Design

Nowe spojrzenie na projektowanie

Edward van Vliet.

Nowe spojrzenie na projektowanie

Edward van Vliet należy do słynnego pokolenia niderlandzkich projektantów, którzy popularność zdobywali wywołując sensacje wizjonerskimi koncepcjami i przekraczaniem estetycznych granic.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Jak sam podkreśla – jego praca w dużej mierze polega na tworzeniu świata w świecie. Najtrafniej opisała go jednak Patrizia Moroso, która powiedziała o nim: Edward ma oczy fotografa, wrażliwość muzyka i siłę architekta.

Edward van Vliet postrzega projektowanie jako podróż między marzeniami a rzeczywistością. Zanim otworzył własną pracownię studiował architekturę, projektowanie wnętrz i wzornictwo przemysłowe na Design Academy Eindhoven oraz HKU School of Arts.

5-gwiazdkowy „Masterly Hotel” to mediolańska ekspozycja, której kuratorem był w 2018 r. Edward van Vliet. Projektant z dumą przedstawiał swoją wizję gościnności we wspaniałym Palazzo Francesco Turati.
5-gwiazdkowy „Masterly Hotel” to mediolańska ekspozycja, której kuratorem był w 2018 r. Edward van Vliet. Projektant z dumą przedstawiał swoją wizję gościnności we wspaniałym Palazzo Francesco Turati.

Van Vliet to kluczowa postać awangardy niderlandzkiego designu, która przekracza estetyczne granice, czerpiąc z globalnej mieszanki wpływów kulturowych. Wachlarz jego prac jest niezwykle szeroki – począwszy od architektury, poprzez wnętrza, meble, po projekty oświetlenia i tekstyliów.

Edward van Vliet: projektant z wizją

Amsterdamskie studio pracuje obecnie nad projektami produktów, tkanin i wnętrz, zarówno dla klientów krajowych, jak i międzynarodowych. Firma koncentruje się przede wszystkim na branży hotelarskiej, biurach, domach prywatnych i miejscach publicznych.

Van Vliet ma imponujące portfolio klientów, a także znakomitą reputację w zakresie dostarczania wyjątkowych projektów. Współpracował lub obecnie współpracuje z takimi markami, jak Bisazza, Casamilano, Dedon, Italamp, Leolux, Lensvelt, Ligne Roset, L’Oréal, Moooi, Moroso, Quasar, Rosenthal, a także Villeroy & Boch. Swoją wizję, kreatywność i lata doświadczeń projektant przekłada na wyjątkowe realizacje, w których łączy unikalne wzory, grafiki, kolory i tkaniny.

Moja praca polega w dużej mierze na tworzeniu świata w świecie – wyjaśnia van Vliet. Dzięki wizjonerskiemu podejściu tworzy on koncepcje, wyróżniające się bogactwem kulturowym, a także dbałością o szczegóły. Wykazuje przy tym wyjątkową zdolność przekraczania granic estetycznych, a doświadczenie studia w projektowaniu, architekturze i lifestyle’u skutkuje nowym spojrzeniem na proces projektowania, przeznaczenia produktów i ich doświadczania.

Natura i nowy świat

Projekty niderlandzkiego designera są łatwo rozpoznawalne, dzięki mieszance wpływów tradycyjnego zachodniego wzornictwa, elementów high-tech, a także naturalnych materiałów. Podstawą wyjątkowości jego prac jest wysoka jakość wykonania połączona z wpływami kultur Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji, co umożliwia mu tworzenie „nowych światów”.

Jako projektant kosmopolityczny Edward van Vliet inspiruje się przede wszystkim otaczającą go rzeczywistością. Szanuje każdy lokalny kontekst, ale to właśnie „nowe światy” za każdym razem znajdują się w centrum pracy nad projektami i koncepcjami w jego firmie. Zafascynowany nigdy nie wyczerpującym się źródłem różnorodności kulturowej i przyrodniczej, stara się komponować te „nowe światy”, tworząc unikalne kombinacje kolorów, materiałów, wzorów i kształtów.

Natura to najwspanialszy na świecie projektant i jednocześnie najbardziej ekspansywne źródło inspiracji. Bogate i kolorowe. Pełen życia i szczegółów – przekonuje Edward van Vliet.

„Prismo” (prod. Leolux), to sześcian, który zmienia się w okrąg. Kombinacje kątów prostych i okręgów czasami mogą powodować złudzenia optyczne. Równowagę w projekcie wprowadza połączenie smukłej ramy z ceramicznym blatem.
„Prismo” (prod. Leolux), to sześcian, który zmienia się w okrąg. Kombinacje kątów prostych i okręgów czasami mogą powodować złudzenia optyczne. Równowagę w projekcie wprowadza połączenie smukłej ramy z ceramicznym blatem. Fot. Zebra Fotostudio’s.
W 2018 r. Edward van Vliet zaprezentował podczas Salone del Mobile.Milano projekt „Josh” dla marki Moroso. To system siedzisk, które można ubrać w różne tkaniny, niczym manekina w renomowanym atelier haute couture.
W 2018 r. Edward van Vliet zaprezentował podczas Salone del Mobile.Milano projekt „Josh” dla marki Moroso. To system siedzisk, które można ubrać w różne tkaniny, niczym manekina w renomowanym atelier haute couture. Fot. Eye.
Przyciągająca wzrok kształtami i proporcjami seria „Amulet”, którą Edward van Vliet zaprojektował dla marki Leolux.
Przyciągająca wzrok kształtami i proporcjami seria „Amulet”, którą Edward van Vliet zaprojektował dla marki Leolux. Fot. Egon Notermans, Zebra Fotostudio’s.
Kolekcja „Kabuki”, stworzona dla marki Gardelux, której właścicielem jest Hermeta, czerpie z japońskiej estetyki.
Kolekcja „Kabuki”, stworzona dla marki Gardelux, której właścicielem jest Hermeta, czerpie z japońskiej estetyki. Na kolekcję składają się ekskluzywne parawany ścienne i harmonijkowe, przymierzalnie oraz wysokiej jakości szafy. Fot. Studio Ziezo.
Gładka tkanina żakardowa „Polaris” została specjalnie zaprojektowana przez Edwarda van Vlieta do stworzenia zestawu eleganckich poduszek dla Leolux.
Gładka tkanina żakardowa „Polaris” została specjalnie zaprojektowana przez Edwarda van Vlieta do stworzenia zestawu eleganckich poduszek dla Leolux. Fot. Egon Notermans, Zebra Fotostudio’s.

TEKST: Anna Szypulska

Artykuł opublikowany został w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 2/2021