Branża

Meble przyszłości już powstają

Aleksandra Skowrońska, współwłaścicielka firmy Bakata Design.

Meble przyszłości już powstają

Meble przyszłości powstają już dzisiaj – mówi Aleksandra Skowrońska, współwłaścicielka firmy Bakata Design.

Meble przyszłości powstają już dzisiaj. Każdy mebel, który dziś projektowany jest z myślą o tym, co będzie się z nim działo za kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat jest meblem przyszłości, naszej lepszej przyszłości. Właśnie dziś decydujemy o tym, czy za kilka czy kilkanaście będzie tylko bezużytecznym, trudnym do przetworzenia odpadem czy nadal będzie służył swojemu użytkownikowi.

Może już kolejnemu, bo wiele wskazuje na to, że jeśli chodzi o meble przyszłości wtórny rynek będzie zyskiwał stopniowo na znaczeniu, tak jak dzieje się to dziś w przypadku mody. Wydłużając czas życia mebla, upraszczając i wzmacniając jego konstrukcję, myśląc o jego wielofunkcyjności czy elastyczności konfiguracji dajemy mu szansę na kolejne użytkowe wcielenia i ograniczamy nadprodukcję.

Czy będzie go można naprawić gdy zepsuje się jakiś jego element? Czy będzie go można łatwo, w 100% poddać recyklingowi? Wybieganie myślą w przyszłość przez producentów i projektantów jest dziś koniecznością, podobnie jak poszukiwanie nowych rozwiązań materiałowych i korzystanie z surowców pozyskiwanych z recyklingu.

ZOBACZ TAKŻE: Dom pełen czasu

Przykładem takiego działania może być wykorzystanie przez firmę Herman Miller tzw. plastiku oceanicznego. To nie tylko wykorzystanie już istniejącego materiału, ale także szansa na usunięcie choćby jego części z miejsca, gdzie nigdy nie powinien trafić: z mórz i oceanów, które zanieczyszcza i zagraża żyjącym tam stworzeniom.

Więcej w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 10/2022