Design

Trzej muszkieterowie designu

Eoos, czyli (od lewej): Martin Bergmann, Gernot Bohmann i Harald Gründl.

Trzej muszkieterowie designu

Martin Bergmann, Gernot Bohmann i Harald Gründl to Austriacy, którzy spotkali się na początku lat 90., by założyć studio Eoos. Od ponad dwóch dekad ich aktywności zawodowej towarzyszy przekonanie, że design jest dyscypliną poetycką.

Projektują idee dla świata, w którym dawne tradycje i rytuały kontrastują z najnowszymi technologiami i innowacyjnymi patentami. Nie zależy im wyłącznie na nowych kolekcjach, dużą wagę przykładają do tego, by przemycić w nich filozofię życia. Pewnie dlatego przylgnęło do nich określenie trzech wiedeńskich muszkieterów.

Pierwsze piętro budynku mieszczącego się przy ulicy Zelinkagasse 2 w Wiedniu słynie z niesamowitej historii związanej z jego najemcami. Gdy w 2007 r. w wyżej wymienionej lokalizacji pojawił się zespół Eoos, okazało się, że nie jest pierwszą kreatywną grupą zajmującą tę przestrzeń. Zanim Martin, Gernot i Harald zdecydowali się na piętro o powierzchni 400 m2 w nieruchomości z końca XIX w., położonej w pobliżu centrum miasta, wynajmowali je m.in. austriacki artysta Helmut Lang oraz architekci z grupy Coop Himmelb(l)au. Założycielem tej ostatniej pracowni jest znany w Polsce architekt – gość specjalny „Areny Design” z 2011 r. – Wolf D. Prix.

„Buuuuuun-dle!” Gra, popularna nie tylko wśród dzieci w Wielkiej Brytanii, stała się inspiracją do stworzenia sofy „Bundle” przez austriackie trio Eoos.
„Buuuuuun-dle!” Gra, popularna nie tylko wśród dzieci w Wielkiej Brytanii, stała się inspiracją do stworzenia sofy „Bundle”. Ta obietnica szczęścia tkwi w nowej sofie zaprojektowanej przez Eoos. Miękka tapicerka wygląda jak duży, złożony koc, a pomysł na projekt jest tak prosty, jak genialny. Efektem końcowym jest sofa, która łączy w sobie wszystkie cechy dobrze zaprojektowanego mebla tapicerowanego.

Ten ekskluzywny krąg lokatorów można wytłumaczyć dogodną lokalizacją budynku. Dla trzech Austriaków z Eoos nie bez znaczenia jest też duży wybór dobrych kawiarni i restauracji w okolicy. Dzięki temu codzienne lunche Gernota, Martina i Haralda nigdy nie są zagrożone.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Niemożliwe jest możliwe

Martin Bergmann, Gernot Bohmann i Harald Gründl są kolegami z czasów uniwersyteckich. Pracują razem jako kolektyw projektowy od 1995 r. Wszystko zaczęło się od wizji nowego, poetyckiego procesu projektowania. Jest to idea, która wiąże ich do dzisiaj. Wspólna praca, a zwłaszcza żywa interakcja między Austriakami, rodzi zaskakujące koncepcje.

Właśnie dlatego wyniki współpracy, nawet po tych wszystkich latach i biorąc pod uwagę różne osobowości oraz obowiązki, w pewnym stopniu ciągle pozostają nieprzewidywalne. Na całym świecie jest zbyt wiele złych produktów – mówi Martin Bergmann, który marzy o mniejszej liczbie, za to lepiej zaprojektowanych przedmiotów.

Eoos działa w branży meblarskiej. Zajmuje się także projektowaniem produktów i sklepów dla takich klientów, jak Giorgio Armani, Adidas, Alessi, Carl Hansen & Søn, Dedon, Duravit, Herman Miller, Poltrona Frau i Walter Knoll.

Projekt „Rhythm” został zrealizowany przez Eoos w 2016 r. dla marki Geiger.
Projekt „Rhythm” został zrealizowany w 2016 r. dla marki Geiger. Właściciel biurka ma stać się gospodarzem, gość pozostać jego gościem. W szuflady włożono nowe kontenery osobiste bez tradycyjnych warstw wierzchnich oraz z przesuwanymi akcesoriami, które mogą być zaprojektowane przez właściciela biura. Ściana jest obiektem samodzielnym i jest niezależna od ścian architektonicznych, może być wolnostojąca. „Rhythm” sprawdzi się w dużym biurze osoby na stanowisku kierowniczym, ale też w skompresowanej przestrzeni, jako małe prywatne biuro. Fot. Fran Parente.

Odwiedzający studio często pytają austriackich projektantów dlaczego grupa nazywa się Eoos. Z pewnością nazwa Bergmann Bohmann Gründl lub BBG nie wymagałaby tak obszernych wyjaśnień. Dla Martina, Gernota i Haralda ta opcja nie wchodziła jednak w grę, gdy firma była zakładana w 1995 r. Musiała to być nazwa, która pasuje do wspólnej filozofii, a także jest nietrudna do wypowiedzenia i zapisania.

Eoos czyli metafora projektanta

Traf chciał, że projektanci przypomnieli sobie mit o Heliosie, który odbywa swą codzienną podróż ze Wschodu na Zachód po sklepieniu niebieskim w ognistym rydwanie, zaprzężonym w cztery szybkie konie o imionach Pyroies, Eoos, Ajton i Flagon. Według Austriaków przejazd Eoosa tworzy piękną metaforę codziennego balansowania projektanta: pomiędzy spaleniem a zagubieniem.

Stoły „Oki Stone” to zrealizowany w ub.r. projekt Eoos dla marki Walter Knoll.
Stoły „Oki Stone” to zrealizowany w ub.r. projekt Eoos dla marki Walter Knoll. Charakteryzują się połączeniem ciężkich i szlachetnych blatów kamiennych oraz lekkich i cienkich konstrukcji z drutu.

Bergmann, Bohmann i Gründl sympatyzują ze wszystkim, co wiąże się z błędem czy paradoksem. Według nich projektant musi odważyć się profesjonalnie wejść w sferę niepojętego. Design oznacza dla nas wyartykułowanie snów i lęków ludzkiego gatunku. Zdobywa moc zbiorowej nieświadomości istot ludzkich i dostarcza kulturalną służbę społeczeństwu – przekonują Austriacy.

Niekończące się pomysły

Rozwój innowacyjnych i znaczących funkcji zawsze był ważny dla Eoos. W życiu codziennym mebel powinien być tolerancyjny i reagować na potrzeby użytkowników i ewentualne zmiany. Do dzisiaj studio zarejestrowało kilkanaście patentów mechanicznych m.in. dla Alessi, Red Bull, Walter Knoll, Duravit.

Analiza poetycka to termin używany przez projektantów z Eoos do opisania podejścia, które studio zwykle stosuje w przypadku złożonych problemów projektowych. Na początku projektu austriaccy designerzy nie tylko analizują temat z aktualnej perspektywy, ale także badają jego korzenie w przeszłości. Współpracując z firmą, patrzą na dany problem wykraczając poza historię koncernu. Dzięki temu Eoos może wyszukiwać intuicyjne obrazy, mity i rytuały wyryte głęboko w ludzkiej świadomości.

„Tama Living” to ubiegłoroczny projekt dla marki Eoos dla firmy Walter Knoll – złożony, a jednocześnie emanujący spokojem.
„Tama Living” to ubiegłoroczny projekt dla marki Eoos dla firmy Walter Knoll – złożony, a jednocześnie emanujący spokojem.

Studio otrzymało ponad 130 międzynarodowych nagród, w tym słynny włoski „Compasso d’Oro” z 2004 r. dla kolekcji „Kube”. W 2012 r. prysznic „OpenSpace”, wyprodukowany przez Duravit, zdobył nagrodę „Best of the Best” Red Dot oraz IF Design Award. Ponadto łóżko „Jaan”, wyprodukowane przez markę Walter Knoll, zostało uhonorowane jako najlepsze łóżko 2015 r. przez „Wallpaper*”.

Nieograniczona wolność

Pytani o trend, który najbardziej im się podoba, odpowiadają, że zwracają uwagę na to, że wszystko staje się cyfrowe. Harald Gründl ujawnia, że trio nienawidzi fałszywek. W tej chwili wszędzie jest złoto – fałszywe złoto – zauważa Gründl, po czym dodaje: To nie jest autentyczne.

Fotel wypoczynkowy „Embrace Lounge Chair”, zaprojektowany przez Eoos dla marki Carl Hansen & Søn.
Miękka i swobodna tapicerka fotela wypoczynkowego „Embrace Lounge Chair”, zaprojektowanego przez Eoos dla marki Carl Hansen & Søn, prezentuje idealną niedoskonałość i pozostaje w przeciwieństwie do precyzyjnej drewnianej konstrukcji. Ta relacja tworzy nową symbiozę, nową konstrukcję i nową typologię. Fot. Per Knudsen.

Z kolei Martin Bergmann przyznaje, że codziennie rysuje używając starego ołówka. Zawsze noszę ołówek, kiedy jestem w studiu – mówi Martin Bergmann i dodaje: A kiedy wracam do domu, kładę ołówek na biurku. Bez tego nie mogę żyć.

Według Austriaków projektowanie jest ważnym procesem komunikacji. Jest to struktura, w której nie czują oni, że ich wolność jest ograniczona lub że podlegają zewnętrznej kontroli.

Eoos, czyli zrównoważony rozwój

Trio Eoos jest mocno skupione na zrównoważonym rozwoju. Projektanci stworzyli wiele projektów, które koncentrują się nie tylko na estetyce, ale także na praktyczności, a nadrzędnym celem jest poprawa warunków życia. Według Austriaków nie tylko żywność, ale też zachowania związane z mobilnością, wytwarzaniem energii, a przede wszystkim domy – wszystko musi zostać przeprojektowane.

Ideą serii „Isanka”, a więc także sofy „Isanka” zaprojektowanych przez Eoos dla marki Walter Knoll jest odwrócenie procesu projektowania.
Ideą serii „Isanka”, a więc także sofy „Isanka” zaprojektowanych przez Eoos dla marki Walter Knoll jest odwrócenie procesu projektowania. Zwykle przy projektowaniu mebli tapicerowanych najpierw definiuje się obiekty trójwymiarowe, a cięcia skóry / tkaniny są pochodną przedmiotu. W sofie „Isanka” studio Eoos zdefiniowało proste wycięcia na płaskiej powierzchni. Gdy są zamknięte, powstaje obiekt trójwymiarowy. Ta potężna forma wynika wyłącznie z napięcia materiału, a nie z projektowania objętości.

Jednym z głównych tematów w Eoos jest produkcja alternatywna. Projektanci skupiają się na alternatywach do produkcji przemysłowej, które pozwolą produkować lokalnie i autonomicznie. Potrzebne są produkty, które idą ramię w ramię z trwałymi materiałami i konstrukcją cyklu życia.

TEKST: Anna Szypulska

Artykuł opublikowany został w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 9/2018