Branża

Nowa fabryka Samsunga od Panattoni już gotowa

Nowa fabryka Samsung od Panattoni.

Nowa fabryka Samsunga od Panattoni już gotowa


Panattoni ukończyło realizację nowoczesnej fabryki dla Samsunga we Wronkach. Dzięki nowej przestrzeni produkcyjno-magazynowej firma znacząco zwiększy moce produkcyjne zakładu, w którym jest już produkowany sprzęt AGD.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie, ukończył we Wronkach realizację nowoczesnej fabryki dla Samsunga. Dzięki nowej przestrzeni produkcyjno-magazynowej firma znacząco zwiększy moce produkcyjne funkcjonującego już zakładu, w którym produkowany jest sprzęt AGD.

Ukończenie fabryki dla Samsunga to idealne podsumowanie 2023 roku, który upłynął m.in. pod znakiem nearshoringu i związanej z nim reindustrializacji – około 1/3 powierzchni przemysłowej dostarczonej w kraju w ciągu ostatnich 12 miesięcy była przeznaczona pod procesy produkcyjne. Światowi potentaci doceniają centralne położenie Polski, umożliwiające dotarcie do klientów na całym kontynencie, ale też dostęp do wykwalifikowanych pracowników i rozwiniętą infrastrukturę – komentuje Marek Dobrzycki, managing director w Panattoni.

Jak ważna jest nowa fabryka dla rozwoju firmy Samsung?

O znaczeniu nowej fabryki dla działalności Samsunga świadczy fakt, że powstała w formule BTO, czyli na własność firmy. Spółka skorzysta z obiektu o powierzchni 60 tys. m2. Znajduje się tam nowa linia do produkcji lodówek, zarówno modeli obecnych już na rynku, jak i zupełnie nowych.

Otwarcie naszej nowej fabryki to ważny krok w kierunku przyszłości, gdzie innowacyjność, efektywność i nowoczesne rozwiązania zmierzają do usprawnienia procesów oraz poprawy wskaźników produkcyjnych. Inwestycja w nowy obiekt zapewni nie tylko wzrost wydajności produkcji wyrobów gotowych docelowo aż o 40%, ale również podniesie wydajności samych podlinii i poprawi logistykę wewnątrzzakładową. Uruchomienie w nowej hali samojezdnych wózków transportowych (AGV) to zdecydowany krok ku efektywnej i bezpiecznej logistyce wewnątrzzakładowej – podsumowuje Olgierd Bałtaki, prokurent, dyrektor w Samsung Electronics Poland Manufacturing z siedzibą we Wronkach.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Jakie są cele inwestycyjne firmy Samsung?

Jak przekonuje Olgier Bałtaki, podejmowane przez Samsung działania inwestycyjne mają na celu uczynić firmę jeszcze bardziej zrównoważoną i energooszczędną.

Wykorzystanie pomp ciepła do ogrzewania hali, montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych w nowym obiekcie naszej Spółki to tylko przykładowe działania, które są ukierunkowane na poprawę efektywności energetycznej i ograniczanie wpływu fabryki na środowisko – dodaje Olgierd Bałtaki. Ta inwestycja to nie tylko wkład w rozwój nowoczesnych technologii, ale dowód zaangażowania Spółki w rozwój całego sektora AGD w Polsce. Wobec zmieniających się potrzeb rynku i otoczenia biznesowego, kluczowe jest stałe wzmacnianie potencjału firmy, dlatego inwestujemy w rozwój technologiczny oraz optymalizację procesów produkcyjnych.

Po raz kolejny potwierdza się, że do realizacji formatu BTO potrzeba dewelopera elastycznego, responsywnego, z odpowiednim know-how. Zaawansowane, szyte na miarę fabryki stają się naszą specjalnością. Dla firmy Samsung byliśmy niezbędnym wsparciem, gwarantując dostarczenie obiektu dopasowanego do specyficznych wymagań, zrealizowanego w najwyższym standardzie – podsumowuje Marek Dobrzycki.

Deweloper był odpowiedzialny za kompleksowe przygotowanie inwestycji, w tym zabezpieczenie i przygotowanie gruntów, realizację infrastruktury drogowej w obszarze inwestycji. Odpowiadał również za zapewnienie przyłącza elektrycznego o mocy 4,95 MW. W nowej fabryce zaimplementowane będą rozwiązania z zakresu automatyki całego ciągu technologicznego w procesie produkcji. To wymagało przygotowania posadzki wzmocnionej w wyznaczonych obszarach nawet do 20 ton na m2.

ZOBACZ TAKŻE: Interaktywna strefa Samsung w Centrum Nauki Kopernik

Nowa fabryka powstała zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego budownictwa i przejdzie certyfikację metodą BREEAM na poziomie Excellent. Deweloper zadbał m.in. o zwiększoną izolacyjność obiektu, przez zastosowanie płyty warstwowej na ścianach oraz specjalnej wełny na dachu. Ponadto do ogrzewania hali będą służyły pompy ciepła.

Wokół hali przewidziane są tereny zielone. Obejmą one m.in. łąki kwietne i pas zieleni izolacyjnej od strony terenów mieszkaniowych. W tym miejscu firma posadzi krzewy oraz drzewa iglaste i liściaste. Zanieczyszczenie dźwiękiem pozwoli natomiast ograniczyć ekran akustyczny oraz obniżona moc akustyczna centrali wentylacyjnych.