Rankingi

Paweł Grobelny z kolejną nagrodą dla parku kieszonkowego

Skwer kieszonkowy, proj. Paweł Grobelny.

Paweł Grobelny z kolejną nagrodą dla parku kieszonkowego

Tym razem projekt, który Paweł Grobelny zrealizował w Poznaniu, nagrodziła Gazeta Wyborcza w ramach konkursu „Zaprojektowane Po Ludzku – Miasto bardziej wspólne”.

Reklama
visby.pl banner z promocją na łóżko

To już czwarta nagroda dla poznańskiego skweru, który zaprojektował Paweł Grobelny. W 2018 roku projekt otrzymał główną nagrodę jury „Polska Architektura XXL” w kategorii „Przestrzeń Publiczna”, w 2019 znalazł się w grupie pięciu laureatów najlepiej zaprojektowanych przestrzeni publicznych w duchu zrównoważonego rozwoju, a w 2020 r. międzynarodowe jury paryskiego konkursu „DNA PARIS DESIGN AWARD 2020” wybrało poznański skwer jako jeden z piętnastu najlepiej zaprojektowanych przestrzeni publicznych z całego świata. Tym razem nagrodę przyznało jury powołane przez Gazetę Wyborczą w ramach konkursu „Zaprojektowane Po Ludzku – Miasto bardziej wspólne”.

ZOBACZ TAKŻE: Paweł Grobelny nagrodzony

Gala wręczenia nagród odbyła się 20 stycznia w siedzibie Gazety Wyborczej w Warszawie. Organizatorzy konkursu poszukiwali przestrzeni publicznych, dzięki którym miasto staje się bardziej przyjazne mieszkańcom.

Projekt ten jak wiele innych realizacji Pawła Grobelnego charakteryzuje się minimalizmem, oszczędnością formalną ale także wrażliwością społeczną w projektowaniu. Jego prace charakteryzują się doskonałym wyczuciem miejsca, w które bezszelestnie wpisuje swoje realizacje. Projektantowi bliska jest również powszechnie znana zasada „mniej znaczy więcej”.

W czym specjalizuje się Paweł Grobelny?

Grobelny od wielu lat specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni publicznych. Realizacje jego autorstwa znajdują się między innymi w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli, ogrodzie należącym do Muzeum Sztuk Stosowanych w Budapeszcie oraz w największym parku miejskim w Szanghaju, a także przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Paweł Grobelny jest także autorem serii mebli miejskich dla paryskiej dzielnicy biznesu La Defense, a w 2022 roku zaprojektował meble miejskie dla placu ratuszowego hiszpańskiego miasta Logrono.

Źródło: Paweł Grobelny / www.pawelgrobelny.com