Design

Wirtuoz formy

Brodie Neill z jednym ze swoich najnowszych projektów „Cowrie Rocker”.

Wirtuoz formy

Gość specjalny tegorocznej edycji „Arena Design” to nie tylko specjalista w zakresie wykorzystywania i łączenia wielu materiałów. To także projektant znany z eksperymentowania z różnymi fakturami i kształtami. Inspiracje potrafi znaleźć zawsze i wszędzie, tak jak zaskakiwać niekonwencjonalnymi formami. Australijski, a w zasadzie tasmański, designer – Brodie Neill.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Brodie Neill pochodzi z Australii, gdzie doskonalił swoje umiejętności w zakresie projektowania na Uniwersytecie Tasmańskim. Kształcił się także w Rhode Island School of Design w Stanach Zjednoczonych. Warsztat projektanta szlifował pracując dla topowych nowojorskich marek. Obecnie ma własne studio, które znajduje się w londyńskiej dzielnicy East End.

„Glacier” to przykład doskonałej synergii konstrukcji i wykonania. Forma szezlonga jest ręcznie odlewana ze 135 litrów ciekłego szkła bezbarwnego. Całkowita masa bryły wynosi 300 kg.
„Glacier”, czyli lodowiec, to przykład doskonałej synergii konstrukcji i wykonania. Forma tego przejrzystego szezlonga to odlew ze 135 litrów ciekłego szkła bezbarwnego. Całkowita masa monolitycznej bryły wynosi 300 kg.

Wyjątkowe, dynamiczne projekty szybko przykuły uwagę świata designu, a projektant szybko zdobył sławę, międzynarodowe wyróżnienia i prestiżowych klientów. W 2009 r. Brodie Neill współpracował ze słynnym angielskim projektantem mody Alexandrem McQueenem, który projektował m.in. dla Givenchy i Gucciego (w 2010 r. McQueen popełnił samobójstwo – przyp. red.).

Jego mistrz to z kolei Constantin Brâncuși, rzeźbiarz rumuński, działający we Francji. Swoją twórczością zapoczątkował on nurt abstrakcyjny w rzeźbie, wpływając w znacznym stopniu na rozwój sztuk plastycznych.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Ważnym wydarzeniem w rozwoju kariery zawodowej Brodiego Neilla były ubiegłoroczne targi w Mediolanie, na których wystawa jego prac, sygnowanych marką Made in Ratio, której jest dyrektorem kreatywnym, cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem zwiedzających. W portfolio marki znalazły się m.in.: krzesło i bujany leżak „Cowrie”, stół „Supernova” czy stworzony ze stalowych prętów wieszak „Matrix”.

Inicjator zmian

W opinii dyrektora kreatywnego Made in Ratio, projektant powinien być przede wszystkim oryginalny i wierzyć we własne pomysły. Brodie Neill jest zdania, że jeśli spędza się mnóstwo czasu na pracy nad produktem, jego promocją i sygnuje ten produkt własnym nazwiskiem, to trzeba mieć pewność, że jest to najlepsza praca, jaką można było wykonać i że jest to coś oryginalnego – w innym wypadku jest to strata czasu. Jak mówi, w ten zawód wpisane jest też ryzyko. Zdarza się, że trzeba je podjąć, by osiągnąć to, do czego się przez cały czas dążyło.

Wiszące lampy „Clover” zostały zaprojektowane dla marki Kundalini. Ich organiczne formy przywodzą na myśl liście koniczyny.
Wiszące lampy „Clover”, zaprojektowane dla marki Kundalini. Ich organiczne formy przywodzą na myśl liście koniczyny.
Krzesło „Cowrie”, wykonane z jednego kawałka sklejki, to ambitny, futurystyczny projekt, który Brodie Neill nazywa „platformą eksperymentalną”.
Krzesło „Cowrie”, wykonane z jednego kawałka sklejki, to ambitny, futurystyczny projekt, który Brodie Neill nazywa „platformą eksperymentalną”.

Swoją estetykę opisuje w trzech słowach: organiczna, rzeźbiarska, dotykowa. Stara się pokazywać w swojej pracy szerokie spektrum kształtów i materiałów oraz prowokacyjnych wizualnie wzorów. W jego projektach widoczny jest nie tylko wpływ estetyki rzeźbiarskiej, ale też cyfrowej, a także silna znajomość materiałów i chęć eksperymentowania z nimi. Płynne formy, jakby odlane z lawy i aerodynamiczne kształty, to wyróżniki mebli tworzonych przez Neilla. Przedmioty, które projektuje zdają się zatrzymane w ruchu, jakby za chwilę miały zmienić swój kształt i położenie.

Proces tworzenia jest w jego przypadku mocno eksperymentalny i mocno zorientowany na partnerstwo formy i materiału. Zazwyczaj punkt wyjścia stanowi pożądany kształt, który chce osiągnąć, następnie dopasowuje ten kształt do materiału i w tym momencie rozpoczyna swoje badania.

Szezlong „Remix” jest wyrzeźbiony z laminowanego plastiku, sklejki, płyt wiórowych i pilśniowych.
Szezlong „Remix” wyrzeźbiony z laminowanego plastiku, sklejki, płyt wiórowych i pilśniowych.
Wykonana z włókna szklanego ławka „E-turn” (Brodie Neill dla marki Kundalini) reprezentuje dzisiejszy stan wiedzy na temat modelowania 3D.
Wykonana z włókna szklanego ławka „E-turn” (Brodie Neill dla marki Kundalini) reprezentuje dzisiejszy stan wiedzy na temat modelowania 3D.

Inspiruje go przede wszystkim natura, bo to co w niej obserwuje uznaje za piękne i doskonałe. Inspiruje go również przemysł. Brodie Neill altruistycznie przyznaje, że najbardziej zależy mu na projektowaniu, które jest w stanie zmieniać świat. Chciałby zaprojektować coś, co zainicjuje zmiany, które sprawią, że ludzkość będzie zdrowsza, a świat stanie się miejscem przyjaznym dla wszystkich.

TEKST: Anna Szypulska

Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 1/2014