„Das Haus 2016” – dom otwarty dla każdego
2 kwietnia, 2016 2023-05-16 7:35„Das Haus 2016” – dom otwarty dla każdego

„Das Haus 2016” – dom otwarty dla każdego
Okrągły i transparentny, ze zmysłowymi zasłonami zamiast ścian – to fasada. W środku jedna ponad 200 m2 przestrzeń bez sztywnych podziałów, przepełniona światłem i zmieniającymi się perspektywami. Tak wyglądał „Das Haus 2016 – Interiors on Stage”, który stworzył niemiecki projektant Sebastian Herkner. Dom otwarty dla wszystkich i dla każdego.
Sebastian Herkner – gość honorowy zaproszony przez organizatora targów IMM Cologne do stworzenia „Das Haus 2016 – Interiors on Stage” – zaproponował wnętrze zupełnie inne niż wszystkie pozostałe prezentowane w tej formule w latach ubiegłych. Inne pod każdym względem.
Projektant stworzył, w sensie mentalnym, otwarty dla każdego i dla wszystkich dom, a w sensie technicznym – niekonwencjonalne wnętrze na planie koła, bez ciężkich ścian i wyraźnych podziałów, w którym nie ma żadnych granic, przeszkód ani kantów.

Do takiej wizji zainspirowały go przemiany i zjawiska społeczne, z jakimi mamy obecnie do czynienia i główny problem – przetaczające się przez Europę fale uchodźców z Bliskiego Wschodu w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca do życia. Stąd ideą fix swojego projektu Sebastian Herkner uczynił bezkompromisowe otwartość i gościnność.
Sebastian Herkner proponuje tkaniny zamiast cegieł
Okrągły i transparentny, całkowicie pozbawiony ścian czy przegród w powszechnym rozumieniu, przepełniony zmieniającymi się światłem i perspektywami – to pierwsze wrażenia, jakie wywiera „Das Haus 2016” Sebastiana Herknera. Jego fasadę na planie koła tworzą różnej długości tkaninyTkanina – powstaje z połączenia dwóch prostopadłych do siebie nitek: osnowy i wątku. Jest zdecydowanie mniej elastyczna niż dzianina, ale za to bardziej elegancka. Z tkaniny wykonuje się pokrowce mebli tapicerowanych, materacy, klasyczne koszule, marynarki, dżinsy, płaszcze itp. Jak powstaje tkanina? Tkanina powstaje w procesie tkania, czyli przeplatania nitek osnowy (które są ułożone wzdłużnie) z nitkami wątku (które są ułożone, miękko spływające od wyobrażeniowego sufitu ku dołowi. Zaczepione są na kilku mniejszych i większych obręczachObręcz – element gięty o obwodzie zamkniętym, stanowiący najczęściej dodatkowe wzmocnienie połączeń konstrukcyjnych w podstawie mebli szkieletowych giętych. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia., odwzorowujących idealnie okrągłe obrysy podłóg.
Część zasłon jest nieruchoma, ale większość można swobodnie zsuwać i rozsuwać, przesuwać jedną na drugą symbolicznie wydzielając przestrzenie użytkowe albo bawić się w komponowanie własnych dekoracyjnych kurtyn. Za ich pierwszą, najbardziej zewnętrzną warstwą, biegnie stosunkowo wąski korytarz, z którego można wejść do poszczególnych pomieszczeń.
Wnętrze domu organizuje wyraźna pionowa oś, w górze wyznaczona przez otwór w dachu, na dole okrągłym obrysem wewnętrznego dziedzińca z ogrodem. To tętniące energią miejsce spotkań mieszkańców i ich gości dostępne jest z każdego punktu domu, wystarczy odsłonić zasłonę.
Wokół, niczym na galerii, rozmieszczone są funkcjonalne wnętrza maksymalnie otwarte tak w sensie fizycznym, jak i mentalnym. Nie brakuje tu żadnego pomieszczenia potrzebnego do codziennego życia, ale także celebrowania wyjątkowych okazji.

KuchniaKuchnia – 1) pomieszczenie służące do przygotowywania posiłków, przechowywania produktów spożywczych, naczyń do serwowania, gotowania potraw itp. W kuchni istotne jest zapewnienie ergonomii pracy, który uwarunkowany jest tworzeniem tzw. trójkąta ergonomicznego, na który wpływają następujące strefy: przechowywania produktów, obróbki produktów i zmywania naczyń oraz przygotowania potraw i obróbki termicznej (lodówka, zlewozmywak, kuchenka). Jakie są rodzaje kuchni? Układ funkcjonalny uwarunkowany jest nie jest duża, ale, zgodnie z wymogami czasów, bogato wyposażona i estetyczna. Wszystko – dosłownie – jest w niej otwarte i zawsze na widoku, a zarazem funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie. W przeciwieństwie do kuchniKuchnia – 1) pomieszczenie służące do przygotowywania posiłków, przechowywania produktów spożywczych, naczyń do serwowania, gotowania potraw itp. W kuchni istotne jest zapewnienie ergonomii pracy, który uwarunkowany jest tworzeniem tzw. trójkąta ergonomicznego, na który wpływają następujące strefy: przechowywania produktów, obróbki produktów i zmywania naczyń oraz przygotowania potraw i obróbki termicznej (lodówka, zlewozmywak, kuchenka). Jakie są rodzaje kuchni? Układ funkcjonalny uwarunkowany jest, bezpośrednio z nią sąsiadująca, jadalnia to znaczna, czysta przestrzeń, w której znajdują się tylko wielki prosty stółStół – 1) Stolica (staropol.); mebel o konstrukcji szkieletowej lub konstrukcji skrzyniowej, składający się z części wierzchniej (płyty roboczej) i podstawy, o różnorodnej konstrukcji i rozwiązaniach plastycznych, wykonywany z różnych materiałów (drewno, kamień, metal, szkło, tworzywa sztuczne), o szerokim zastosowaniu (m.in. do pracy). Jak powstał stół? Występuje w wielu typach i odmianach. Do pierwszych form przedstolarskich zalicza się m.in. ścięte i ustawionych wokół niego 10 efektownych krzesełKrzesło – krzasło (staropol.), stołek (staropol.), stolec (staropol.); mebel do siedzenia, ruchomy, jednoosobowy, przeważnie o konstrukcji szkieletowej, z oparciem, bez poręczy, zwykle na czterech nogach. Krzesło z poręczami nazywa się fotelem. Krzesło a taboret Pod względem konstrukcyjnym jest rozwinięciem taboretu, do którego dodano oparcie. Wszystkie krzesła wykonane są głównie jako konstrukcje szkieletowe, rzadko skrzyniowe. Od XVI wieku następuje szybki i.

Sypialnia i łazienka stanowią jedną strefę, choć – wykorzystując mobilność wszechobecnych zasłon – na potrzeby chwili można w niej wydzielać kameralne zakątki. W salonie czekają wygodne kanapa i foteleFotel – siedzisko zazwyczaj jednoosobowe, z oparciem i bocznymi poręczami lub bokami; poręcze są jedno- lub dwuczęściowe, osadzone od przodu w bocznych oskrzyniach lub przednich nogach, z tyłu zaś w górnych częściach bocznych ramiaków. Fotel należy do mebli komfortowych, reprezentacyjnych, będących przez dłuższy czas atrybutem pozycji społecznej. Siedziska są przeważnie obszerniejsze od krzeseł. Od XVII wieku zwykle tapicerowane i często oraz dające się łatwo i bez wysiłku przestawiać stoliki kawowe. To kolejne, obok dziedzińca, miejsce służące relaksowi oraz spotkaniom i biesiadom.

Każdy fragment przestrzeni jest dość swobodnie zaaranżowany. Większość mebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., i wyposażenia są lekkie i mobile, bo to one mają dopasowywać się do potrzeb lub zachcianek użytkowników, a nie odwrotnie. Ponadto przyjazna, nie narzucająca się zbytnią intensywnością kolorystyka, umiejętne wykorzystanie gry świateł oraz wszędzie towarzyszący subtelny szelest zasłon pozwoliły wykreować dom prawdziwie zmysłowy i dla wszystkich otwarty.
Meble i dekoracje
Wyposażenie poszczególnych wnętrz jest ciekawym zbiorem z jednej strony rzeczy już dobrze znanych, z drugiej zupełnie nowych. Sebastian Herkner sięgnął zarówno do portfolio swojego, jak i innych kolegów po fachu, wydobywając z nich wiele wzorniczych perełek. Ale pokusił się także o kilka prototypówPrototyp – model wyroby (mebla, narzędzia, maszyny itp.) wykonany w warunkach produkcyjnych z materiałów docelowych, uwzględniający ponadto charakterystykę technologiczną i strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa. Źródło: Smardzewski J. (2008), Projektowanie mebli, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Poznań. stworzonych specjalnie na potrzeby „Das Haus 2016”. Dzięki temu mebleMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., i pozostałe elementyElement mebla – 1) Pojedynczy, podstawowy składnik konstrukcji mebla. Może być wykonany z jednego materiału lub z kilku różnych materiałów trwale ze sobą połączonych. Łączenie materiałów może prowadzić do uzyskania po stosownej obróbce elementu w postaci bryły (np. klejenie warstwowe) lub elementu w formie warstwowej z pustymi przestrzeniami (np. płyta komórkowa). Zazwyczaj do uzyskania elementu wymagane jest pełne spektrum produkcyjne aranżacji stanowią swoisty przegląd wnętrzarskiego rynku i występujących na nim producentów.

I tak wszystkie tkaniny-fasady pochodzą z oferty niemieckiej firmy Nya Nordiska. W sumie na stworzenie ścian oraz sufitu zużyto ok. 1 tys. m2 różnych materiałów oraz 260 m szyn, na których je zawieszono. Projektant uważa, że tkaniny w ostatnich latach przeżywają prawdziwy renesans i odgrywają istotną rolę w aranżacji wnętrz. Dodają miękkości i zmysłowości, pozwalają kreować wieloaspektową przestrzeń, otwartą, funkcjonalną i gościnną.

Wśród nowości, które Sebastian Herkner zaprojektował z myślą o „Das Haus 2016” są m.in. krzesłaKrzesło – krzasło (staropol.), stołek (staropol.), stolec (staropol.); mebel do siedzenia, ruchomy, jednoosobowy, przeważnie o konstrukcji szkieletowej, z oparciem, bez poręczy, zwykle na czterech nogach. Krzesło z poręczami nazywa się fotelem. Krzesło a taboret Pod względem konstrukcyjnym jest rozwinięciem taboretu, do którego dodano oparcie. Wszystkie krzesła wykonane są głównie jako konstrukcje szkieletowe, rzadko skrzyniowe. Od XVI wieku następuje szybki i outdoor „Mbrace” (prod. Dedon) i lampy stojące „Boule” (prod. Pulpo) wyeksponowane na dziedzińcu domu, kolekcja charakterystycznych foteliFotel – siedzisko zazwyczaj jednoosobowe, z oparciem i bocznymi poręczami lub bokami; poręcze są jedno- lub dwuczęściowe, osadzone od przodu w bocznych oskrzyniach lub przednich nogach, z tyłu zaś w górnych częściach bocznych ramiaków. Fotel należy do mebli komfortowych, reprezentacyjnych, będących przez dłuższy czas atrybutem pozycji społecznej. Siedziska są przeważnie obszerniejsze od krzeseł. Od XVII wieku zwykle tapicerowane i często „Pipe” (prod. Moroso), które znalazły się w salonie, krzesła do jadalni „Mark” (prod. Linteloo), czy unikalny „Room Divider” Rosenthala.

Ciekawostkę stanowiły kolorowe i w różnych rozmiarach stoliki kawowe „Bell Side Table Das House 2016 Edition”, których podstawąPodstawa – 1) Zespół lub podzespół spełniający funkcję nośną dla mebla lub zespołu. 2) W języku potocznym słowo „podstawa" oznacza zasadę, podwalinę czegoś. 3) Też: w odniesieniu do zgodności czegoś z czymś - w oparciu o coś, zgodnie z czymś, na mocy czegoś, w wykorzystaniem czegoś itp. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. jest szklana forma, a blatPłyta robocza – element lub podzespół, stanowiący użytkową, wierzchnią płaszczyznę mebla. Potocznie nazywana jest blatem. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. ma formę lejka z polerowanego aluminium. Jedyną okazją wejścia w ich posiadanie było złożenie zamówienia i kupno podczas trwania IMM Cologne. To gratka dla kolekcjonerów, bo w tej ściśle limitowanej edycji każdy ze stolików został oznaczony numerem seryjnym oraz ma certyfikat sygnowany przez projektanta i producenta.

W „Das Haus 2016” pojawiły się także projekty innych znanych designerów. Warto tu wspomnieć o takich jak Patricia Urquiola – autorka wanny „Cunba” (prod. Agape), Jaime Haydon z Hiszpanii – stworzył lampy „Formakami” (prod. &Tradition), Angelo Mangiarotti, który zaprojektował umywalkę „Bjhon 1” (prod. Agape), Giuseppe Pasquali – lustro „Gabbiano” (prod. Agape), Lorenza Bozzoli – projektant stolików „Porcini” (prod. Dedon), jak też Luca Nichetto i jego sławne stoliki „Bon Bon” (prod. Verreum). W sumie we wnętrzu całego „Das Haus 2016” znalazły się meble oraz inne elementy wyposażenia i dekoracji kilkunastu projektantów i ponad 100 firm.

TEKST: Barbara Sojko
Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 4/2016