Unikatowa wystawa w Galerii Tetmajera 83
26 sierpnia, 2020 2023-01-03 9:43Unikatowa wystawa w Galerii Tetmajera 83
Klienci Galerii Tetmajera 83 do 28 września br. mogą oglądać projekty przygotowane w ramach prac magisterskich i licencjackich przez studentów wrocławskiej ASP.
Kreatywność, oryginalność, nowe rozwiązania w zakresie materiałów i form – to cechy charakterystyczne wystawy Katedry Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Klienci Galerii Tetmajera 83 będą mieli okazję zapoznać się z m.in. z unikatowymi produktami codziennego użytku, środkami transportu czy komunikatami wizualnymi.
Co można będzie zobaczyć w Galerii Tetmajera 83?
W Galerii Tetmajera 83 będzie można podziwiać prace magisterskie i licencjackie studentów Katedry Wzornictwa z Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Program w zakresie wzornictwa oparty jest o grupy przedmiotów podstawowych oraz kierunkowych. Studenci przygotowywani są do projektowania form przemysłowych w oparciu o szeroki zakres wiedzy o charakterze humanistycznym oraz zdobywanych umiejętności specjalistycznych, a także wykształcenia ogólnoplastycznego.
Podejmowane są tematy z zakresu projektowania produktów o zróżnicowanej konstrukcji i funkcji, środków transportu, komunikatów wizualnych oraz złożonych struktur informacyjnych i opakowań, projektowania narzędzi i środowiska pracy, obiektów codziennego użytku i biżuterii oraz obiektów kinetycznych. W strukturze Katedry funkcjonuje 6 Pracowni dyplomujących: Projektowania Produktu, Projektowania Środków Transportu, Projektowania Komunikacji Wizualnej, Projektowania Narzędzi i Środowiska Pracy, Biżuterii oraz Projektowania Kinetycznego.
Jakie prace w Galerii Tetmajera 83?
Uczestnicy wystawy będą mieli okazję zapoznać się m.in. z pracami studentów z Pracowni Projektowania Narzędzi i Środowiska Pracy. Anna Andrzejewska stworzyła biurko o poszerzonym programie użytkowym oraz stół do przyrządzania i celebrowania posiłków na działce. Z kolei Weronika Żytko zaprojektowała krzesło – siedzisko do pracy wykorzystujące balans ciała oraz fotel inspirowany tradycyjnym wytwórstwem z wykorzystaniem naturalnych materiałów.
Na wystawie będzie można także zobaczyć ciekawe prace stworzone w ramach Pracowni Projektowania Kinetycznego. Jedną z nich jest Jungo!, czyli zabawka integracyjna dla dzieci w wieku 5-7 lat. Jej głównym celem jest nauka współpracy oraz pokazanie, że każda osoba w zespole jest ważna. Dodatkowo nie wyklucza żadnej z płci i nie narzuca stereotypów. Jungo, którego autorką jest Marta Karkocha otrzymało nagrodę w konkursie Wrocławska Magnolia.
Kolejnym projektem skierowanym do dzieci jest „Mój pierwszy rower, pojazd do nauki jazdy”, autorstwa Aleksandry Kuc. Rower wykonany ze sklejki umożliwia naukę jazdy zarówno z zamontowanym napędem, jak i bez niego. Montaż niekonwencjonalnego napędu odbywa się za pomocą trzech śrub i nie stwarza niebezpieczeństwa pobrudzenia się smarem z łańcucha. Czerwona kulka umieszczona w poliwęglanowej kierownicy może pomóc w nauce utrzymania równowagi.
Z kolei Jakub Sypuła postawił na mobilną wyciągarkę do sportów ekstremalnych. Napędzana silnikiem elektrycznym wyciągarka jest jednocześnie niewielkim trójkołowym środkiem transportu. Silnik pracując w jednym kierunku napędza wyciągarkę, a w drugim pojazd. Projekt realizowany jest we współpracy ze studentami Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Na wystawie znajduje się także działkowa przetwórnia owoców i warzyw (Anna Woźniakowska), składany rower (Karolina Pawłowska), zestaw mebli kempingowych Harmonica (Natalia Nowakowska) oraz produkt wspomagający funkcjonowanie osób po amputacji kończyny górnej, który znalazł się w zestawieniu najlepszych dyplomów projektowych portalu Font nie czcionka (Natalia Wiśniewska).
Ponadto będzie możliwość podziwiania projektów z Pracowni Projektowania Komunikacji Wizualnej – projekt gry edukacyjnej o kulturze śląskiej „Godosz czy mówisz” (Martyna Pluczyk), identyfikacji wizualnej firmy kolarskiej (Aleksandra Jędrzejewska). Z kolei dzięki studentom Pracowni Projektowania Produktu uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się unikalnym produktem wspomagającym funkcjonowanie osób o niskim wzroście w mieszkaniu (Dominika Rudnicka).
Kiedy można będzie obejrzeć wystawę w Galerii Tetmajera 83?
Wystawę można obejrzeć do 28 września br. w Galerii Tetmajera 83 w godzinach otwarcia tzn. poniedziałek – piątek w godz. 10.00 – 20.00, sobota oraz niedziela handlowa w godz. 10.00 – 18.00.
Galeria wnętrz Tetmajera 83 to galeria skupiająca wyselekcjonowane marki z dziedziny wystroju wnętrz. Najlepszy design łączy się tu z wysoką jakością wykonania, a tradycyjne rzemiosło spotyka z najnowszą technologią. W galerii znajdują się wnętrza kompletne: salon, jadalnia, kuchnia, sypialnia czy nawet taras – meble i artykuły wyposażenia wnętrz, a także dodatki dekoracyjne i akcesoria z kolekcji prestiżowych marek m.in. Kler, Ernest Rust, Halupczok, Miloo Home, Ilumni, Doram Design, New Home Design, Stolarnie Galicyjskie, Schody Lempa, WMF i Raumplus.
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu jest uczelnią państwową. Ma pięć wydziałów, kształcących studentów na studiach stacjonarnych w jedenastu kierunkach oraz na pięciu kierunkach w formie niestacjonarnej. Uczelnia w swojej ofercie edukacyjnej dysponuje również Szkołą Doktorską w dziedzinie sztuki, w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki, prowadzoną w formie stacjonarnej z wykładowym językiem angielskim. Dzięki bogatej ofercie kierunków studiów podyplomowych oraz kursów dokształcających z zakresu rysunku, malarstwa i rzeźby, Akademia umożliwia rozwinięcie zainteresowania obszarem sztuki. Jedną z głównych aktywności uczelni jest badanie kultury i sztuki wizualnej. Pracownicy są specjalistami w swoich dziedzinach, mającymi kompetencje, wiedzę i doświadczenie umożliwiające pracę dydaktyczną, badawczą oraz komercyjną na najwyższym poziomie.