Edukacja

Interaktywna strefa Samsung w Centrum Nauki Kopernik

Strefa Samsung w Centrum Nauki Kopernik.

Interaktywna strefa Samsung w Centrum Nauki Kopernik

W Centrum Nauki Kopernik powstała nowa, interaktywna strefa Samsung, prezentująca zrównoważone działania marki. Małe kroki. Duża zmiana – to motto przewodnie wystawy edukacyjnej, która pokazuje, jak innowacyjne rozwiązania mogą próbować zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko na każdym etapie cyklu życia produktu.

Strefa to kolejny projekt, który jest rezultatem długoletniej współpracy obu podmiotów. Od 26 października przestrzeń w holu głównym Centrum Nauki Kopernik można odwiedzać bezpłatnie.

Na czym polega współpraca marki Samsung z Centrum Nauki Kopernik?

Firma Samsung jest partnerem strategicznym Centrum Nauki Kopernik od początku jego istnienia. W ramach współpracy wspiera instytucję przy tworzeniu programów edukacyjnych, wydarzeń, czy dostarczaniu rozwiązań technologicznych na potrzeby ekspozycji. Kopernik inspiruje do doświadczania, rozumienia świata i odpowiedzialnego działania. Nowa strefa Samsung idealnie wpisuje się w tę misję.

Dbałość o środowisko oraz współpraca to jedne z najważniejszych wartości Kopernika. W naszej codziennej pracy promujemy rozsądne gospodarowanie zasobami i minimalizowanie emisji dwutlenku węgla. Cenimy współpracę opartą na zaufaniu pozwalającą na realizację wspólnych celów. Takie właśnie jest nasze wieloletnie partnerstwo z firmą Samsung. Strefa „Małe Kroki. Duża Zmiana” to doskonały przykład edukacji w temacie zrównoważonego rozwoju – podkreśla Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Małe kroki. Duża zmiana, czyli odpowiedzialność zaczyna się w domu


Strefa Samsung to interaktywna przestrzeń, która zabiera odwiedzających w podroż po rozwiązaniach marki. Przybliża koncepcje, które wspierają zrównoważony rozwój w całym cyklu życia produktu: od produkcji i dystrybucji, przez użytkowanie aż do utylizacji. Wiele w tej kwestii mówi motto wystawy edukacyjnej: Małe kroki w stronę dużej zmiany. Uświadamia ono, jak innowacyjne rozwiązania mogą wpływać na zmniejszanie negatywnego wpływu na środowisko na każdym etapie cyklu życia produktu.

W strefie Samsung można znaleźć informacje m.in. o wprowadzonym w tym roku filtrze Less Microfiber™. Filtr, stworzony z połączenia inspiracji producenta odzieży Patagonia i ekspertyzy światowej organizacji chroniącej oceany Ocean Wise, można podłączyć do pralki. Zapobiega on przedostawaniu się do oceanu nawet do 98% [1] mikroplastiku uwalnianego podczas prania. To odpowiada ok. ośmiu plastikowym butelkom o pojemności 500 ml rocznie [2] przy stosowaniu go cztery razy w tygodniu.

Jak oszczędzać energię?

Producent zwraca również uwagę odwiedzających na aspekt energooszczędności. Chodzi tutaj nie tylko o wybór urządzeń o wysokich klasach energetycznych. Ważne jest też używanie takich sprzętów, które wykorzystują nowoczesne, inteligentne technologie, pozwalające na efektywne zarządzanie zużyciem energii.

Mowa tutaj o aplikacji SmartThings [3] do inteligentnego zarządzania domem. SmartThings pozwala użytkownikowi na bieżące monitorowanie i zarządzenie zużyciem energii w naszych domach. Pilot solarny SolarCell pozwala zapomnieć o konieczności wymiany baterii. W strefie można go obejrzeć, a także poznać kreatywne pomysły na ponowne wykorzystanie ekoopakowań po telewizorach Samsung. Nie zabrakło także aktywności przeznaczonych dla młodszych dzieci, na które czekają m.in. gry edukacyjne, ciekawostki, układanka, czy magnetyczny sorter. A to dopiero kilka atrakcji, które Samsung przygotował dla odwiedzających strefę.

W interaktywnej przestrzeni Samsung zachęca odwiedzających do dyskusji o tym, jakie małe kroki można wykonać, by przyczynić się do większej zmiany. To kwestie takie, jak chociażby możliwy zwrot starego, zużytego sprzętu elektronicznego, czy wybór odpowiedniego programu piorącego w pralce. Do budowania odpowiedzialnych nawyków w trosce o planetę Samsung zachęca wraz z partnerami strefy. Pierwszym jest UNEP/Grid- Warszawa, drugim ElektroEko. To z ich pomocą powstały edukacyjne treści interaktywnej wystawy.

Długoletnie partnerstwo na rzecz społeczności

Podczas trwającego ponad 12 lat partnerstwa Samsung wspólnie z Centrum Nauki Kopernik popularyzuje naukę przy wykorzystaniu nowych technologii, tworząc programy edukacyjne, wystawy oraz zapewniając dodatkowe atrakcje zwiedzającym w czasie organizowanych wydarzeń. Rozwiązania technologiczne Samsung są obecne na wystawach oraz mini warsztatach. Firma jest również inicjatorem tematycznych stref i wydarzeń m.in. wystawy „Samsung i kropka” nt. technologii kropek kwantowych (2017). Ponadto zorganizowała ekspozycję nt. czystego powietrza „Samsung aż chce się oddychać” (2020).

Marka wspiera także Wieczory dla dorosłych, w czasie których Kopernik jest dostępny tylko dla osób pełnoletnich. Od 2017 roku Samsung wraz z Centrum Nauki Kopernik organizują pod koniec wakacji święto nauki i technologii, czyli Dzień Odkrywców. Dodatkowo w tym dniu wszyscy chętni mogą zwiedzać obiekt bezpłatnie i korzystać ze specjalnie przygotowanych atrakcji. Firma została także Partnerem Głównym Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, czyli pierwszego centrum badawczo-rozwojowego na rzecz edukacji. Z kolei Centrum Nauki Kopernik to partner Samsung Solve for Tomorrow – globalnego programu firmy skierowanego do młodzieży. Jego celem jest wzmacnianie kompetencji przyszłości i rozwiązywanie lokalnych problemów.

ZOBACZ TAKŻE: Nowe miejsce na mapie Warszawy

Przypisy

[1] Testy przeprowadzone w laboratorium Ocean Wise Plastics Lab na modelu WW90T734DWH (przy użyciu cyklu Syntetyki, około 2 kg prania z syntetycznych tkanin) porównujące ilość uwolnionej mikrowłókien z zainstalowanym filtrem Less Microfiber™ i bez niego. Ilość jest obliczana przez filtrowanie wody drenażowej przez filtr 50um. Wyniki mogą się różnić w zależności od ubrania i środowiska.

[2] Testy przeprowadzone w laboratorium Ocean Wise Plastics Lab na modelu WW90T734DWH (przy użyciu cyklu Syntetyki, około 2 kg prania z syntetycznych tkanin) porównujące ilość uwolnionej mikrowłókien z zainstalowanym filtrem Less Microfiber™ i bez niego. Ilość jest obliczana przez filtrowanie wody drenażowej przez filtr 50um. Wartość redukcji jednego cyklu prania wynosząca 0,627 g jest oparta na wsadzie o masie 5 kg (0,125 g/kg x 5 kg). Roczna redukcja (132g) jest obliczana na podstawie 210 cykli (4 razy w tygodniu, 52 tygodnie) i obciążenia 5kg w każdym cyklu. Waga butelki 500㎖ (15,4 g) opiera się na wytycznych koreańskiego Ministerstwa Środowiska dotyczących plastikowych butelek.

[3] Aplikacja SmartThings jest dostępna na urządzeniach z systemem Android (wersja 8.0 lub wyższa) i iOS (wersja 13 lub wyższa). Wymagane połączenie Wi-Fi i posiadanie Samsung Account.