Design

Apartament w kamienicy na warszawskiej Pradze

Apartament na warszawskiej Pradze - salon.

Apartament w kamienicy na warszawskiej Pradze

Aldona Banasiuk-Suchorzewska zaprojektowała wnętrze, w którym nowoczesność spotyka tradycję. Apartament wpisuje się w klimat, jaki panuje w warszawskiej dzielnicy Praga.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Budynek został wzniesiony w 1912 r., a swoją dawną świetność odzyskał w 2018 r. W kamienicy z początku XX w. nie sposób się nie zakochać. Deweloper przeprowadził kompleksowy remont całego budynku, odnowił elewację, klatki schodowe oraz części wspólne. Zmienił również instalacje w całej kamienicy, a mieszkania doprowadził do stanu deweloperskiego. Dzięki tym staraniom budynek zyskał nowe życie. Główną zaletą wnętrz kamienic jest ich niepowtarzalny klimat oraz wysokość pomieszczeń, w tym przypadku 3,4 metra. To sprawia, że apartament na warszawskiej Pradze stał się wyjątkowo przestronny, a jego przestrzeń tworzy niepowtarzalną atmosferę. Jak można się domyślać, praca nad projektem wnętrza w takich okolicznościach to ogromna przyjemność.

Powierzchnia i układ apartamentu na warszawskiej Pradze

Apartament o powierzchni prawie 70 m2 ma południowo-wschodnią ekspozycję. Składa się ze strefy dziennej z otwartą kuchnią i kameralną jadalnią, oraz trzech sypialni i łazienki. W celu zaspokojenia potrzeb inwestorów, funkcjonalny układ mieszkania przeszedł prawdziwą rewolucję. Większość ścian została wyburzona i odbudowana na nowo. Dzięki zmianie lokalizacji łazienki, mieszkanie zyskało dodatkową sypialnię, na czym bardzo zależało inwestorom.

Sypialnia.
Proj. Aldona Banasiuk-Suchorzewska. Fot. Wiktoria Wasiak.

Wyjątkowy charakter budynku determinuje również wnętrze. Jednym z założeń projektowych przy tego typu realizacjach jest spójność projektowanego wnętrza z zewnętrzem. Dlatego w projekcie pojawiły się ozdobne gzymsy, sztukaterie i rozety sufitowe, które nawiązują do historycznej estetyki kamienicy. W takiej przestrzeni nie mogło zabraknąć sztuki: rzeźby Lecha Goździewskiego wzbogacają wnętrze, a na ścianach wiszą fotografie Szymona Brodziaka. Zamiłowanie do sztuki połączyło inwestorów z projektantką. Biało-czarne fotografie pojawiły się już na samym początku rozmów dotyczących aranżacji wnętrza. Sztuka i design przenikają się i wyznaczają estetyczny kierunek całemu projektowi. Sztuka stała się nieodłącznym elementem projektu nadając przestrzeni unikalny charakter i oddają indywidualność świadomych, wrażliwych na piękno inwestorów.

Wierzę, że wnętrza kamienic mają niepowtarzalny klimat, który należy podkreślić i wzbogacić poprzez sztukę. W przypadku tego projektu, nie tylko starałam się odtworzyć spójność zewnętrznego charakteru budynku poprzez ozdobne gzymsy i sztukaterie, ale także wprowadziłam elementy sztuki, które nadają wnętrzu unikalny wygląd i atmosferę. Rzeźby Lecha Goździewskiego oraz fotografie Szymona Brodziaka doskonale komponują się z resztą projektu, tworząc harmonijną całość – wyjaśnia Aldona Banasiuk-Suchorzewska, architektka.

Naturalne materiały i jasna kolorystyka


Baza projektu została zaprojektowana w jasnej tonacji, dominuje biel – minimalistyczna zabudowa kuchenna oraz ściany ozdabia sztukateria. Szklany panel w białym kolorze doskonale kontrastuje z matową zabudową kuchni, odbijając światło i rozpraszając słoneczny blask, dzięki czemu cała strefa dzienna wydaje się większa.

Kuchnia.
Proj. Aldona Banasiuk-Suchorzewska. Fot. Wiktoria Wasiak.

Biała jest również łazienka, choć pojawia się w niej kontrast w postaci czarnej zabudowy wykonanej ze szczotkowanego dębu oraz dodatków. Charakterystycznym akcentem w łazience jest mozaika dekoracyjna ułożona na posadzce. Za ścianą luster ukryta została szafa gospodarcza z pralką, miejscem na odkurzacz, środki czystości oraz ręczniki. Zabieg ten wizualnie powiększa przestrzeń, dodatkowo daje możliwość ukrycia całego bałaganu.

Apartament na warszawskiej Pradze - łazienka.
Proj. Aldona Banasiuk-Suchorzewska. Fot. Wiktoria Wasiak.


Projekt jest połączeniem stylu klasycznej paryskiej kamienicy z nutą nowoczesności. Panuje w nim typowy dla kamienic klimat, a ciemne dodatki nadają mu bardziej elegancki i wyrafinowany charakter. Jedynym akcentem kolorystycznym we wnętrzu są sofy obite miękkim, granatowym aksamitem. W projekcie architektka skorzystała z naturalnych, wysokiej jakości materiałów. Ponadto zadbano, by wszystkie detale i materiały były wysokiej jakości i odzwierciedlały wyjątkowość tego miejsca. Wykorzystano m.in. marmur, dąb szczotkowany oraz klasyczną jodłę francuską na podłodze.

Aldona Banasiuk-Suchorzewska o projekcie

Jak powiedziała Aldona Banasiuk-Suchorzewska: Praca nad tym projektem była dla mnie prawdziwą przyjemnością i wyzwaniem, które pozwoliło mi połączyć moją pasję do sztuki ze sztuką projektowania wnętrz. Tworzenie niepowtarzalnych, wyjątkowych przestrzeni to dla mnie nie tylko zawód, ale również sposób na kontynuowanie procesu samodoskonalenia. Każdy projekt to nowa przygoda, w której szukam nowych inspiracji i tworzę unikalne miejsca, które wyrażają charakter i styl ich użytkowników.

Aldona Banasiuk-Suchorzewska, architektka.
Aldona Banasiuk-Suchorzewska, architektka. Fot. Wiktoria Wasiak.
Proj. Aldona Banasiuk-Suchorzewska.
Proj. Aldona Banasiuk-Suchorzewska. Fot. Wiktoria Wasiak.

Architektka opowiedziała również o czerpaniu inspiracji z bliskiego jej sercu świata sztuki.

W przypadku tej kamienicy na warszawskiej Pradze, połączyłam swoją pasję do sztuki ze wrażliwością na detale, co zaowocowało wnętrzem, które jest zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Jestem dumna z tego, że mogłam wnieść swoją wiedzę i doświadczenie zdobyte na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych do tego projektu i uczynić go wyjątkowym w każdym aspekcie. Sztuka jest dla mnie nie tylko ozdobą, ale również nośnikiem emocji, inspiracją i wyrazem indywidualności. Przez wprowadzanie sztuki do wnętrz, tworzę przestrzenie, które nie tylko estetycznie zachwycają, ale także pobudzają wyobraźnię i wzbudzają pozytywne odczucia u ich użytkowników – skomentowała Aldona Banasiuk-Suchorzewska.

O apartamencie:

  • projekt: Aldona Banasiuk-Suchorzewska, autorska pracownia projektowania wnętrz
  • powierzchnia: blisko 70 m2
  • lokalizacja: dzielnica Praga, Warszawa
  • fotografie: Wiktoria Wasiak