Design

Możliwe są różne scenariusze

Możliwe są różne scenariusze

W artykule „Projektowanie tu i teraz”, który ukazał się w czerwcowo-lipcowym wydaniu miesięcznika „BIZNES.meble.pl”, Katarzyna Dzięcioł, architekt w Karbonado, słusznie zauważa, że pandemia, choć początkowo sprzyjała środowisku zatrzymując świat na chwilę, ostatecznie sprawiła, że jednorazówki powróciły do naszego życia. Jak podkreśla, tym razem stało się to z uzasadnieniem, z którym trudno polemizować, bo zapewniają nam one bezpieczeństwo. Dla ekologii to krok wstecz, co sprawia, że zrównoważone projektowanie, stało się jeszcze ważniejsze – mówi Katarzyna Dzięcioł. – W trendach jest tworzenie materiałów przyjaznych środowisku o właściwościach antybakteryjnych, odpornych na wielokrotne czyszczenie. Nowego znaczenia nabrało też nasze otoczenie. Spędzamy czas w zamkniętych pomieszczeniach, osłabieni wyzwaniami stawianymi przez pandemię, więc bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy przyjaznej przestrzeni wokół siebie.

Katarzyna Dzięcioł opowiada też o swoich zamiarach. W tej chwili pracujemy nad czymś nowym, inspirowanym ideami, które stały się nam bardzo bliskie – informuje Katarzyna Dzięcioł. – Będzie więc ekologicznie i zgodnie z filozofią zero waste. Mamy nadzieję, że już wkrótce pochwalimy się efektami. Nasz ostatni projekt – „Tonuki” – w tym roku otrzymał nagrodę Good Design i jako laureaci zostaliśmy zaproszeni do udziału w jubileuszowej wystawie. Przez całe wakacje będzie więc można oglądać naszą ławkę w Atenach. Czekamy też na premierę stolika „Tolumi”. Wdrożeniem zajmuje się francuska marka i początkowo miało ono nastąpić w marcu, niestety pandemia trochę pokrzyżowała te plany.

Według Katarzyny Dzięcioł trzeba być przygotowanym na różne scenariusze: Pandemia zmusiła nas do zmiany przyzwyczajeń. Wymaga otwartości i kreatywności nie tylko w projektowaniu, lecz także w organizacji pracy. Ambitne plany dzielimy teraz na etapy, szykując się na różne scenariusze, gdyż informacje szybko tracą aktualność. Brakuje nam energii targów i kontaktu z produktem, ale doceniamy spotkania online, dzięki którym możemy uczestniczyć w różnych wydarzeniach na całym świecie.

Tekst: Anna Szypulska

Więcej w miesięczniku „BIZNES.meble.pl” 6-7/2020, w wydaniu on-line TUTAJ

Napisz do autorki:

a.szypulska@meble.pl