Branża

Stadion na Euro 2024 z krzesełkami polskiej firmy

Stadion Eintracht Frankfurt to jedna z 10 aren piłkarskich zmagań podczas Euro 2024.

Stadion na Euro 2024 z krzesełkami polskiej firmy

Nowy Styl dostarczył 40 tysięcy eko-krzesełek na Stadion Eintracht Frankfurt. Zostaną na nim rozegrane mecze Euro 2024.

Zbliżający się wielkimi krokami turniej Euro 2024 będzie miał co najmniej trzy polskie akcenty. Po pierwsze zagra na nim reprezentacja Polski, po drugie jednym z sędziów głównych będzie Szymon Marciniak, a po trzecie, kibice na stadionie we Frankfurcie obejrzą mecze siedząc na krzesełkach polskiej firmy. Jest nią europejski lider kompleksowych rozwiązań meblowych dla przestrzeni biurowych i miejsc użyteczności publicznej – Nowy Styl.

Firma w ramach wdrażania ekologicznych rozwiązań wyprodukowała ponad 40 tysięcy eko-krzesełek pod marką Forum by Nowy Styl. Zasiądą na nich kibice, którzy mecze podczas Euro 2024 będą oglądali na Stadionie Eintracht Frankfurt. Dzięki strategicznemu partnerstwu Forum by Nowy Styl z Grupą Azoty Compounding krzesła powstały ze specjalnego granulatu. Składa się on w 80% z odpadów poprodukcyjnych.

Stadion we Frankfurcie to jeden z 10 obiektów, na których rozegrane zostaną mecze Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2024. Turniej rozpocznie się już 14 czerwca.

Gdzie zostaną rozegrane mecze podczas Euro 2024?

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024 odbędą się na 10 stadionach w 10 niemieckich miastach. Mecze zostaną rozegrane w Berlinie, Monachium, Dortmundzie, Gelsenkirchen, Stuttgarcie, Hamburgu, Düsseldorfie, Kolonii. Euro 2024 zagości również we wspomnianym już Frankfurcie nad Menem, a także po raz pierwszy w Lipsku. Natomiast Niemcy są gospodarzem turnieju po raz trzeci w historii.

Inauguracja Euro 2024 odbędzie się 14 czerwca 2024 r. w Monachium. Pierwszym stadionem, na którym kibice obejrzą spotkanie Niemcy – Szkocja będzie Allianz Arena. Łącznie podczas Euro rozegranych zostanie 51 meczów. Finał odbędzie się 14 lipca o godzinie 21:00 na Stadionie Olimpijskim w Berlinie.

Od mundialu 2022 po Euro 2024

Forum by Nowy Styl to jedna z marek Nowego Stylu wyposażająca miejsca użyteczności publicznej, m.in. stadiony. Łącznie marka wyposażyła już ponad 40 stadionów na całym świecie – w tym:

 • 6 w Katarze (z 8 przeznaczonych na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022),
 • 5 na Węgrzech,
 • Allianz Riviera we Francji,
 • stadiony w Austrii, Słowacji, Rumunii, Serbii,
 • ponad 20 w Polsce, m.in. PGE Narodowy, Arena Zabrze, Arena Lublin, Stadion Olimpijski we Wrocławiu, Stadion Miejski w Szczecinie, Stadion Gdańsk, GKS Bełchatów, Stadiony Miejskie Poznań, Białystok, Ostróda, Stadion Miejski Widzewa Łódź.

Wyzwanie realizacji na rzecz stadionu we Frankfurcie było o tyle większe, że oprócz podstawowego składnika – czyli poliamidu, krzesełka stadionowe wzbogacone są w czynniki uniepalniające oraz niwelujące wpływ promieni UV. Wymiana krzesełek na Stadionie Eintracht Frankfurt to już kolejna realizacja marki Forum by Nowy Styl, w której ekologiczne rozwiązania mające na celu obniżenie śladu węglowego stanowią podstawę projektu – wyjaśnia Jakub Rachfalik, managing director Forum by Nowy Styl.

Kierunek: zrównoważony rozwój

Nowy Styl od lat angażuje się w działania w kierunku zrównoważonego rozwoju. Firma testuje i wprowadza nowe ekologiczne materiały do produkcji oraz obniża emisję CO2. W 2024 r. producent po raz kolejny zdobył Platynowy Medal EcoVadis. Tym samym zapewnił sobie miejsce w gronie 1% najlepszych firm w swojej branży, które mogą pochwalić się takim osiągnięciem. EcoVadis jest jedną z głównych platform ratingowych ESG – powszechnie rozpoznawalną i cenioną na całym świecie. Tysiące wiodących globalnych firm polega na EcoVadis.

Inne realizacje Forum by Nowy Styl to wyposażenie tymczasowego stadionu kontenerowego 974 na Mistrzostwa Świata w Katarze czy w pełni zrównoważona wymiana krzesełek na stadionie w Rybniku.

Od Waldstadion do Stadionu Eintracht Frankfurt

Historia frankfurckiego stadionu rozpoczęła się ponad sto lat temu. Inspiracją dla powstania wielofunkcyjnego obiektu sportowego we Frankfurcie stała się silna w tym czasie idea olimpijska w związku z pierwszą nowożytną Olimpiadą z 1896 r., która odbyła się w Atenach.

Z pomysłu organizacji olimpiady we Frankfurcie co prawda niewiele wyszło, obiekt jednak powstał. Otwarto go 21 maja 1925 r. i mieścił on stadion piłkarski wraz z bieżnią, ponad stumetrowy basen, welodrom oraz okalające tereny festiwalowe.

Najnowsze zmiany na stadionie zaczęły się od projektu rozbudowy stadionu do pojemności 60 tys. widzów. Pozwolenie na budowę wydano w 2022 r., jednak prace rozpoczęły się w roku 2023. W tym samym czasie, klub musiał zająć się istniejącymi krzesełkami, w dodatku utylizacja nie wchodziła w grę. Ale, jak to mawiają, potrzeba jest matką wynalazku. Eintracht wpadł więc na pomysł, co można zrobić z krzesełkami.

Jedną z opcji była propozycja dla kibiców i posiadaczy karnetów – mogli oni wykupić swoje miejsce za symboliczne kilkadziesiąt euro. Krzesełka mógł kupić każdy, jednak stali bywalcy mogli liczyć na to samo krzesełko, na którym przez lata oglądali mecze ukochanej drużyny. Kolejna oferta skierowana była do szkół, instytucji i mniejszych klubów, które mogły zakupić zestawy krzesełek w preferencyjnej cenie.

Nowe krzesełka z możliwie neutralnym bilansem CO2

Wszystkie krzesła, które nie znalazły nabywców zostały przetworzone na granulat do ponownego użycia.
Na tym jednak nie koniec. Eintracht chciał, aby nowe krzesełka, które miałby wypełnić trybuny, miały jak najmniejszy wpływ na środowisko. Właśnie dlatego jednym z wymagań dotyczących nowych siedzisk było wykonanie ich w co najmniej 80% z recyklingowanego materiału.

Wymiana krzesełek była decyzją emocjonalną, chcieliśmy pokazać, że stadion należy do klubu i kibiców. Niemniej, jesteśmy świadomą ekologicznie organizacją. Klub poważnie podchodzi do kwestii ochrony środowiska, dlatego nie mogliśmy po prostu wyrzucić dobrych krzesełek. Chcieliśmy to zrobić w zrównoważony sposób. Nowe krzesełka musiały mieć możliwie neutralny bilans dwutlenku węgla, dlatego naszym wymaganiem było wyprodukowanie ich z przynajmniej 80% zrecyklingowanego materiału – podkreśla Daniel Garcia, Head of Technology and Events, Eintracht Frankfurt F.C.

Nowy Styl dostarczył 40 tysięcy eko-krzesełek na Stadion Eintracht Frankfurt, na którym rozegrane zostaną mecze Euro 2024.
Nowy Styl dostarczył 40 tysięcy eko-krzesełek na Stadion Eintracht Frankfurt, na którym rozegrane zostaną mecze Euro 2024. Źródło: Nowy Styl.

Strategiczna współpraca Forum by Nowy Styl z Grupą Azoty Compounding

Trzeba przyznać, że wymagania postawione przez Eintracht Frankfurt były mocno wyśrubowane. Dlatego też zespół firmy Nowy Styl postanowił znaleźć partnera technologicznego do stworzenia odpowiedniej mieszanki. Wyzwanie podjęła Grupa Azoty Compounding, która stworzyła autorski granulat pochodzący w 80% z recyklingu tworzyw sztucznych (PIR).

Dla nas udział w tym projekcie był absolutnie kamieniem milowym. Dysponując doświadczoną kadrą techniczną, a także dostępem do specjalistycznego laboratorium czujemy, że pokazaliśmy wszystko co najlepsze w działalności naszej Spółki. Grupa Azoty Compounding oferuje nie tylko setki standardowych odmian, ale również, tak jak w przypadku współpracy z Forum, stwarza możliwość dostosowywania tworzywa do konkretnego zastosowania lub stworzenia dedykowanego produktu zgodnie z wymaganiami klienta. Wdrażając takie produkty udowadniamy swoje proekologiczne spojrzenie zapewniając, zgodne z wytycznymi Strategii Grupy Azoty, bezpieczne i użyteczne produkty oparte na nowoczesnych i kompleksowych rozwiązaniach spełniających oczekiwania kontrahentów – informuje Dariusz Cholewa – Managing Director Grupy Azoty Compounding Sp. z o.o.

Certyfikaty bezpieczeństwa

Dla Forum by Nowy Styl kwestia jakości produktu to sprawa nadrzędna. Nie ma tu miejsca na kompromisy. Wszystkie produkty stadionowe posiadają certyfikaty spełniające najwyższe normy europejskie. Krzesełka wyprodukowane ze zrecyklingowanego granulatu nie były więc wyjątkiem.

Wszystkie wyprodukowane krzesełka spełniają europejskie normy niepalności (DIN EN 4102) w klasie B1 oraz 4. poziom odporności na promieniowanie UV (EN ISO 4892-1, -2 ). Krzesełka stadionowe dostarczone do Frankfurtu posiadają także niemiecki certyfikat GS w zakresie wytrzymałości (norma DIN EN 12-727) na najwyższym, czwartym poziomie.

Realizacja dla stadionu we Frankfurcie to tylko jedno z działań w obszarze zrównoważonego rozwoju. Dowodem na to jest docenienie firmy w czterech kategoriach w ramach oceny EcoVadis:

 1. prawa człowieka i prawa pracownicze,
 2. środowisko,
 3. etyka,
 4. zrównoważone zakupy.

W przeprowadzenie tegorocznej oceny był zaangażowany interdyscyplinarny zespół, który reprezentował szeroki zakres działalności firmy szczegółowo sprawdzany przez ekspertów EcoVadis.

Nowy Styl po raz kolejny został odznaczony Platynowym Medalem EcoVadis! EcoVadis to jedna z najważniejszych platform ratingowych ESG, doceniana i rozpoznawalna na całym świecie. Z usług EcoVadis korzystają tysiące firm z całego świata, w tym największe korporacje. Tylko 1% ocenianych firm otrzymuje takie odznaczenie. Cieszymy się, że zdobyliśmy jeszcze więcej punktów niż rok temu. Najwyższą ocenę otrzymaliśmy w sekcji „środowisko”, co odzwierciedla nasze zaangażowanie w wywieranie pozytywnego wpływu na otaczające nas środowisko naturalne. Wiemy, że nasz rozwój ma wpływ na środowisko, na naszych pracowników i lokalną społeczność. Wpływa również na naszych klientów – podkreśla Bartosz Karasiński, dyrektor marketingu w firmie Nowy Styl.

ZOBACZ TAKŻE: Nowy Styl ma już showroomy w 11 krajach

Nowy Styl cyklicznie publikuje również raport Zrównoważonego Rozwoju „Make your space responsible”. W ostatnim, za lata 2020-2021, prezentuje realizację kolejnych ambitnych celów i zobowiązań, podczas wyjątkowo trudnego okresu pandemii COVID-19. Firma, mimo globalnego kryzysu, zrealizowała ponad 90% celów związanych ze zrównoważonym rozwojem i społeczną odpowiedzialnością biznesu, wyznaczonych w poprzednich latach.

5 faktów o firmie Nowy Styl

 1. Nowy Styl to pięć marek: Nowy Styl, Kusch+Co, SOHOS by Nowy Styl, Sitag by Nowy Styl, Forum by Nowy Styl.
 2. Firma dostarcza swoje produkty do ponad 70 krajów na świecie, a 86% sprzedaży realizuje poza Polską.
 3. Nowy Styl wyposażył ponad 2.500 przestrzeni w rozwiązania meblowe, a przychody grupy w 2023 r. sięgnęły 310 mln euro.
 4. Firma ma już 28 showroomów na całym świecie – m.in. w Londynie w dzielnicy Clerkenwell, Paryżu, Berlinie, Pradze czy Dubaju.
 5. W 2024 r. Nowy Styl otworzy nowe showroomy we Frankfurcie i w Wiedniu.