Design

120 lat temu urodził się Arne Jacobsen

Arne Jacobsen.

120 lat temu urodził się Arne Jacobsen

11 lutego 1902 roku w Kopenhadze na świat przyszedł Arne Jacobsen – duński projektant, który na stałe zapisał się w historii designu.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Dziś projekty Jacobsena, produkowane przez czołowe marki takie jak Fritz Hansen czy Louis Poulsen, nieprzerwanie olśniewają formą i gracją, a co najważniejsze, idealnie wpisują się w nowoczesne wnętrze – o okrągłej rocznicy urodzin przypomina yestersen, który specjalnie na tę okazję stworzył selekcję poświęconą kunsztowi wybitnego artysty, w której znaleźć można jego niezwykłe, ponadczasowe projekty.

Arne Jacobsen: człowiek, który zmienił oblicze światowego designu

Gdyby żył, Arne Jacobsen właśnie dzisiaj obchodziłby okrągłe 120 urodziny. Odszedł jednak dużo wcześniej – w wieku 69 lat – 24 marca 1971 roku w Kopenhadze. Nazywany był architektem przyszłości. Bezprecedensowe podejście do projektowania pozwalało mu tworzyć sztukę użytkową i architekturę, która mimo upływu lat wyznacza trendy. Przez ponad połowę XX wieku Jacobsen kształtował charakter duńskiego designu. 

W 1925 roku wyjechał do Paryża, a po powrocie z Francji, zaczął wprowadzać w życie idee, których prekursorami byli Le Corbusier i Ludwig Mies van der Rohe. Na kartach historii designu zapisał się jako pionier duńskiego modernizmu. Uznanie zdobył nie tylko jako twórca budynków użyteczności publicznej, jak również osiedli mieszkaniowych, ale przede wszystkim mebli, które uznawane są za ikony designu. 

Niebanalne wzornictwo Duńczyka bazowało przede wszystkim na namacalności przedmiotu i fizycznym doświadczeniu. Chciał tworzyć przedmioty maksymalnie cienkie, okrągłe, a wręcz osiągnąć figury pozornie niemożliwe od strony konstrukcji. Na kartach historii designu w szczególny sposób zapisały się jego kultowe projekty takie jak fotele Egg i Swan, a także krzesła Series 7 i Drop oraz seria lamp AJ. Arne Jacobsen obejmował także kierownictwo nad licznymi projektami architektonicznymi, od skomplikowanych budynków, takich jak Narodowy Bank Danii, po liczne projekty domów jednorodzinnych – przypomina z okazji 120 urodzin Jacobsena yestersen.

Niestety Arne Jacobsen, wyprzedzając swoje czasy, pozostawał niezrozumiany przez współczesnych krytyków sztuki i architektury. To się jednak zmieniło i Duńczyk do dzisiaj inspiruje artystów z całego świata, a oni w okrągłą rocznicę jego urodzin, oddają mu zasłużony hołd.