Synteza potrzeb i funkcji
7 kwietnia, 2017 2023-04-26 9:43Synteza potrzeb i funkcji
„Das Haus 2017” stworzony przez Todd`a Brachera jest wyjątkowy. W niczym nie przypomina prezentacji z ubiegłych lat i nie ma z nimi żadnych punktów stycznych.
Amerykański projektant postanowił bowiem zredefiniować pojęcie domu i swoją pracę nad projektem „Das Haus 2017” rozpoczął od zadania i próby odpowiedzi na fundamentalne pytanie – czego współczesny człowiek potrzebuje do życia?… No właśnie, czego potrzebujemy…
Inicjatywa „Das Haus – Interiors on Stage” jest unikatowym projektem wzorniczym prezentowanym od 2012 r. przy okazji styczniowych targów „IMM Cologne”. Jego idea polega na stworzeniu projektu domu, mieszkania, przestrzeni do życia, który odzwierciedla aktualne trendy i tendencje w branżach meblowej oraz wyposażenia i aranżacji wnętrz, ale także zorientowany jest na przyszłość.

Każdego roku organizator – Koelnmesse – zaprasza do tego przedsięwzięcia innego designera – gościa honorowego. Oddaje mu we władanie ponad 200 m2 powierzchni w środku jednej z targowych hal, pozostawiając przy tym pełną swobodę tworzenia – od projektu architektonicznego po wybór wyposażenia, materiałów, kolorów i oświetlenia. W roku 2017 propozycję stworzenia wizji „Das Haus” otrzymał i ją przyjął amerykański projektant Todd Bracher.
Dwie strony bryły
„Das Haus” Todda Brachera od pierwszego spojrzenia na jego zewnętrzną bryłę robi wrażenie prostego, pozbawionego jakiejkolwiek dekoracyjności. To regularny prostopadłościan, którego ściany powstały poprzez naciągnięcie na drewnianeDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska, ramyRama – 1) Podzespół składający się z połączonych ramiaków, spełniających funkcję nośną dla poduchy tapicerskiej, także w podstawie lub korpusie mebla; w meblach giętych może ją stanowić element gięty o obwodzie zamkniętym. Jakie są rodzaje ram? W zależności od spełnianej funkcji rozróżnia się ramy: tapicerską, wieńcową, drzwiową itp. 2) Też: część urządzenia mechanicznego składająca się z listew i prętów połączonych półprzezroczystej tkaninyTkanina – powstaje z połączenia dwóch prostopadłych do siebie nitek: osnowy i wątku. Jest zdecydowanie mniej elastyczna niż dzianina, ale za to bardziej elegancka. Z tkaniny wykonuje się pokrowce mebli tapicerowanych, materacy, klasyczne koszule, marynarki, dżinsy, płaszcze itp. Jak powstaje tkanina? Tkanina powstaje w procesie tkania, czyli przeplatania nitek osnowy (które są ułożone wzdłużnie) z nitkami wątku (które są ułożone „Sinfonia” w odcieniu jasnego bordo (prod. Creation Baumann). Z jednej strony wchodzi w niego znacznie mniejszym i nieco niższy regularny sześcian. Bryła ta powstała z desek pomalowanych na czarno, nad nim unosi się świetlista kula kojarząca się albo ze słońcem, albo księżycem. Cały dom przykrywa jeden, wydaje się lekki, miękko wyokrąglony dwuspadzisty dach.

Do domu prowadzą dwa wąskie wejścia, znajdujące się na przeciwległych ścianach. Przed jednym z nich, po lewej stronie, odwiedzających wita… łazienka. Jej atrybutem jest wolno stojąca kolumnaKolumna – pionowa podpora architektoniczna w kształcie cylindrycznego słupa, podtrzymująca umieszczone na niej partie budowli. Kolumny wykorzystywane są w meblarstwie jako element dekoracyjny (charakterystyczny dla oddanej epoki) oraz konstrukcyjny, wpływający na formę architektoniczną mebli. Kolumny stanowiły element dekoracyjny np. szafy gdańskiej, podpierając bogato zdobiony gzyms z kartuszem. Kolumna zbudowana jest z trzonu i głowicy osadzonej na podstawie tzw. bazie. prysznica „Pipe” (proj. Marcel Wanders, prod. Boffi, Włochy). Jej ascetyczną, najbardziej pierwotną formę naznacza charakterystyczne czerwone kółko-kurek do uruchamiania wypływy wody. Obok drewnianaDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska, ławeczka, na której można rozłożyć przybory toaletowe, ale także użyć jako siedziskaSiedzisko – zespół lub podzespół tapicerowany służący do siedzenia. Jak jest zbudowane siedzisko? Siedzisko najczęściej zbudowane jest z kilku warstw tapicerskich:
• warstwy podtrzymującej,
• warstwy sprężystej lub warstwy sprężynującej,
• warstwy wyściełającej,
• warstwy pokryciowej.
Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. podczas ablucji. Strefę higieniczną wydzielają swobodnie rozłożone kamienie i otoczaki, same przez się nawiązujące do natury i jej związków ze światem ludzkim.
„Das Haus 2017”: nie dla podziałów
Każdy, bez wyjątków, kto przekroczy prógPróg – dolny poziomy element ościeżnicy. Trwale połączony ze stojakiem prawym i lewym. Najczęściej wykonany z drewna lub metalu. Występuje w drzwiach zewnętrznych i drzwiach wewnętrznych wejściowych, rzadziej w drzwiach wewnątrzlokalowych. 2) W języku potocznym: początek czegoś, graniczna wielkość czegoś (np. prób bólu, dolny próg przychodów itp.) 3) Też: przeszkoda utrudniająca osiągnięcie jakiegoś celu. Źródło: PN-B-91000:1996 Stolarka budowlana. Terminologia. „Das Haus 2017” jest… zaskoczony i zdziwiony. Wkracza bowiem do wnętrza bez żadnych użytkowych podziałów, jest tam po prostu jedna wielka przestrzeń. I tak też miało być. Todd Bracher zrywa z tradycją popartą przyzwyczajeniem, że dom powinien być podzielony jest na pokoje i funkcjonalne pomieszczenia. W jego wizji do życia współczesnego człowieka wystarczą trzy przenikające się strefy: jedna – służąca higienie, minęliśmy ją przy wejściu, druga – główna, codziennego bytowania, właśnie w niej jesteśmy, i wreszcie trzecia – zapewnia odpoczynek, a znajduje się w głębi, wydzielona jedynie odmienną stylistyką.

Aranżacja strefy głównej zaspokaja wszystkie potrzeby współczesnego domownika. Jej centralną część zajmuje ogromny, blisko siedmiometrowy stółStół – 1) Stolica (staropol.); mebel o konstrukcji szkieletowej lub konstrukcji skrzyniowej, składający się z części wierzchniej (płyty roboczej) i podstawy, o różnorodnej konstrukcji i rozwiązaniach plastycznych, wykonywany z różnych materiałów (drewno, kamień, metal, szkło, tworzywa sztuczne), o szerokim zastosowaniu (m.in. do pracy). Jak powstał stół? Występuje w wielu typach i odmianach. Do pierwszych form przedstolarskich zalicza się m.in. ścięte. To miejsce szczególnej rangi, bo – w zależności od potrzeby chwili – staje się wyspą kuchennąWyspa kuchenna – złożona z szafek kuchennych i (lub) płyty roboczej umożliwia przygotowywanie oraz spożywanie posiłków. Ponadto w wyspach kuchennych często montowane są płyty grzejne lub zlewozmywaki. Zazwyczaj znajdują się w centralnym miejscu w kuchni lub pomiędzy kuchnią a salonem, stanowiąc jego wizytówkę, dlatego tak ważne jest jej staranne zaprojektowane i wykonanie., stanowiskiem do pracy lub nauki, obszarem spotkań, wspólnego biesiadowania i zabawy, także wykonywania wszelkich domowych czynności potrzebujących stabilnej podstawyPodstawa – 1) Zespół lub podzespół spełniający funkcję nośną dla mebla lub zespołu. 2) W języku potocznym słowo „podstawa" oznacza zasadę, podwalinę czegoś. 3) Też: w odniesieniu do zgodności czegoś z czymś - w oparciu o coś, zgodnie z czymś, na mocy czegoś, w wykorzystaniem czegoś itp. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia..

Wokół stołuStół – 1) Stolica (staropol.); mebel o konstrukcji szkieletowej lub konstrukcji skrzyniowej, składający się z części wierzchniej (płyty roboczej) i podstawy, o różnorodnej konstrukcji i rozwiązaniach plastycznych, wykonywany z różnych materiałów (drewno, kamień, metal, szkło, tworzywa sztuczne), o szerokim zastosowaniu (m.in. do pracy). Jak powstał stół? Występuje w wielu typach i odmianach. Do pierwszych form przedstolarskich zalicza się m.in. ścięte ciekawie prezentują się krzesła-stołki „Alodia” stworzone przez Todd`a Bracher`a (prod. Cappellini), a ustawione równym rzędem lampki „Dome” również zaprojektowane przez Bracher`a (prod. Mater) przywodzą zawsze ciepłe skojarzenia z czytelnią i bibliotekąBiblioteka (z łac.) – 1) Szafa biblioteczna, librarium (łac); mebel skrzyniowy przeznaczony do przechowywania książek, czasami do ekspozycji drobnych przedmiotów. Pokrewne bibliotekom są kabinety, serwantki. Meble do przechowywania książek W starożytności i średniowieczu występowała w postaci szafy dwuskrzydłowej lub półki, umieszczanych we wnękach ściennych (armaria). Do przechowywania książek służyły w tym czasie również skrzynie i kufry. Dla średniowiecza charakterystyczne były. To taki przywilej gościa honorowego, że oprócz idei i koncepcji „Das Haus” tworzy nowe lub wykorzystuje wcześniejsze swoje projekty mebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., i wyposażenia wnętrz. A przy okazji promuje również, wpisujące się w założone ramy, dzieła swoich kolegów po fachu.

Dwie ściany w tym wnętrzu w całości wypełniają drewniane regały z ogromną liczbą otwartych półekPółka – 1) luźno ułożony element płytowy poziomy do układania różnych przedmiotów. 2) W języku potocznym słowo „półka" oznacza też pewien poziom (np. „półka cenowa", „półka jakościowa" itp.). Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia.. DrewnoDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska, potrzebne do ich wykonania, jak również masywne panele na podłodze dostarczyła duńska firma Dinesen. Mieści się tutaj znakomita większość, jeśli w ogóle nie wszystkie, przedmioty codziennego użytku, których człowiek rzeczywiście potrzebuje dla siebie.

Są więc spore zapasy spożywcze, naczynia do gotowania i podawania posiłków, książki, obrazy, sztuka, kolekcje i pamiątki, kwiaty doniczkowe i wazony z ciętymi, zabawki i ozdoby. Akcesoria kuchenne i narzędzia zostały wyeksponowane w specjalnej – równie funkcjonalnej i dekoracyjnej – wnęce na krótszej ścianie.
Odpoczynek w „czarnej skrzynce”
Do strefy odpoczynku prowadzi szerokie przejście bez drzwiDrzwi – 1) Ruchoma część ściany izolującej, umożliwiająca komunikację. Składają się z ościeżnicy i z jednego lub większej liczby skrzydeł albo stanowią same skrzydła, osadzone bezpośrednio w otworze budowlanym. Drzwi mają nie tylko charakter użytkowy, pełnią również funkcję dekoracyjną. Mogą być integralną częścią wyposażenia wnętrz, głownie poprzez formę i użytą kolorystykę. Drzwi mogą być wykonane w różnych stylach np. nowoczesnym ani zasłon. To – jak mówi projektant – „czarna skrzynka”, która emanuje spokojem i przytulnością, skłania do wyciszenia i pełnego zrelaksowania. Odizolowana od reszty domu poprzez zupełnie inną stylistykę kreuje nastrój intymności i jednocześnie radości czerpanej z bycia ze sobą. To całkowicie ciemne – od podłogi przez ściany, a na meblachMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., kończąc – wnętrze rozświetla kołysząca się u sufitu złocista kula.

Wyposażenie strefy odpoczynku projektant sprowadził do wygodnych miejsc do siedzenia i leżenia oraz, zawsze przydatnych, stolików kawowych. Nie ma tu wielu sprzętów, a te co są odznaczają się wyrafinowanie prostym wzornictwem. Położyć się i zrelaksować więc można na miękkiej leżanceLeżanka – nazwa różnego typu mebli przeznaczonych do odpoczynku w ciągu dnia, w pozycji półleżącej. Pierwowzorem byty meble starożytne, np. kline – jako leżanka biesiadna, na wysokich nogach o wygiętym wezgłowiu, sigma – Ieżanka o łukowatym wykroju, dostosowanym do okrągłego stołu. Leżanka w Europie ponownie rozpowszechniona w XVII wieku, np. w Anglii jako tzw. daybed lub rest bed. We Francji „ES 106” projektu Charlesa & Ray Eamesów (prod. Vitra), usiąść zaś m.in. na foteluFotel – siedzisko zazwyczaj jednoosobowe, z oparciem i bocznymi poręczami lub bokami; poręcze są jedno- lub dwuczęściowe, osadzone od przodu w bocznych oskrzyniach lub przednich nogach, z tyłu zaś w górnych częściach bocznych ramiaków. Fotel należy do mebli komfortowych, reprezentacyjnych, będących przez dłuższy czas atrybutem pozycji społecznej. Siedziska są przeważnie obszerniejsze od krzeseł. Od XVII wieku zwykle tapicerowane i często „Thinking Man`s Chair” Jaspera Morrisona (prod. Cappellini). Przy nich ustawione zostały stoliki „Taksim Side Table” autorstwa Konstantina Grica (prod. Marsotto Edizioni). Czy trzeba nam czegoś więcej?…

„Das Haus” zaproponowany przez Todd`a Bracher`a jest aranżacją, w której przeważają znamiona perspektywiczne, wybiegające w przyszłość. Obok odzwierciedlania aktualnych trendów wzorniczych, rejestruje i przewiduje również zmiany dokonujące się w sferach społecznej oraz mentalnej. Czy kwestionowana przez Todd`a Bracher`a, a typowa dla współczesności, organizacja domu potrzebuje zmiany? Czy w takim razie wizja projektanta jest dla niej alternatywą? Pokaże czas.
TEKST: Barbara Sojko
Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 4/2017