Design

Tkaniny mają znaczenie

Heimtextil Trends 2023/2024.

Tkaniny mają znaczenie

Od 10 do 13 stycznia 2023 roku we Frankfurcie nad Menem prezentowane będą zrównoważone i przyszłościowe trendy „Textiles Matter”. Miejsce ich prezentacji – „Heimtextil Trend Space” będzie stanowić serce targów. Odwiedzającym z całego świata pozwolą spojrzeć w przyszłość tekstyliów domowych i kontraktowych.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

W „Heimtextil Trend Preview 23/24” zaprezentowano trendy, koncepcje projektowe i inspiracje dla przemysłu tekstylnego. Dzięki „Textiles Matter” targi „Heimtextil” wyznaczają standardy dla przyszłościowego i zrównoważonego wyposażenia. Skupiono się na gospodarce o obiegu zamkniętym. Marta Giralt Dunjó z agencji badawczej FranklinTill (Wielka Brytania) przedstawiła prognozę projektową 23/24 z Flemings Hotel Riverside Frankfurt. Na targach „Heimtextil”, które odbędą się od 10 do 13 stycznia 2023 we Frankfurcie nad Menem, kreatywnym impulsem będzie inscenizacja postępowych innowacji na „Trend Space”.

Dzięki skoncentrowanej analizie i specjalistycznej wiedzy, Rada Trendów „Heimtextil”, składająca się ze Studio FranklinTill (Londyn), Stijlinstituut Amsterdam oraz duńskiej agencji SPOTT Trends & Business, przeanalizowała przyszłość rynku krajowego i międzynarodowego. Zrównoważony rozwój i gospodarka o obiegu zamkniętym są bardziej niż kiedykolwiek w centrum uwagi i wyznaczają trend na sezon 23/24.

Cieszymy się, że dzięki „Heimtextil Trend Preview 23/24” możemy przedstawić spojrzenie na przyszłość wyposażenia i orientacji tekstylnej. W ten sposób pokazujemy możliwości i rozwiązania w celu towarzyszenia branży w zrównoważonej przyszłości – zrelacjonował Olaf Schmidt, wiceprezes ds. tekstyliów i technologii tekstylnych w Messe Frankfurt.

Tkaniny to część naszego życia

Tekstylia stały się integralną częścią codziennego życia. Zastosowania materiałów i ich produkcja są tak różnorodne, jak wymagania użytkowników. To stawia przed międzynarodowym przemysłem poważne wyzwanie. Przemysł tekstylny pozyskuje surowce z różnych źródeł i wykorzystuje liczne procesy do wytwarzania nieskończonej różnorodności produktów. Daje to ogromny potencjał do dalszego zrównoważonego rozwoju przemysłu tekstylnego. Trendy „Heimtextil” pokazują sposoby wykorzystania tego potencjału i promowania zrównoważonego rozwoju. Pod hasłem „Textiles Matter” zaprezentowane zostanie podejście do gospodarki o obiegu zamkniętym, które daje rynkowi impuls do zrównoważonego rozwoju.

Biorąc pod uwagę kryzys ekologiczny, którego obecnie doświadczamy, przemysł tekstylny ma obowiązek dokonania przeglądu swoich procesów i zmiany ich na lepsze. Z tego powodu, w tym wydaniu „Heimtextil Trends” przyjmujemy podejście zorientowane na materiał, koncentrując się na designie i trwałości materiałów. „Textiles Matter” pokazuje potencjał gospodarki o obiegu zamkniętym i celebruje inicjatywy projektowe, które są piękne, odpowiednie i co najważniejsze, zrównoważone – wyjaśniła Marta Giralt Dunjó z FranklinTill.

Nadchodzący „Heimtextil 2023” zaprezentuje w „Trend Space” pomysły i rozwiązania dla gospodarki tekstylnej o obiegu zamkniętym. W jaki sposób tekstylia produkuje się w sposób zrównoważony? Jakie są opcje recyklingu? Jak wygląda optymalny recykling wyrobów tekstylnych? W ramach gospodarki o obiegu zamkniętym do cyklu użytkowania stale dodaje się materiały. Zmniejsza to, z jednej strony, zapotrzebowanie na nowe surowce, a z drugiej, produkcję odpadów. Materiały nieorganiczne, takie jak nylon, poliester, tworzywa sztuczne lub metale, można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać w cyklu technicznym bez utraty jakości. Materiały organiczne, takie jak len czy rafia, wracają do natury w cyklu biologicznym.

„Heimtextil Trend Preview 23/24”


Make and Remake

Heimtextil Trends 2023/2024.
Heimtextil Trends: Make & Remake. Fot. Pim Top dla FranklinTill.

Zużyte materiały, stare zapasy czy resztki tkanin zyskują nowe życie. Nacisk kładzie się na estetykę naprawy i stosuje jako ukierunkowany element projektu produktu z recyklingu. Tworzy się nowe i kreatywne produkty w jasnych, wesołych kolorach i technikach takich jak nadruk, overdyeing, bricolage, collage czy patchwork. Warstwowe wzory kolorów i grafiki wpływają na śmiałe i maksymalistyczne, a jednocześnie świadome projekty.

Continuous

Heimtextil Trends 2023/2024.
Heimtextil Trends: Continuous. Fot. Pim Top dla FranklinTill.

Temat trendu „Continuous” opisuje zamknięte cykle, w których materiały wielokrotnie poddaje się recyklingowi w celu uzyskania nowych, bezodpadowych produktów. Przypuszczalne materiały odpadowe są oddzielane i ponownie przetwarzane na nowe włókna, materiały kompozytowe i tekstylia. Przędze syntetyczne i celulozowe są więc produkowane bez odpadów. Dzięki zaawansowanym technicznie procesom odzysku, materiały zachowują pierwotną jakość i estetykę. Funkcjonalność, minimalizm i trwałość decydują o projektowaniu produktów „Continuous”.

From Earth

Heimtextil Trends 2023/2024.
Heimtextil Trends: From Earth.Fot. Pim Top dla FranklinTill.

Tutaj nacisk kładziony jest na naturalność i harmonię z naturą materiałów organicznych. Naturalna kolorystyka przekazuje ciepło i miękkość. Niedoskonałe faktury, przetarcia i nierówności prezentują ekologiczną i ziemistą estetykę. W obszarze „From Earth” dominują tony ziemiste i botaniczne, naturalne wariacje i bogactwo dotyku. Surowe powierzchnie oraz niebielone tkaniny, naturalne barwniki podkreślają materiały w ich pierwotnym stanie.

Nature Engineered

Heimtextil Trends 2023/2024.
Heimtextil Trends: Nature Engineered. Fot. Pim Top dla FranklinTill.

Naturalność zostaje zinterpretowana na nowo. „Nature Engineered” ulepsza i udoskonala materiały organiczne, takie jak rafia, konopie, len i pokrzywa, za pomocą środków mechanicznych. Najnowocześniejsze techniki przetwarzają naturalne tekstylia w wyrafinowane i inteligentne produkty. Wyraźne linie i kształty w połączeniu z delikatnymi odcieniami beżu i brązu charakteryzują ten motyw.

TEKST: Diana Nachiło