Design

Kolor roku 2022 i nowe trendy

sztukateria w very peri

Kolor roku 2022 i nowe trendy

Niedawno wybrany przez Instytut Pantone „kolor roku 2022” Very Peri, łączy w sobie nuty fioletu i odcienie niebieskiego. Czy kolor wyznaczy nowe trendy wzornicze, stanie się inspiracją dla twórców i znajdzie zastosowanie we wnętrzach?

Instytut Pantone powołano w 1986 roku. W jego skład wchodzą specjaliści związani działający w wielu branżach: projektanci, architekci, artyści, ludzie na co dzień zajmujący się projektowaniem mody, wzornictwem przemysłowym. Instytut zajmuje się prowadzeniem badań nad teorią koloru, analizowaniem trendów, doradztwem kolorystycznym. W swoich opracowaniach i analizach zagłębia się w złożone procesy społeczno-ekonomiczne, zjawiska popkultury i globalne tendencje. Od 1999 roku Instutut Pantone wybiera „kolor roku”, który przez najbliższe miesiące staje się inspiracją dla projektantów, twórców i artystów. W 2021 roku wyjątkowo wybrano dwa kolory: stonowaną szarość Ultimate Gray oraz energetyczny, żółty odcień Illuminating.

Kolor roku 2022: Very Peri

W tym roku kolorem roku 2022 został Very Peri – mieszkanka fioletu, błękitu i czerwieni. Kolor symbolizuje ciekawość świata, przemiany, których doświadczamy. Very Peri zachęca do twórczych poszukiwań i inspiracji. Razem z kolorem roku 2022 Pantone zaprezentował wzorniki barw, które mają za zadanie ułatwić pracę z nowym kolorem.

Kształtowanie się trendów kolorystycznych nierozłącznie związane jest z naszym otoczeniem. Kolory, którymi się otaczamy, są odbiciem zmian i przemian, które zachodzą w naszym życiu. Czy kolor wpływa na kształtowanie się trendów? Bez wątpienia barwy wybierane przez Instutut Pantone, przez najbliższe 12 miesięcy od ogłoszenia, pojawiają się na wybiegach mody, w realizacjach architektów, czy projektach związanych ze wzornictwem przemysłowym. Wybór koloru 2022 inspiruje projektantów do poszukiwań i niespotykanych rozwiązań, pracy z nową gamą kolorystyczną i materiałami. O tym, czy będzie to krótkotrwały trend, spowodowany modą i potęgą Insytu Pantone, czy coś, co zostanie z nami na dłużej, zadecydują konsumenci.

kolor roku 2022 very peri w łazience
Kolor Very Peri możemy połączyć z delikatnymi, pastelowymi odcieniami. Fot. Domni.pl

Very Peri doskonale sprawdzi się jako kolor codziennych gadżetów, dodatków i akcesoriów. W branży meblarskiej może stać się inspiracją do odświeżenia palety fioletowych tkanin obiciowych oraz detali, np. dekoracyjnych uchwytów. Subtelne fiolety na welurowych, czy aksamitnych tkaninach w towarzystwie odpowiedniego tła stworzą we wnętrzu modną aranżację. Fioletowe obicia ciekawie prezentują się w połączeniu ze złotymi i czarnymi detalami. Meble w kolorze Very Peri mogą stać się uzupełnieniem wnętrz w każdym stylu – od klasycznych form z ozdobnymi przeszyciami, po minimalistyczne projekty, wpisujące się w nowoczesne stylizacje.

Kolor roku a branża wnętrzarska. Jakie panować będą trendy?

Czy Very Peri zagości w naszych wnętrzach? Z pewnością jest to jeden z trudniejszych kolorów w architekturze wnętrz. Dopasowanie do niego odpowiednich materiałów może stać się ciekawym wyzwaniem. W zależności od kolorów, z którymi go połączymy kolor roku 2022, zmienia swoje oblicze. Jasne, chłodne odcienie potrafią zbalansować intensywność fioletu, odwrotnie zadziała połączenie z nasyconą czerwienią, czy granatem.

Very Peri dobrze sprawdzi się w sypialni, czy pokojach dziecięcych. W tych wnętrzach możemy zastosować różne kolory ścian – łącząc np. fiolet i szary. Tapicerowane łóżko, czy wygodny fotel będzie modnym akcentem w projektowanym wnętrzu. W salonie, czy jadalni kolor roku 2022 może pojawić się na tkaninach: narzutach, dywanach, poduszkach, czy zasłonach. Fiolety rzadko spotykamy w aranżacji kuchni, czy łazienki, ale także w tych wnętrzach możemy wprowadzić go w formie dodatków. Jeśli chcemy wprowadzić kolor fioletowy na ścianie, warto połączyć go z łagodną bielą, beżami, czy szarościami.

kolor roku 2022 very peri w salonie
W salonie kolor roku 2022 możemy zastosować na wybranej ścianie, łącząc go z neutralnymi, naturalnymi barwami mebli i podłogi. Fot. Domni.pl

Jaki kolor pasuje do fioletu? Jeśli chcemy stworzyć mocno kontrastowe wnętrze, fiolet możemy zestawić z żółtą paletą barw. Łagodny efekt uzyskamy łącząc kolory z jednej palety barw, ale różniące się nasyceniem. Kolor różowo fioletowy, czy zestawienie jasnego i ciemnego fioletu będzie neutralną bazą do wprowadzenia kolejnych kolorów do naszych wnętrz. Bez względu na to, z czym połączymy kolor roku 2022 roku, jedno jest pewne – Very Peri zachęca do zmian i nowych, niepowtarzalnych kompozycji w naszych wnętrzach, obok których nie sposób przejść obojętnie.