Światło w kuchni to także dekoracja
17 sierpnia, 2022 2023-01-31 13:33Światło w kuchni to także dekoracja
Joanna Posadzy, dyrektor marketingu Rejs, o tym, że światło w kuchniKuchnia – 1) pomieszczenie służące do przygotowywania posiłków, przechowywania produktów spożywczych, naczyń do serwowania, gotowania potraw itp. W kuchni istotne jest zapewnienie ergonomii pracy, który uwarunkowany jest tworzeniem tzw. trójkąta ergonomicznego, na który wpływają następujące strefy: przechowywania produktów, obróbki produktów i zmywania naczyń oraz przygotowania potraw i obróbki termicznej (lodówka, zlewozmywak, kuchenka). Jakie są rodzaje kuchni? Układ funkcjonalny uwarunkowany jest pełni funkcje nie tylko użytkowe.
Przywykliśmy postrzegać światło w kuchni czysto użytkowo. Wszak to absolutnie niezbędny elementElement mebla – 1) Pojedynczy, podstawowy składnik konstrukcji mebla. Może być wykonany z jednego materiału lub z kilku różnych materiałów trwale ze sobą połączonych. Łączenie materiałów może prowadzić do uzyskania po stosownej obróbce elementu w postaci bryły (np. klejenie warstwowe) lub elementu w formie warstwowej z pustymi przestrzeniami (np. płyta komórkowa). Zazwyczaj do uzyskania elementu wymagane jest pełne spektrum produkcyjne wyposażenia wnętrz. Warto jednak pamiętać, że ma i inną rolę. Światło to też coraz częściej i coraz chętniej wykorzystywana dekoracja, pozwalająca stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Również w kuchni, gdzie możemy wykorzystać je na wiele sposobów.
Pierwszym z nich jest rzecz jasna oświetlenie górne: te położone tradycyjnie – centralnie, ale i te punktowe. Drugim, nie mniej ważnym jest oświetlenie przestrzeni roboczych – blatówPłyta robocza – element lub podzespół, stanowiący użytkową, wierzchnią płaszczyznę mebla. Potocznie nazywana jest blatem. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia., ale też wyspy i stołuStół – 1) Stolica (staropol.); mebel o konstrukcji szkieletowej lub konstrukcji skrzyniowej, składający się z części wierzchniej (płyty roboczej) i podstawy, o różnorodnej konstrukcji i rozwiązaniach plastycznych, wykonywany z różnych materiałów (drewno, kamień, metal, szkło, tworzywa sztuczne), o szerokim zastosowaniu (m.in. do pracy). Jak powstał stół? Występuje w wielu typach i odmianach. Do pierwszych form przedstolarskich zalicza się m.in. ścięte. W przypadku blatów do skutecznego i efektownego oświetlenia warto użyć listewListwa – element stanowiący uzupełnienie zasadniczej konstrukcji, pełniący funkcję wodzenia, podtrzymywania, oporu, łączenia itp. Jakie są rodzaje listew? W zależności od pełnionej funkcji może być: • listwa wodząca,• listwa cokołowa,• listwa wieńcowa,• listwa pogrubiająca,• listwa przymykowa,• listwa oporowa,• listwa podpierająca. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. LED. Montowane pod szafkamiSzafka – zespół spełniający funkcję pojemnika w meblach skrzyniowych i meblach szkieletowych, np. szafka biurka, szafka sekretarzyka (w regale) itp. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. górnymi sprawdzą się znakomicie.
ZOBACZ TAKŻE: Jaka kuchnia? Od 11 do 20 metrów
Ale to nie wszystkie opcje jeśli chodzi o światło w kuchni, jakie mamy do wyboru. ListwyListwa – element stanowiący uzupełnienie zasadniczej konstrukcji, pełniący funkcję wodzenia, podtrzymywania, oporu, łączenia itp. Jakie są rodzaje listew? W zależności od pełnionej funkcji może być: • listwa wodząca,• listwa cokołowa,• listwa wieńcowa,• listwa pogrubiająca,• listwa przymykowa,• listwa oporowa,• listwa podpierająca. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. LED np. te proponowane przez Rejs w 4 różnych wydaniach, można montować również w innych częściach zabudowy np. pod cokołamiCokół – podzespół składający się przynajmniej z trzech połączonych ze sobą listew cokołowych, stanowiący rodzaj podstawy w meblach skrzyniowych. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. i wieńcami. Sprawdzą się też w samych meblachMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., np. w szufladachSzuflada – pojęcie szuflada pochodzi od słowa schublade (z j. niemieckiego), co oznacza wysuwaną część jakiegoś mebla (np. komody, biurka), rodzaj otwartej skrzynki służącej do przechowywania. Jest to podzespół mebli (najczęściej mebli skrzyniowych oraz mebli szkieletowych). Od kiedy wykonuje się szuflady? Szuflada pojawiła się w życiu człowieka praktycznie wtedy, kiedy zaczęto wytwarzać meble z drewna, a wraz z rozwojem przemysłu i spiżarkach. Dzięki zastosowaniu odpowiednich włączników, światło może włączyć się po otwarciu frontuFront meblowy – 1) element / podzespół, który stanowi zewnętrzne ograniczenie konstrukcji mebla. Jest najczęściej tym, co użytkownik widzi bezpośrednio, zatem składają się na niego powierzchnie frontowe. Bardzo często decyduje o finalnym efekcie estetycznym mebli, np. w przypadku mebli kuchennych. Fronty to najczęściej takie elementy / podzespoły (konstrukcja ramowo-płycinowa), jak drzwi czy czoła szuflad. Z czego wykonane są fronty? Mogą i zgasnąć po jego zamknięciu. To najwygodniejsza opcja.
Warto pamiętać, że taśmy, w zależności od potrzeb, mogą emitować światło jasne lub nastrojowo ściemnione, ciepłe, neutralne i zimne. Dzięki temu możemy je dopasować do stylu zabudowy np. chłodne do wnętrz minimalistycznych, ciepłe do klasycznych, a przez to stworzyć wymarzony nastrój i charakter aranżacji. Co ważne, w ofercie Rejs, oprócz taśm i włączników znaleźć można cały potrzebny osprzęt do tworzenia nawet najbardziej odważnych instalacji świetlnych.
Więcej w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 8/2022