Ważna dla przemysłu drzewnego decyzja Brukseli
22 sierpnia, 2023 2023-08-27 7:40Ważna dla przemysłu drzewnego decyzja Brukseli
Komisja Europejska w swoim dzienniku ustaw ogłosiła rozpoczęcie postępowania antydumpingowego przeciwko firmom sprowadzającym nielegalną sklejkę z Rosji przez Kazachstan i Turcję. Postępowanie jest skutkiem działań konsorcjum Woodstock, którego jednym z dwóch głównych założycieli jest Paged. To bardzo ważna decyzja i działanie KE dla polskiego przemysłu drzewnego – dlaczego ? – o tym Jarosław Michniuk, prezes Zarządu Paged.
Jako jeden z wiodących producentów i dostawców sklejki na rynek europejski, z uwagą śledzimy legislacje Unii Europejskiej dotyczące rynku drzewnego oraz obrotu drewnem i produktami z drewna. 21 sierpnia 2023 Komisja Europejska podjęła decyzję o wszczęciu formalnego dochodzenia w sprawie obchodzenia przez rosyjskich producentów sklejki brzozowej oraz europejskich importerów istniejących ceł antydumpingowych. W pierwszej kolejności Komisja bada, czy import z Kazachstanu i Turcji, realnie pochodzi z tych dwóch krajów, czy też nie. A nawet pobieżna analiza publicznych danych wskazuje, iż moce produkcyjne tych państw, nie mogą odpowiadać za skalę importu jaka jest im obecnie przypisywana.
Cła antydumpingowe są obchodzone
Dwa lata temu, po dokładnym dochodzeniu antydumpingowym, UE nałożyła cła w wysokości do 15,8% w celu ochrony rynków europejskich przed importem taniej rosyjskiej sklejki brzozowej, który, jak wykazano, wywołał poważne negatywne skutki dla przemysłu UE. Obecnie, dowody wskazują, że nałożone cła antydumpingowe są po prostu obchodzone za pośrednictwem firm „słupów” z Kazachstanu i Turcji. Dlatego ogłoszenie Komisji Europejskiej daje nadzieję, że kolejne rosyjskie transporty sklejki brzozowej, nie zostaną wprowadzone na obszar wspólnotowy Unii Europejskiej.
Z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że od dziś cały import sklejki z wymienionych wcześniej kierunków będzie musiał być rejestrowany przy przekraczaniu granic UE. Rejestracja ta dodatkowo pozwoli Komisji na zastosowanie z mocą wsteczną rozszerzonych ceł antydumpingowych wobec tych, którzy dotychczas je omijali. Zdecydowana reakcja organów unijnych ma na celu ukrócenie nielegalnych praktyk.
Ważne dla przemysłu postępowanie KE
To właśnie Paged wraz z firmą Latvijas Finieris, w ramach konsorcjum Woodstock byli pierwotnymi wnioskodawcami wszczęcia postępowania antydumpingowego przeciwko rosyjskim producentom sklejki brzozowej w 2020 roku. Nielegalne działania producentów rosyjskich zostały potwierdzone podczas trzynastomiesięcznego śledztwa antydumpingowego Komisji Europejskiej. Również ogłoszone dzisiaj postępowanie przeciwko obchodzeniu nałożonych ceł, jest wynikiem wniosku złożonego przez nasze firmy.
Jako firma z ponad dziewięćdziesięcioletnią historią, mamy moralny obowiązek głośno mówić o wadze i konieczności przestrzegania prawa oraz równych zasad na jakich musi opierać się każdy sektor rynkowej i konkurencyjnej gospodarki. Rozpoczęcie dochodzenia przez Unię Europejską tylko potwierdza, że nie jesteśmy w naszym działaniu sami.
Zwracamy uwagę, że omijanie ceł antydumpingowych to tylko jeden z poważnych zarzutów dla wciąż obecnych na rynku unijnym importerów rosyjskiej sklejki. Dodatkowo łamią oni także sankcje nałożone na Rosję i Białoruś w wyniku agresji Rosji na Ukrainę. Zakaz importu produktów pochodzenia drzewnego znalazł się w pakiecie sankcji uzgodnionym przez wszystkie Państwa Unii Europejskiej w marcu 2022.
Drewno z Rosji i Białorusi ma status drewna nielegalnego
Nie można zapominać także o istniejącym od 2013 roku zakazie importu drewna i produktów drzewnych pochodzących z nielegalnego wyrębu i z nieudokumentowanym pochodzeniem zdefiniowanych w ramach European Timber Regulation (EUTR). Po agresji na Ukrainę drewno pochodzące z Rosji i Białorusi otrzymało status drewna nielegalnego. W jego wyniku nie można na teren Unii Europejskiej wprowadzać drewna i wyrobów z niego wytworzonych pochodzących z obydwu tych krajów. Ta regulacja jest obchodzona przez nieuczciwych przedsiębiorców.
ZOBACZ TAKŻE: Wojna i sankcje wstrząsnęły rynkiem płyt
Musimy potępiać publicznie nieetyczne zachowania biznesowe firm, które nie przestrzegają prawa dla własnych zysków. Co można interpretować jako ich zgodę na dokonywane na Ukrainie zbrodnie wojenne. Liczymy na to, że to kompleksowe podejście Unii Europejskiej zapobiegnie wspieraniu nielegalnych działań firm, które nie tylko bogacą się na łamaniu prawa, ale wspierają finansowo budżet agresora i jego sojusznika.
*Śródtytuły pochodzą od redakcji.