Design

Viva Magenta kolorem roku 2023. Trendy: dodatki, tkaniny, łazienka

Sofa w karminowej czerwieni na tle ściany ze sztukaterią.

Viva Magenta kolorem roku 2023. Trendy: dodatki, tkaniny, łazienka

Każdego roku Insytut Pantone prognozuje kolorystyczne trendy na nachodzący rok. Eksperci na podstawie analizy globalnych kierunków w świecie mody, sztuki i wzornictwa, na początku grudnia wybrali kolor roku 2023 – Viva Magenta. Czy karminowa czerwień przyjmie się w branży wnętrzarskiej? Czy warto wybrać tę barwę do aranżacji łazienki?

Inspiracja dla koloru roku 2023

Po łagodnej, fioletowo-niebieskiej barwie „Very Peri”, wybranej jako kolor roku 2022 instytut zaproponował odważną, karminową czerwień. W uzasadnieniu osób, które na co dzień analizują bieżące trendy, uznano że Viva Maganeta 18-1750 „emanuje czystą radością, zachęca do eksperymentowania i wyrażania siebie bez ograniczeń”.

Kolor Viva Magenta jest inspirowany naturalnym barwnikiem – koszenilą. Jeden z najcenniejszych i najsilniejszych barwników, pochodzący od owadów żyjących w Meksyku należy do najbardziej wytrzymałych, naturalnych barwników wykorzystywanych w przemyśle. Organiczny kwas karminowy nie traci intensywności pod wpływem światła, nie zmienia się z upływem czasu.

Rola koloru roku w architekturze wnętrz

Kolor roku 2023 „Viva Magenta” zastosowana we wnętrzach pomoże stworzyć odważne aranżacje, przestrzeń pełną charakteru, dopasowaną do każdego stylu. Kolory czerwieni dobrze sprawdzą się jako odcień tapicerki na meblach wypoczynkowych. Producenci z branży projektowania i aranżacji wnętrz, tak jak w ubiegłych latach, w najbliższym czasie z pewnością zaproponują ciekawe rozwiązania do wnętrz. Szeroka gama produktów do aranżacji ścian: tapety, płytki, dekoracyjne tynki, czy elementy wyposażenia w czerwonych kolorach pomogą nam stworzyć nowoczesne, modne wnętrza.

Wanna wolnostojąca i czarna, podtynkowa bateria. We wnętrzu wybrano pufę i lamele w kolorze Viva Magenta.
Wanna wolnostojąca i czarna, podtynkowa bateria. We wnętrzu wybrano pufę i lamele w kolorze Viva Magenta. Fot. Domni.pl

Dodatki i tkaniny w kolorze Viva Magenta

Kolor roku 2023 doskonale sprawdzi się jako dodatkowy akcent we wnętrzu, kolor dodatków. Ręczniki, dozowniki, czy łazienkowe dekoracje w intensywnym, czerwonym kolorze nadadzą naszej łazience niepowtarzalny klimat. Elementy wyposażenia wnętrz, zgodne z najnowszymi, kolorystycznymi trendami pomogą nam urządzić modne wnętrze, bez konieczności wprowadzania kosztownych zmian.

Sofa w karminowej czerwieni na tle ściany ze sztukaterią.
Rok 2023 przyniesie wiele ciekawych, kolorystycznych propozycji w branży wyposażenia wnętrz. Na zdjęciu sofa w karminowej czerwieni na tle ściany ze sztukaterią. Fot. Domni.pl

Łazienka w kolorze Viva Magenta

Z czym łączyć kolor roku 2023 w łazience? Inspiracje do aranżacji możemy czerpać z natury -Viva Magenta dobrze komponuje się z barwami ziemi. Odcienie szarości, beżu, czy naturalne materiały takie jak drewno i marmur, stworzą razem modne, łazienkowe wnętrze. Intensywna barwa będzie także ciekawym tłem dla jasnej ceramiki. Umywalki nablatowe, wanny wolnostojące, czy biel mebli łazienkowych będzie przyjemnie kontrastować z bordowym odcieniem ściany, czy płytek. Uzupełnieniem takich łazienek może być armatura w złotym lub czarnym kolorze, utrzymana w minimalistycznym stylu.

Łazienka w nowoczesnej odsłonie. W tym projekcie wybrano geometryczne, bordowe płytki, umywalki nablatowe, baterie i dodatki w złotym kolorze. Fot. Domni.pl
Łazienka w nowoczesnej odsłonie. W tym projekcie wybrano geometryczne, bordowe płytki, umywalki nablatowe, baterie i dodatki w złotym kolorze. Fot. Domni.pl