Design

Najlepiej zaprojektowane na świecie krzesła

Na pierwszym planie, centralnie umiejscowione krzesło „Highframe”, proj. Alberto Meda, prod. Alias.

Najlepiej zaprojektowane na świecie krzesła

Z 30 krzesłami nagrodzonymi i ponad 100 wyróżnionych Compasso d’Oro, wystawa Take Your Seat / Prendi Posizione dowiodła, że krzesła to świadkowie historii.

Reklama
visby.pl banner z promocją na łóżko

W tym roku w Mediolanie o ewolucji społeczeństwa opowiadały krzesła. Ich formy i kolorystyka odzwierciedlają przemiany polityczne, społeczne i kulturowe.

Dzięki współpracy z ADI/Compasso d’Oro Award, Supersalone gościło olbrzymi projekt-instalację Take Your Seat / Prendi Posizione. Kuratorką wystawy była Nina Bassoli. Trzeba przyznać, że ta nowa inicjatywa, która w dniach 5-10 września towarzyszyła wydarzeniu specjalnemu Salone del Mobile.Milano, ożywiła targi w Mediolanie.

Gwiazdą pokazu było krzesło, a raczej ponad 130 krzeseł.

Dlaczego akurat krzesła?

Żaden inny przedmiot nie jest w stanie lepiej podsumować wartości designu na przestrzeni czasu – niezależnie od tego, czy jest wyrazem przemijającego trendu, czy epokowej idei. W taki oto sposób powstała wyjątkowa narracja, poprowadzona od 1954 roku aż do dziś. Wystawa zilustrowała, jak design, poprzez zmieniające się formy krzesła, kanalizował wielkie zmiany w społeczeństwie, odpowiadając na nowe paradygmaty kulturowe. 

Zapierająca dech w piersiach instalacja, którą zaprojektowali Alessandro Colombo i Perla Gianni Falvo, wywołała ogromne emocje wśród zwiedzających. Patrząc na krzesła, dotykając materiałów, z których zostały wykonane i poznając podejście estetyczne, które ukształtowało projektantów, targowi gości próbowali zrozumieć poszczególne epoki.

Treści audiowizualne wprowadzały zwiedzających w teatralną, wciągającą atmosferę, którą mogli eksplorować niczym krajobraz. Kierując się własną ciekawością, a nie narzuconą z góry trasą, zatrzymywali się przy modelach interpretujących kolejne epoki – od boomu lat pięćdziesiątych, poprzez rewolucyjne protesty 1968 roku, kryzys naftowy lat siedemdziesiątych, aż po kwestie ekologiczne i środowiskowe, kończąc na najistotniejszych wyzwaniach współczesności.

Kuratorka wystawy Take Your Seat / Prendi Posizione Nina Bassoli wykonała ogrom pracy, gromadząc najlepiej zaprojektowane na świecie krzesła.
Kuratorka wystawy Take Your Seat / Prendi Posizione Nina Bassoli wykonała ogrom pracy, gromadząc najlepiej zaprojektowane na świecie krzesła. Fot. Andrea Mariani.
Twórcy wystawy pomyśleli także o krzesłach i fotelach do przestrzeni pracy.
Twórcy wystawy pomyśleli także o krzesłach i fotelach do przestrzeni pracy. Fot. Andrea Mariani.
Na wystawie nie mogło zabraknąć kultowego projektu „Memory”, który Tokujin Yoshioka stworzył dla Moroso (na zdjęciu pierwszy od lewej).
Na wystawie nie mogło zabraknąć kultowego projektu „Memory”, który Tokujin Yoshioka stworzył dla Moroso (na zdjęciu pierwszy od lewej). Fot. Andrea Mariani.
Krzesło „Tuscana” zaprojektowane w 1986 roku przez Piero Sartogo i Nathalie Grenon dla Saporiti Italia.
Krzesło „Tuscana” zaprojektowane w 1986 roku przez Piero Sartogo i Nathalie Grenon dla Saporiti Italia. Fot. Andrea Mariani.
Na pierwszym planie (od lewej): „Frida”, proj. Odo Fioravanti, prod. Pedrali, (w środku) „Miss C.O.C.O.”, proj. Philippe Starck, prod. Cassina, (po prawej) krzesło FPE (Fantastic Plastic Elastic), proj. Ron Arad, prod. Kartell.
Na pierwszym planie (od lewej): „Frida”, proj. Odo Fioravanti, prod. Pedrali, (w środku) „Miss C.O.C.O.”, proj. Philippe Starck, prod. Cassina, (po prawej) krzesło FPE (Fantastic Plastic Elastic), proj. Ron Arad, prod. Kartell. Fot. Diego Ravier.

TEKST: Anna Szypulska

Artykuł opublikowany został w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 11/2021.