Design

5 lat Projektowania mebli na WTD

Wystawa prac studentów Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w pawilonie 6, podczas targów „Drema” (11-14 września 2018 r.).

5 lat Projektowania mebli na WTD

Integralną częścią obchodów piątych urodzin kierunku Projektowanie mebli, prowadzonego na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, była wystawa prac studentów w pawilonie 6, podczas targów „Drema” (11-14 września br.). Jak na urodziny i targi przystało – było głośno.

Hałas emitowany przez maszyny działające na terenie „Fabryki Mebli na Żywo”, w ramach akcji „Drema Dzieciom”, przez cały czas trwania targów „Drema” towarzyszył pierwszej wystawie prac studentów Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu, zorganizowanej przez Koło Naukowe Projektantów Mebli. Na ekspozycji, którą można było odwiedzać w dniach 11-14 września, zaprezentowano ponad 150 modeli mebli w skali 1:10. Precyzyjnie wykonano je przy okazji zajęć z przedmiotów, takich jak Pracownia projektowania mebli czy Pracownia modelowania i makiet.

Modele prac studentów Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu umieszczono na trzech ekspozytorach, które firma Sklejka-Eko wykonała na prośbę Koła Naukowego Projektantów Mebli.
Modele prac studentów Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu umieszczono na trzech ekspozytorach. Firma Sklejka-Eko wykonała ekspozytory na prośbę Koła Naukowego Projektantów Mebli. Fot. Tomasz Markowski.

Na wystawie można było zobaczyć również prototypy mebli, m.in. komodę według projektu studentki Moniki Zasuwik. Siedząc na fotelu zaprojektowanym przez Katarzynę Jackowską można było rozegrać partyjkę w warcaby na jednym ze stolików „Lack”. Te ostatnie studenci studiów magisterskich, w ramach Pracowni konserwacji i renowacji mebli, poddali redesignowi.

Co się dzieje na Wydziale Technologii Drewna?

Wystawa nie odbyłaby się bez zaangażowania Koła Naukowego Projektantów Mebli, zrzeszającego studentów tego młodego, rozwijającego się kierunku, a szczególnie pracy inż. Katarzyny Jackowskiej, Sylwii Toczek oraz opiekuna Koła – dr inż. Łukasza Matwieja. Koło działa na Wydziale Technologii Drewna od początku tego roku. Jego główny cel to rozwój umiejętności projektowych uczestników, a także wzmaganie aktywności studenckiej i zaangażowania w zdobywaniu potrzebnej w przyszłej pracy wiedzy.

Oprócz 150 modeli mebli w skali 1:10, na wystawie znalazły się także prototypy mebli.
Oprócz 150 modeli mebli w skali 1:10, na wystawie znalazły się także prototypy mebli. Siedząc na fotelu zaprojektowanym przez Katarzynę Jackowską można było rozegrać partyjkę w warcaby na jednym ze stolików „Lack”. Te ostatnie studenci studiów magisterskich, w ramach Pracowni konserwacji i renowacji mebli, poddali redesignowi. Fot. Tomasz Markowski.

Dobry design to składowa wielu czynników, dlatego członkowie Koła chcą podejmować działania, pozwalające odkrywać potencjał twórczy i rozwijać wiedzę technologiczną. Dokonuje się to przez spotkania z praktykami czy udział w takich wydarzeniach, jak „Fabryka Mebli na Żywo”.

Wystawa powstała dzięki uprzejmości i wsparciu wielu osób, a w szczególności firmie Sklejka-Eko, która wykonała na prośbę Koła Naukowego Projektantów Mebli trzy ekspozytory modeli oraz dzięki Międzynarodowym Targom Poznańskim, które udostępniły powierzchnię wystawienniczą. Ekspozycja podczas targów „Drema” zapoczątkowała cykl corocznych wystaw prac końcoworocznych studentów kierunku Projektowanie mebli.

TEKST: Katarzyna Jackowska

Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 11/2018