Design

Biuro z recyklingu jednym z najlepszych na świecie

Siedziba Arup w Warszawie należy do najlepszych biur według magazynu „FRAME”.

Biuro z recyklingu jednym z najlepszych na świecie

Siedziba Arup w Warszawie należy do najlepszych biur wskazanych przez wpływowy w świecie designu magazyn „FRAME”. Realizacja wyznacza kierunek rozwoju zrównoważonych przestrzeni.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

W Warszawie powstało jedno z pierwszych biur, w którym na tak dużą skalę zastosowano zrównoważone rozwiązania. 90% mebli pochodzi z drugiej ręki, w środku znajduje się ponad 600 roślin, a część materiałów i instalacji wykorzystano ponownie. Zrealizowane w Gdański Business Center biuro firmy Arup najpierw znalazło się wśród pięciu najlepszych wybranych przez międzynarodowy magazyn designerski „FRAME”. Jednak to był dopiero początek wyróżnień. Swoją ekologiczną warszawską siedzibą, Arup inspiruje do tworzenia zrównoważonych przestrzeni.

Sufity z PET, zielone farmy roślin, beton konopny, naścienne panele akustyczne z grzybni – to jedno z pierwszych tak ekologicznych biur. Firma, która zajmuje się doradztwem strategicznym w zakresie zrównoważonej inżynierii postanowiła uczynić ze swojej siedziby wizytówkę działalności. W projekcie zastosowano innowacyjne materiały, większość mebli pochodziła z drugiego obiegu, a ponad połowa urządzeń grzewczo-chłodzących po poprzednim najemcy pozostała na swoim miejscu. Użyte w polskim projekcie rozwiązania zostały wyróżnione w top 5 najlepszych biur przez magazyn „FRAME”, wyznaczając globalnie kierunek rozwoju zrównoważonych biur przyszłości.

Ponadto, polski projekt zwyciężył w międzynarodowym konkursie FRAME AWARDS 2023 w kategorii małych przestrzeni biurowych. Zastosowane rozwiązania zostały także docenione w Polsce w konkursie PLGBC Green Building Awards, w którym realizacja Arup otrzymała tytuł najlepszego zrównoważonego wnętrza.

Polskie biuro z recyklingu

Przy tworzeniu zrównoważonego biura, Arup we współpracy z Workplace, studiem badawczo-projektowym, starał się w jak największym stopniu ograniczyć ślad węglowy m.in. wykorzystując materiały, którymi już dysponował. W związku z tym architekci zdecydowali się na odnowienie mebli z poprzedniej siedziby i starali się wybierać produkty z drugiego obiegu. Przy wsparciu Zero Waste Design, firmy zajmującej się upcyklingiem mebli, udało się sprawić, że aż 90% mebli ruchomych w siedzibie pochodzi z recyklingu. Arup postawił też na innowacyjne rozwiązania. W biurze znajdują się panele akustyczne z grzybni, opracowane przez Arup we współpracy z włoską firmą Mogu, ścianka działowa z betonu konopnego i sprasowanych wodorostów, wykonana przez duńsko-polską firmę Mellow Designs, czy sufity z wełny drzewnej i papieru lub przetworzonych butelek PET.

Siedziba Arup w Warszawie należy do najlepszych biur według magazynu „FRAME”.

Aby w jak największym stopniu ograniczyć zużycie materiałów, Arup zdecydował się także na nieszablonowe rozwiązania. W biurze znajduje się mozaika stworzona z resztek płytek kuchennych, dywany wykonane z kwadratowych próbek o różnych fakturach i kolorach czy wykładziny z końcówek kolekcji dostępnych w magazynach wokół Warszawy. Architekci postanowili również umieścić budki telefoniczne pochodzące z ekspozycji, tak aby umożliwić pracownikom swobodną rozmowę. Natomiast stoły, stoliki kawowe i ten do ping-ponga powstały z metalowych beczek i rur instalacyjnych. Z poprzedniego biura użyto przegrody akustyczne, przekształcając je w tapicerowane naścienne elementy wyciszające. Arup zdecydował się również na pozostawienie wielu elementów po przednim najemcy – ponad połowę urządzeń grzewczo-chłodzących, system chłodzenia serwerowni, nawiewniki szczelinowe wentylacyjne. Na miejscu zostały też toalety, które przeszły jedynie niezbędny lifting.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że stworzenie ekologicznego biura jest bardzo kosztowym przedsięwzięciem. Okazuje się jednak, że podstawowe założenia zrównoważonych praktyk same w sobie zmniejszają wydatki. Z naszych wyliczeń wynika, że w tworzeniu przyjaznego dla środowiska biura, ponowne wykorzystanie zastanych materiałów oraz instalacji pozwoliło nam na oszczędności na poziomie ponad 20 proc., natomiast mebli ruchomych na ponad 40% – mówi Małgorzata Madalińska, Project Manager, Arup.

Jak działa zrównoważone biuro przyszłości?

Zrównoważone biuro zmienia sposób funkcjonowania pracowników. Strefa regeneracji, gdzie znajdziemy m.in. farmę hydroponiczną, to przyjemne miejsce do odpoczynku, które dzięki roślinności zwiększa zdolność koncentracji i kreatywność. Rosną tam pachnące zioła m.in. bazylia, mięta i geranium lekarskie, ale można uprawiać tam też truskawki i pomidory. Dba o nie grupa pracowników-wolontariuszy przy wsparciu dedykowanej aplikacji, zawierającej wskazówki dotyczące potrzeb roślin. Mogą zdalnie sprawdzać parametry, jakie w danym momencie są na farmie, jak wilgotność czy pH. Rośliny mają specjalne oświetlenie, a jego natężenie monitoruje zegar. Z kolei w kuchni rosną mikro-liście z nasion warzyw i ziół. Rośliny w biurze były rozsadzane przez zespoły firmy na serii specjalnych warsztatów.

W jednym z korytarzy znajdują się drążki do podciągania, a w pobliżu kuchni stół do tenisa stołowego, które zachęcają pracowników do ruchu. W biurze zmaksymalizowano także wykorzystanie światła dziennego, które jest najzdrowsze. Półki świetlne, czyli instalacje na oknach, odbijają naturalne światło w głąb biura i pozwalają, aby dotarło do większej liczby biurek jednocześnie zapewniając cień osobom siedzącym przy oknie, najbardziej narażonym na światło słoneczne. Przestrzeń jest też wyposażona w specjalny system oświetlenia, który imituje najłagodniejsze dla człowieka sztuczne światło i jest zintegrowany ze światłem naturalnym.

Siedziba Arup w Warszawie należy do najlepszych biur według magazynu „FRAME”.

Biuro stworzone w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju ma pozytywny wpływ nie tylko na środowisko, ale i na osoby korzystające z tej przestrzeni. Otoczenie jest przyjazne i zdrowe dla użytkowników, sprzyjając jednocześnie rozwojowi oraz integracji. Podczas opracowywania naszej warszawskiej siedziby szczególnie ważne było, aby przestrzeń sprzyjała kształtowaniu dobrych nawyków, inspirowała i wspierała pracowników w codziennych wyzwaniach – mówi Małgorzata Madalińska, Project Manager, Arup.

Biuro z drugiego obiegu w światowej czołówce

Siedziba Arup w Warszawie początkowo znalazła się w grupie 5 najlepszych biur roku wskazanych przez jeden z najbardziej wpływowych magazynów w świecie designu „FRAME”. Jury szczególnie doceniło funkcjonalność stworzonej przestrzeni. 14 października w Shenzhen zostali ogłoszeni zwycięzcy konkursu. Polski projekt wygrał w międzynarodowym konkursie FRAME AWARDS 2023 w kategorii małych przestrzeni biurowych, tym samym wyznaczając globalnie kierunek rozwoju biur przyszłości. Ponadto, zaproponowane rozwiązania zostały także docenione w Polsce w konkursie PLGBC Green Building Awards. Realizacja Arup otrzymała tytuł najlepszego zrównoważonego wnętrza.

Warszawska siedziba Arup wyróżnia się niecodziennymi rozwiązaniami, inspirując projektantów na całym świecie. Za jej pomocą firma chce wyznaczać kierunek rozwoju zrównoważonych biur udowadniając, że zastosowanie cyrkularnych rozwiązań w realizacjach biurowych jest możliwe przy jednoczesnym ograniczaniu wydatków.