Edukacja

Czy to najlepszy moment na wykończenie domu?

Zdaniem ekspertów to najlepszy moment na wykończenie domu.

Czy to najlepszy moment na wykończenie domu?

Zdaniem ekspertów: tak, teraz jest najlepszy moment, by rozpocząć wykończenie domu czy mieszkania. Przemawiają za tym różne argumenty.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Ceny materiałów budowlanych wciąż, natomiast w perspektywie długoterminowej będą rosnąć w szybszym tempie niż dotychczas. Spadnie natomiast dostępność ekip budowlanych, ze względu m.in. na zwiększony popyt na termomodernizację budynków. Warto zadbać także o jakość materiałów i o odpowiednie zabezpieczenie domu przed włamaniem. To argumenty za tym, że mamy optymalny czas na wykończenie domu.

ZOBACZ TAKŻE: Ile kosztuje remont mieszkania w 2023 roku?

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, koniunktura w budownictwie wciąż jest na minusie. Wiele firm boryka się ze spadkiem liczby zamówień, wysokimi kosztami zatrudnienia pracowników, a także rosnącymi cenami materiałów budowlanych lub niedoborem surowców. Niepewna sytuacja na rynku to dobry moment dla inwestorów indywidualnych na wykończenie domu. Dlaczego? W prognozie długoterminowej ceny materiałów mają rosnąć w szybszym tempie niż dotychczas. Obecnie ich wzrost notowany jest średnio na 5% rok do roku.

Wykończenie domu, zanim ceny znowu wzrosną

Dlaczego warto teraz zabrać się za wykończenie domu? Wzrost cen w maju br. był nieco niższy niż w kwietniu br. Statystyki pokazują, że wybrane grupy produktów drożeją w wolniejszym tempie. I tak np. te z obszaru ściany i kominy zdrożały o 0,4%, a oświetlenie i elektryka o 3% r/r. Najszybciej rosną ceny wapna i cementu, bo aż o 31%.

Osoby, które zdecydowały się na budowę domu powinny wykorzystać obecną sytuację rynkową i zadbać o jego wykończenie. Niepewność w branży budowlanej powoduje, że warto już teraz kupować materiały i szukać odpowiednich ekip do wykonania wykończenia naszego domu. Poza tym lato to czas, gdy nie jesteśmy narażeni na niekorzystne warunki atmosferyczne, zatem prace przebiegają sprawniej. Dni są dłuższe, co daje więcej czasu na wykonywanie prac budowlanych. Dodatkowo, większa ilość naturalnego światła sprawia, że prace wykończeniowe są łatwiejsze.

Skąpy dwa razy płaci

Wykończenie domu to ogromne wyzwanie. Zdaniem ekspertów warto zadbać o materiały wysokiej jakości, bo są zwykle bardziej trwałe i wytrzymałe niż ich tańsze odpowiedniki. Wybierając trwałe materiały zyskujemy pewność, że będą one odporne na codzienne zużycie, ścieranie, uszkodzenia mechaniczne i inne czynniki, które mogą wpływać na ich wygląd i funkcjonalność.

Warto postawić na ponadczasowe materiały, które posłużą nam latami. Obecnie w trendzie wnętrzarskim króluje drewno. To materiał, który reguluje wilgotność powietrza, a także stanowi izolację akustyczną i termiczną. Ponadto zapewnia przytulny wygląd wnętrzom. Na topie jest nie tylko aranżacja ścian, ale również okien z wykorzystaniem tego materiału. W przypadku osłon okiennych często wykorzystywane są żaluzje drewniane i bambusowe. Mogą one być stosowane na małych oknach i dużych przeszkleniach – wyjaśnia Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie Anwis.

Wykończenie – tak, ale nie zapomnij o ochronie domu

Eksperci podkreślają także, iż podczas wykańczania budynku należy zadbać o jego ochronę. Koniecznością jest inwestycja w solidne, antywłamaniowe drzwi, dobrej jakości okna, a także rolety.

Rolety antywłamaniowe to nie tylko zabezpieczenie dla mieszkańców domu. Dają one także termoizolację na wysokim poziomie. Założenie odpowiednich rolet daje ogromne oszczędności, gdyż ograniczają one opłaty związane z chłodzeniem domu latem oraz jego ogrzewaniem zimą – wymienia Agnieszka Laskowska.

Budowa domu to decyzja długoterminowa, zatem trudno oszacować, jakie będą koszty zakupu materiałów za kilka miesięcy czy lat. Warto skorzystać z obecnej koniunktury i już teraz rozpocząć wykończenie wymarzonego domu.