Design

Życie w wolności

Siergiej i Aleksander Lwow.

Życie w wolności

W pierwszych miesiącach wojny w Ukrainie Levantin Design zmuszone było wstrzymać pracę warsztatu w Charkowie. Przemysłową przestrzeń w centrum miasta przekształciło w schronienie dla kilkudziesięciu osób i ich pupili. Po zwolnieniu z okupacji większej części Obwodu charkowskiego, udało się wznowić działalność i rozpocząć wysyłkę zamówień.

Reklama
Banner targów IFFINA 2024 750x109 px

Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim naszym klientom, którzy nas wspierali i czekali na wznowienie pracy – powiedzieli przedstawiciele ukraińskiego Levantin Design. Teraz zmieniliśmy naszą działalność. Część zespołu nadal rozwija produkcję artykułów wyposażenia wnętrz w Ukrainie, a część zespołu ma swoją siedzibę w Mediolanie. Kieruje dodatkowe wysiłki na projektowanie produktów dla zagranicznych fabryk. Czujemy wsparcie międzynarodowej społeczności projektantów i staramy się być użyteczni dla światowego rynku meblarskiego – zaznaczyli.

Kohti z oferty polskiej firmy Nobonobo.
Kohti z oferty polskiej firmy Nobonobo.

Twórcze stowarzyszenie Siergieja i Aleksandra Lwowów rozpoczęło się od eksperymentów z renowacją mebli, równolegle ze studiami na uniwersytecie. W 2012 roku stworzyli pracownię Levantin redesign work. Później przekształciła się ona w multidyscyplinarne studio projektowania obiektowego Levantin Design, które skupiło wokół siebie zespół pasjonatów i niezależnych rzemieślników.

Naszymi produktami chcemy pokazać, że w Ukrainie można realizować najbardziej śmiałe i kosmopolityczne pomysły, których domagają się ludzie z kreatywnym spojrzeniem na świat! Nasz projekt nawiązuje dialog na temat współczesnego tempa życia, które po przeżyciu luksusu pozostawia najważniejsze, praktyczne, ale nie nudne przedmioty. Są uosobieniem bardziej naturalnego i swobodnego stylu życia! – powiedzieli.

Droga do Levantin Design

Dlaczego początki Levantin Design to renowacja mebli? Skąd takie zainteresowania? – zapytaliśmy Siergieja i Aleksandra Lwowów. Zadaliśmy sobie to pytanie również wtedy, gdy zobaczyliśmy zdezorientowane spojrzenie mężczyzny, od którego właśnie kupiliśmy zdezelowaną komodę i z trudem włożyliśmy ją na tył ciężarówki. Wcześniej zamieściliśmy na miejskich tablicach ogłoszeń „Kupię stare meble”. Stało się to latem 2012 roku. Mając stypendium z instytutu i pomoc rodziców, w sumie aż 900 euro, frywolnie wybraliśmy dla siebie letnie hobby, które wkrótce przerodziło się w naszą działalność – odpowiedzieli. Kupiliśmy ciekawe meble i część zabraliśmy za darmo, wyczyściliśmy i naprawiliśmy, a potem przerobiliśmy na sztukę współczesną. Apogeum tego dwuletniego okresu twórczości była tytułowa wystawa „Levantin Redesign work” i sprzedaż w miejscowym muzeum historycznym. Potem zaczęliśmy opracowywać własne produkty, ale renowacja zdefiniowała podstawową zasadę naszej pracy: świadome tworzenie – wzbogacanie świata o produkty mające znaczenie i bycie dumnym z każdej pojedynczej jednostki – dodali.

Krzesło Morsetto.
Krzesło Morsetto.

Mający doświadczenie w pracy rzemieślniczej Siergiej Lwow, absolwent Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Charkowskiej Akademii Projektowania i Sztuki, oraz Aleksander Lwow, który uzyskał tytuł licencjata zarządzania na Politechnice w Charkowie, postanowili wdrożyć własny projekt. Inspirując się formami inżynierskimi, zastosowali geometryczne kompozycje o symetrycznych liniach. Prace te zostały zauważone przez prasę zagraniczną i otrzymały pierwsze nagrody za wzornictwo. Nasze portfolio powiększyło się o śmiałe pomysły: nowoczesne meble w jaskrawych kolorach, bez względu na racjonalność i funkcjonalność. Zostało to negatywnie ocenione przez lokalne fabryki mebli, które nie potrzebowały zbyt krzykliwych produktów nie do masowej produkcji – wspominają Siergiej i Aleksander. – Nie straciliśmy jednak zapału, decydując się na samodzielne wytwarzanie naszych wyrobów i uczynienie motywem przewodnim oryginalnego wzornictwa. Kontaktowaliśmy się ze specjalistami z warsztatów spawalniczych, stolarskich i malarskich, uzyskując porady i chłonąc wszelkie przydatne doświadczenia. Transportem publicznym przewoziliśmy pierwsze prototypy dwumetrowej lampy podłogowej od jednego wykonawcy do drugiego. Taka działalność i ambitne plany szybko przyciągnęły kompetentny zespół niezależnych rzemieślników, a także współpracujących producentów – dodali.

Krzesło Tuttu Monteur.
Krzesło Tuttu Monteur.

Kontakt z klientem

Ich produkty można było zobaczyć m.in. w Paryżu i Warszawie. Jak wystawy wpływają na promocję ich marki? Corocznie wysyłamy produkty na ukraińskie wystawy. Otrzymujemy również zaproszenia do udziału w międzynarodowych wystawach i festiwalach na zbiorowych stoiskach ukraińskiego dizajnu i stoiskach naszych partnerów. Udało nam się wziąć udział w Paris Design Week, Maison&Objet, Warsaw Home&Contract, High Point Market, Barcelona Design Week i innych. To bardzo dobra praktyka, która pomaga pozbyć się kompleksu prowincjonalizmu. Kiedy nowo wydany projekt znajduje odzew w kraju, zyskuje szacunek międzynarodowej społeczności projektantów. Wtedy zaczynamy wierzyć, że możemy stworzyć kosmopolityczny produkt – powiedzieli przedstawiciele Levantin Design.

Kolekcja Diox.
Kolekcja Diox.

Ostatnio współpracowali z polską marką Nobonobo. Krzesło Kohti zostało nagrodzone w międzynarodowym konkursie International Design Award. Jesteśmy bardzo wdzięczni polskiej marce Nobonobo, reprezentowanej przez właścicieli Monikę Struską i Tomasza Matejczyka. Kiedy nie zdawaliśmy sobie sprawy, w jakim formacie możemy kontynuować pracę w czasie wojny, jako jedni z pierwszych wyrazili swoje poparcie i chęć współpracy. Realizujemy z nimi krzesło z siedziskiem z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu o nazwie Kohti. Projekt eksploruje koncepcje zrównoważonego rozwoju i recyklingu i zdobył już srebrną nagrodę American IDA Award 2022. Zostało również zaprezentowane w międzynarodowych mediach branżowych: Domus (Włochy), Design Anthology (Australia), Furniture News (Wielka Brytania), Hospitality design (USA), CASA E JARDIM (Brazylia), ICFF (USA), Pln design (Polska) – powiedzieli.

Na pytanie, jak ważny jest dla nich rynek polski, odpowiedzieli: Jest to dla nas bardzo ważne i bardzo stymulujące do wspólnej pracy, dzięki dobremu sąsiedztwu między naszymi krajami. Aktywnie nawiązujemy współpracę z polską branżą meblarską, jako kluczowym eksporterem mebli w Europie. Badamy możliwości produkcyjne waszego kraju i możliwości współpracy, odwiedzając targi Warsaw Home i Meble Polska.
Celem Levantin Design jest rozwój lokalnego ukraińskiego rynku przedmiotów designerskich. Znaleźli podobnie myślących ludzi wśród swoich partnerskich salonów meblowych na Ukrainie. Podzielają nasze podejście i polecają swoim klientom produkty projektowe Levantin. Ponadto, otrzymujemy zapytania eksportowe dotyczące obiektów kreatywnych – takich jak biura i siedziby firm IT, wieżowiec hotelu w Singapurze, kawiarnia w Katarze czy szkoła artystyczna w Austrii. Dostarczyliśmy nasze produkty do 18 krajów. Jesteśmy również otwarci na współpracę i kontakt z salonami meblowymi, showroomami i agentami w Polsce, Niemczech, Czechach, Francji i USA – powiedzieli Siergiej i Aleksander.

Stół Igapo.
Stół Igapo.

Styl ma swoich odbiorców

Ważną część naszych klientów stanowią kreatywne marki korporacyjne oraz segment sektora usług Horeca, które zwracają się do nas nie tylko po meble, ale także po towarzyszące im emocje: bycia na czasie, otrzymania ekskluzywnego produktu o wartości artystycznej. I oczywiście spełniamy standardowe wymagania dotyczące mebli: jakość, ergonomia, przyjazność dla środowiska, gwarancja, wygodna obsługa. Największym monolitycznym obiektem, jaki zrealizowaliśmy, był punkt kawowy ONE LOVE dla kijowskiego TSUM. Wstępnie zmontowaliśmy tę małą formę architektoniczną w Charkowie, a następnie zdemontowaliśmy ją i dostarczyliśmy do Kijowa – powiedzieli o tym, do kogo adresowane są ich produkty. Pracują również dla segmentu Retail. Ich klientami są nowocześni mieszkańcy dużych miast, z aktywną pozycją życiową. Nie zamierzają kupować produktów absolutnie racjonalnych. Potrzebują rzeczy zgodnych z miejskim stylem życia, a także wykonanych jakościowo, modnie i świeżo. Zawsze cieszymy się, gdy jesteśmy faworyzowani przez celebrytów. To w większości młodzi trendsetterzy i influencerzy, którzy wspierają ciekawe rodzime produkty i usługi – powiedzieli Siergiej i Aleksander.

Wieszak Ramus.
Wieszak Ramus.

Ich produkty określa koncepcja „Wow w Twojej przestrzeni”. Są to uderzające wizualnie, autentyczne przedmioty, które są zgodne z nowoczesnym stylem życia. Pracujemy po to, abyś wiedział, że meble wokół Ciebie są owocem pracy ludzi z pasją. Każdy element został stworzony z duszą przez rzemieślników, którzy szanują swoją pracę i z dumą prezentują rezultat! – zaznaczyli.

Jednym z nowych obszarów ich działalności są rzeźby. Pracowaliśmy nad wariantem abstrakcyjnej rzeźby publicznej dla miasta Charków, badając właściwości stali nierdzewnej i jej obróbkę. Równolegle przygotowaliśmy serię rzeźb dostępnych dla klientów prywatnych. Ich rozmieszczenie ożywi postrzeganie przestrzeni miejskiej i stworzy lokalne atrakcje w gęsto zabudowanym otoczeniu. Realizacją rzeźb zajmują się nasi partnerzy, którzy specjalizują się w produkcji i montażu wartościowych form małej architektury na rynki Ukrainy i Europy – powiedzieli przedstawiciele Levantin Design.

TEKST: Diana Nachiło

Artykuł ukazał się w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 9/2023