5 lat Projektowania mebli na WTD
22 listopada, 2018 2023-03-22 8:285 lat Projektowania mebli na WTD

5 lat Projektowania mebli na WTD
Integralną częścią obchodów piątych urodzin kierunku Projektowanie mebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I.,, prowadzonego na Wydziale Technologii DrewnaDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, była wystawa prac studentów w pawilonie 6, podczas targów „Drema” (11-14 września br.). Jak na urodziny i targi przystało – było głośno.
Hałas emitowany przez maszyny działające na terenie „Fabryki Mebli na Żywo”, w ramachRama – 1) Podzespół składający się z połączonych ramiaków, spełniających funkcję nośną dla poduchy tapicerskiej, także w podstawie lub korpusie mebla; w meblach giętych może ją stanowić element gięty o obwodzie zamkniętym. Jakie są rodzaje ram? W zależności od spełnianej funkcji rozróżnia się ramy: tapicerską, wieńcową, drzwiową itp. 2) Też: część urządzenia mechanicznego składająca się z listew i prętów połączonych akcji „Drema Dzieciom”, przez cały czas trwania targów „Drema” towarzyszył pierwszej wystawie prac studentów Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu, zorganizowanej przez Koło Naukowe Projektantów Mebli. Na ekspozycji, którą można było odwiedzać w dniach 11-14 września, zaprezentowano ponad 150 modeliModel – 1) Pierwszy egzemplarz projektu (np. mebla), wykonany z właściwych materiałów w podziałce 1:1. 2) Też: wzór, schemat, według którego coś jest lub coś ma być wykonane (np. model odpowiedzialnej produkcji). Źródło: Smardzewski J. (2008), Projektowanie mebli, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Poznań. mebli w skali 1:10, precyzyjnie wykonanych przy okazji zajęć z przedmiotów, takich jak Pracownia projektowania mebli czy Pracownia modelowania i makietMakieta – fizyczna prezentacja mebla lub jego fragmentu (detalu), wykonana z materiałów zastępczych, powszechnie stosowanych w technikach modelarskich, tj. polistyren, piany etylenowe, masy do modelowania, gliny, drewno balsy, itp. Celem przygotowania makiety jest weryfikacja projektu w kontekście estetycznym – formy, proporcji oraz funkcjonalnym. Przygotowanie makiety zaleca się wówczas, gdy projektowany obiekt cechuje się skomplikowanymi rozwiązaniami kształtu i konstrukcji, a przez.

Na wystawie można było zobaczyć również prototypyPrototyp – model wyroby (mebla, narzędzia, maszyny itp.) wykonany w warunkach produkcyjnych z materiałów docelowych, uwzględniający ponadto charakterystykę technologiczną i strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa. Źródło: Smardzewski J. (2008), Projektowanie mebli, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Poznań. mebli, m.in. komodęKomoda – komoda (z fr. „wygoda”), mebel skrzyniowy najczęściej w formie prostokątnej skrzyni, składającej się z górnej płyty roboczej (początkowo drewnianej, później często marmurowej), ścian bocznych lub boków, ściany tylnej i szuflad (przeważnie dwóch, trzech lub czterech), umieszczonych od frontu i wysuwanych w linii poziomej. Jak zbudowana jest komoda? Całość wsparta na niskich nogach, początkowo będących przedłużeniem pionowych ramiaków stelaża, według projektu studentki Moniki Zasuwik, a siedząc na foteluFotel – siedzisko zazwyczaj jednoosobowe, z oparciem i bocznymi poręczami lub bokami; poręcze są jedno- lub dwuczęściowe, osadzone od przodu w bocznych oskrzyniach lub przednich nogach, z tyłu zaś w górnych częściach bocznych ramiaków. Fotel należy do mebli komfortowych, reprezentacyjnych, będących przez dłuższy czas atrybutem pozycji społecznej. Siedziska są przeważnie obszerniejsze od krzeseł. Od XVII wieku zwykle tapicerowane i często zaprojektowanym przez Katarzynę Jackowską rozegrać partyjkę w warcaby na jednym ze stolików „Lack”, które zostały poddane redesignowiRedesign – polega na nadaniu starym, zużytym przedmiotom nowych wartości, których skutkiem jest otrzymanie wyrobu o wartości wyższej niż pierwotnie. Redesign jest często wykorzystywany przy tworzeniu mebli, poprzez odświeżenie powłoki wykończeniowej, pomalowanie na inny kolor lub zastosowanie nowej tkaniny obiciowej (w przypadku mebli tapicerowanych). przez studentów studiów magisterskich, w ramach Pracowni konserwacji i renowacji mebliRenowacja mebli – działania mające na celu odświeżenie lub odnowienie w szczególności warstwy wykończeniowej lub powierzchni zewnętrznych mebli. Określeniem renowacja często nazywane są prace o charakterze restauratorskim. Czym różni się renowacja od konserwacji? Konserwacja mebli w odróżnieniu od renowacji ma na celu wyłącznie zabezpieczenie danego obiektu przed zniszczeniem lub czynnikami wpływającymi na jego degradację (czynniki abiotyczne oraz czynniki biotyczne), a.
Wystawa nie odbyłaby się bez zaangażowania Koła Naukowego Projektantów Mebli, zrzeszającego studentów tego młodego, rozwijającego się kierunku, a szczególnie pracy inż. Katarzyny Jackowskiej, Sylwii Toczek oraz opiekuna Koła – dr inż. Łukasza Matwieja. Koło działa na Wydziale Technologii Drewna od początku tego roku, a jego główny cel to rozwój umiejętności projektowych uczestników, a także wzmaganie aktywności studenckiej i zaangażowania w zdobywaniu potrzebnej w przyszłej pracy wiedzy.

Mając świadomość, że dobry design to składowa wielu czynników, członkowie Koła chcą podejmować działania, które pozwolą odkrywać ich potencjał twórczy i rozwijać wiedzę technologiczną, co dokonuje się przez spotkania z praktykami czy udział w takich wydarzeniach, jak „Fabryka Mebli na Żywo”.
Wystawa powstała dzięki uprzejmości i wsparciu wielu osób, a w szczególności firmie Sklejka-Eko, która wykonała na prośbę Koła Naukowego Projektantów Mebli trzy ekspozytory modeli oraz dzięki Międzynarodowym Targom Poznańskim, które udostępniły powierzchnię wystawienniczą. Ekspozycja podczas targów „Drema” zapoczątkowała cykl corocznych wystaw prac końcoworocznych studentów kierunku Projektowanie mebli.
TEKST: Katarzyna Jackowska
Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 11/2018