Na rok 2025 patrzymy z umiarkowanym optymizmem
9 stycznia, 2025 2025-01-13 6:44Na rok 2025 patrzymy z umiarkowanym optymizmem
Mateusz Nowotnik, właściciel Miloni, podsumowuje rok 2024 i dzieli się planami na rok 2025.
Rok 2024 nie był łatwy dla branży meblarskiej. Spadki wolumenów sprzedaży odczuły chyba wszystkie segmenty mebli. Na dodatek stabilność zamówień była bardzo zmienna, co wpływało na trudności w zarządzaniu procesem produkcji i ludźmi.
Na rok 2025 patrzymy z umiarkowanym optymizmem. Ostatni kwartał 2024 roku przyniósł promyk nadchodzącej pozytywnej zmiany, która – na to liczymy – będzie kontynuowana w przyszłym roku. Globalnie pozytywna zmiana powinna nastąpić w cenie pieniądza po oczekiwanych zmianach stóp procentowych. Jednocześnie nadwyżka mieszkań na rynku powoduje brak wzrostu, natomiast w niektórych przypadkach spadek ceny mieszkań za metr kwadratowy. Może to dać pozytywny impuls do zakupu mebli w drugim półroczu.
Podobnie jak rok temu uważam, że druga połowa roku powinna być zdecydowanie lepsza od pierwszej. Po zmianie administracji w USA może wydarzyć się optymistyczny scenariusz szybkiego porozumienia w kwestii zakończenia wojny na Ukrainie. Poprawiłoby to nastroje i uwolniło środki, których Polacy nie wydawali ze względu na niepewność geopolityczną.
Plan na rok 2025? Budowa marki i współpraca z architektami
Jeśli chodzi o działania w Miloni, to już w 2024 roku rozpoczęliśmy proces wdrażania nowych, doskonale zaprojektowanych produktów, głownie stołów. Na 2025 rok planujemy kilka premier, które trafią do różnych grup odbiorców. Pojawią się w naszej ofercie modułowe stoliki dla segmentu HoReCa, nowe stoły w stylu farmhouse, duże stoły nierozkładane dla klientów poszukujących pięknych brył bez ograniczeń wielkości stołu, a także okrągłe stoły rozkładane. Niezmiennie nastawiamy się na budowanie marki Miloni poprzez działania i współpracę z architektami w firmowym schowroomie, który od roku działa na ul. Dziekońskiego 1 w Warszawie.
ZOBACZ TAKŻE: Jaki będzie rok 2025 w branży meblarskiej?
W zależności od rozwoju sytuacji, inwestycje będziemy kierować w kierunku gromadzenia surowca (drewna dębowego dobrej jakości). Obserwujemy od kilku lat postępujący spadek podaży jakościowego surowca dębowego, zatem zapas takiego drewna będzie dobrą inwestycją na przyszłość.
Opinia ukazała się w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 1/2025.