W Niemczech otwarto meblarskie centrum szkoleniowe
6 listopada, 2024 2024-11-06 15:57W Niemczech otwarto meblarskie centrum szkoleniowe
5 listopada 2024 r. oficjalnie rozpoczęło działalność innowacyjne centrum szkoleniowe i dokształcające w Löhne.
We wtorek odbyło się uroczyste otwarcie zlokalizowanej w Löhne we wschodniej Westfalii, ważnej inwestycji dla branży meblarskiej w Niemczech. Innowacyjne centrum szkoleniowe ruszyło po 16 miesiącach budowy.
Ultranowoczesna fabryka szkoleniowa to przełom dla Wschodniej Westfalii-Lippe. Miejsce nauki jest atrakcyjne, zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych specjalistów. Wzmacnia to lokalny przemysł meblarski i położenie gospodarcze Wschodniej Westfalii-Lippe. Władze okręgu Detmold z radością wsparły finansowo tę wzorową instytucję – powiedział podczas uroczystego otwarcia Jens Kronsbein, dyrektor departamentu w okręgu Detmold.
Innowacyjny projekt sfinansowały rząd federalny i kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia, przeznaczając na centrum szkoleniowe 22,5 mln euro. Inwestycje w budynek i wyposażenie wynoszą łącznie około 25 milionów euro. Bernd Poggemöller, burmistrz miasta Löhne, w swoim przemówieniu do około 150 gości podkreślił rolę inwestycji. Fabryka szkoleniowa to główne osiągnięcie branży meblarskiej i jej zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników – oznajmił.
Centrum szkoleniowe lekiem na problemy kadrowe?
Przewodniczący Rady Nadzorczej fabryki szkoleniowej – Andreas Wagner – podziękował m.in. politykom. Wyraził także wdzięczność wszystkim zaangażowanym producentom mebli oraz partnerom technologicznym za ich szerokie wsparcie.
Jesteśmy dumni z realizacji tego wyjątkowego projektu. Dzięki fabryce szkoleniowej dla branży meblarskiej nasza branża aktywnie przeciwdziała niedoborom wykwalifikowanych pracowników, jeszcze bardziej zwiększając atrakcyjność i profesjonalizm szkoleń – powiedział Andreas Wagner, który jest jednocześnie prezesem Stowarzyszenia Przemysłu Drzewnego i Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych Westfalia-Lippe (VHK ), które jest jednym z inicjatorów.
Przełomowa inicjatywa dla branży meblarskiej w Niemczech
Pogłębiający się niedobór wykwalifikowanych pracowników niesie ze sobą ogromne wyzwania dla branży. Średni wiek wszystkich pracowników w branży meblarskiej wynosi 46,4 lat (rok 2023). Dla porównania w branżach metalowej i elektrycznej średni wiek to 43 lata.
Fabryka szkoleniowa to przełomowa inicjatywa mająca na celu zapewnienie wykwalifikowanych pracowników naszym producentom we Wschodniej Westfalii-Lippe i poza nią – przekonywał Jan Kurth, dyrektor generalny niemieckich stowarzyszeń branży meblarskiej i członek Zarządu fabryki szkoleniowej.
Lehrfabrik Möbelindustrie oferuje najwyższej klasy kształcenie zawodowe i dalszą edukację – poinformował Markus Kamann, dyrektor zarządzający fabryki szkoleniowej. Stażyści mają możliwość praktycznego ćwiczenia na najnowocześniejszych, złożonych systemach – co często jest możliwe jedynie przy ograniczeniach codziennej produkcji. Moduły szkoleniowe w zakładzie stanowią uzupełnienie praktyki w firmie i szkolenia teoretycznego w szkole zawodowej.
Kompletny łańcuch dostaw
Na 3.700 m2 dwupiętrowa fabryka szkoleniowa posiada kompletny łańcuch dostaw do produkcji mebli. Jest tu wszystko – od przyjęcia towaru, poprzez produkcję mebli zmontowanych i do samodzielnego montażu, po zapewnienie jakości i wysyłkę.
Stworzyliśmy realistyczne środowisko uczenia się, które umożliwia najnowocześniejsze szkolenia i daje możliwości dalszego kształcenia – podkreślił Kamann. Wyposażenie obejmuje piły, sterowane komputerowo maszyny do obróbki drewna i innych materiałów, a także systemy kontroli i planowania produkcji. Do specjalnych szkoleń utworzono także laboratoria robotyki, elektroniki, pneumatyki i logistyki.
Przygotowujemy naszych stażystów do pracy w cyfrowym świecie pracy, pośród wyzwań ekologicznych w branży meblarskiej – poinformował Kamann.
Centrum szkoleniowe z szeroką ofertą edukacyjną
Fabryka szkoleniowa oferuje szeroką gamę zajęć, począwszy od orientacji w zawodzie, poprzez szkolenia i kształcenie zawodowe, aż po dodatkowe kwalifikacje. Kształcą się w niej przede wszystkim technolodzy, mechatronicy, informatycy, operatorzy maszyn i instalacji, elektronicy, projektanci produktów technicznych, specjaliści ds. logistyki magazynowej i handlowcy. Fabryka szkoleniowa będzie częścią sieci BANG (sieć szkoleń zawodowych w sektorze komercyjnym).
ZOBACZ TAKŻE: Fabryka szkoleniowa branży meblarskiej już w 2024 r.
Adresatami programów szkoleniowych i kursów specjalizacyjnych w obszarze technicznym oraz z cyfryzacji są osoby, które już pracują. Oprócz szkoleń menedżerskich w programie znajdują się także oferty dla osób przekwalifikowujących się w różnych zawodach w zakresie obróbki drewna i elektrotechniki. Ponadto są to też staże próbne dla studentów oraz szkolenia przedzawodowe. Oczekuje się, że rocznie w wydarzeniu weźmie udział do 450 uczestników. Zespół od kilku miesięcy buduje sieć kontaktów w Löhne i okolicach, aby na wczesnym etapie dotrzeć do potencjalnych stażystów. Ponadto w planach są specjalne formaty rekrutacji, takie jak obozy letnie i „Noc Szkoleń” (12 grudnia 2024 r.).
Zrównoważony budynek
Budynek fabryki powstał jako Efficiency House 55 (BEG) z samowystarczalnym zasilaniem w energię poprzez systemy fotowoltaiczne. Do ogrzewania wykorzystuje się powietrzne pompy ciepła, które są zasilane energią elektryczną z własnej instalacji fotowoltaicznej. W dodatku centrum oświetlają lampy LED. Natomiast do wytwarzania ciepłej wody użytkowej wykorzystuje się zainstalowaną na dachu instalację fotowoltaiczną. Wodę deszczową używa się do nawadniania na zewnątrz i spłukiwania toalet. Na parkingu zainstalowano ponadto stacje ładowania pojazdów elektrycznych i rowerów elektrycznych.
Źródło: VDM.