Design

Wystawa „Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci”

Jakub Szczęsny. Fot. Bartek Warzecha.

Wystawa „Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci”

Bohaterem wystawy z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci, którą można obejrzeć w Muzeum Miasta Gdyni, jest w tym roku architekt Jakub Szczęsny.

Reklama
Banner targów IFFINA 2024 750x109 px


Trwa Gdynia Design Days. W tym roku festiwalowi towarzyszą wystawa „Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci” oraz debata, podczas której dyskutanci zastanowią się, czy design ma wpływ na nas samych i społeczeństwo. Dlatego 6 lipca Jakub Szczęsny spotka się z zaproszonymi gośćmi. Tego dnia w Muzeum Miasta Gdyni swą premierę będzie miała także instalacja z Dektonu. Architekt przygotował ją specjalnie dla Cosentino, znanej na polskim rynku firmy, produkującej powierzchnie architektoniczne Dekton, Silestone i kamienie Sensa.

Jakub Szczęsny – retrospekcja

Tegoroczna wystawa z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci, którą można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni, poświęcona jest Jakubowi Szczęsnemu. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku włączyło jego projekt – Dom Kereta – do stałej kolekcji. Architekt przez szesnaście lat współtworzył Grupę Projektową Centrala, a od 2016 roku prowadzi własną pracownię SZCZ w Warszawie. Szczęsny projektuje w różnych skalach: od centrum gastronomicznego Implant na warszawskiej Woli, po plac Gustawa Zielińskiego w Astanie. Jego dziełami są system domów energooszczędnych Simple House oraz płaszcze MRÓZ dla marki Aura by Yeti. Wszechstronna twórczość architekta pozwala zgłębiać zagadnienia designu i społeczeństwa.

Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci
Wystawa „Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni.

Na wystawie zobaczymy, w jaki sposób architektura przenika się z designem oraz, co ciekawego może powstawać na ich styku. Ponadto, przyjrzymy się bliżej mikrodomom, szczególnie popularnym w czasie pandemii. Zapytamy, czy jako społeczeństwo potrzebujemy wciąż więcej przestrzeni.

Organizatorzy zestawiają ze sobą unikatowy Dom Kereta i powtarzalne mikrodomki modułowe. Chcą w ten sposób poruszyć temat minimalizmu i ograniczenia jako istotnych społecznie wartości. Ciekawą interakcję pomiędzy architekturą i designem, można zobaczyć również na tarasie Muzeum. Zaprojektowana specjalnie dla Cosentino instalacja Jakuba Szczęsnego, składa się ze stołu oraz siedzisk wykonanych z Dektonu. To rodzaj performansu, zapraszającego do wymiany myśli i dyskusji. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na społeczny wymiar projektowania.

Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci
W Muzeum Miasta Gdyni wystawę „Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci” można oglądać aż do 2 czerwca 2024 roku.

Debata o zrównoważonym rozwoju

Czy design ma wpływ na nas samych, na społeczeństwo, którego jesteśmy częścią? Czy projektując przestrzeń, zwłaszcza przestrzeń publiczną, można projektować relacje, zmieniać myślenie odbiorców? Na każde z tych pytań będą się starali znaleźć odpowiedź goście, którzy wezmą udział w dyskusji. Najwięcej uwagi poświęcą na projektowaniu jako narzędziu, które integruje społeczeństwo, poprawia funkcjonalność naszego otoczenia i dba o jego zrównoważony rozwój.

Za pomocą problematyki poruszanej podczas debaty propagowane będą minimalizm i samoograniczenie. Uczestnicy debaty: Jakub Szczęsny, Anna Zygmunt (Invest Komfort), Karolina Sieniawska (Cosentino), Tomasz Kwiatkowski (Wydział Wzornictwa ASP Gdańsk) oraz Megi Malinowsky (Tabanda), zainspirują wraz z prowadząca debatę Bogną Świątkowską ( Fundacja Bęc Zmiana) do zadawania pytań o społeczną odpowiedzialność i zachęcą do chwili refleksji nad nadmierną konsumpcją. Przede wszystkim po to, by pokazać, jak istotne jest zrównoważone projektowanie.

Debata odbędzie się w Muzeum Miasta Gdyni 6 lipca 2023 roku o godz. 17:00.

Wystawę można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni od 2 lipca 2023 roku do 2 czerwca 2024 roku.