„Ligna” okiem fachowca, cz. 3
30 września, 2017 2023-04-11 11:16„Ligna” okiem fachowca, cz. 3
W poprzednim artykule zajęliśmy się czasem przepływu jednego elementuElement mebla – 1) Pojedynczy, podstawowy składnik konstrukcji mebla. Może być wykonany z jednego materiału lub z kilku różnych materiałów trwale ze sobą połączonych. Łączenie materiałów może prowadzić do uzyskania po stosownej obróbce elementu w postaci bryły (np. klejenie warstwowe) lub elementu w formie warstwowej z pustymi przestrzeniami (np. płyta komórkowa). Zazwyczaj do uzyskania elementu wymagane jest pełne spektrum produkcyjne w dwóch procesach produkcyjnychProces produkcyjny – zespół czynności przetwarzania surowców, materiałów lub półfabrykatów w wyroby gotowe (np. meble). Proces produkcyjny obejmuje czynności począwszy od pobrania surowców lub materiałów z magazynu, poprzez czynności technologiczne, transportowe, kontrolne, rejestracyjne itp., aż do przekazania gotowego wyrobu do magazynu. Podstawową częścią procesu produkcyjnego jest proces technologiczny. Ponadto w skład procesu produkcyjnego wchodzą procesy pomocnicze, jak proces magazynowania, transportu,. Pierwszy dotyczył automatycznej linii do jednostkowej produkcji mebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I.,, z kolei drugi – automatycznej linii do seryjnej produkcji mebli. Obecnie w naszych rozważaniach zajmiemy się automatyczną linią do produkcji seryjnej, opisaną w poprzednim artykule, której szacowana wydajność wynosi ok. 7.800 elementówElement mebla – 1) Pojedynczy, podstawowy składnik konstrukcji mebla. Może być wykonany z jednego materiału lub z kilku różnych materiałów trwale ze sobą połączonych. Łączenie materiałów może prowadzić do uzyskania po stosownej obróbce elementu w postaci bryły (np. klejenie warstwowe) lub elementu w formie warstwowej z pustymi przestrzeniami (np. płyta komórkowa). Zazwyczaj do uzyskania elementu wymagane jest pełne spektrum produkcyjne/zmianę.
Wyobraźmy sobie, że jesteśmy elementemElement mebla – 1) Pojedynczy, podstawowy składnik konstrukcji mebla. Może być wykonany z jednego materiału lub z kilku różnych materiałów trwale ze sobą połączonych. Łączenie materiałów może prowadzić do uzyskania po stosownej obróbce elementu w postaci bryły (np. klejenie warstwowe) lub elementu w formie warstwowej z pustymi przestrzeniami (np. płyta komórkowa). Zazwyczaj do uzyskania elementu wymagane jest pełne spektrum produkcyjne, który wsiada do pociągu, który ma przebyć trasę całego procesu produkcji mebli: od stacji „stółStół – 1) Stolica (staropol.); mebel o konstrukcji szkieletowej lub konstrukcji skrzyniowej, składający się z części wierzchniej (płyty roboczej) i podstawy, o różnorodnej konstrukcji i rozwiązaniach plastycznych, wykonywany z różnych materiałów (drewno, kamień, metal, szkło, tworzywa sztuczne), o szerokim zastosowaniu (m.in. do pracy). Jak powstał stół? Występuje w wielu typach i odmianach. Do pierwszych form przedstolarskich zalicza się m.in. ścięte podawczy kątowej pilarki panelowej” do stacji „załadunek mebli na samochód i wystawienie faktury”. Poniższa tabela jest rozkładem jazdy naszego pociągu, którym jest bardzo nowoczesny układ maszyn produkcyjnych.
Naszą podróż rozpoczynamy od stacji „kątowa pilarka panelowa” – czas cięcia jednego pakietu płytPłyta (płyta wiórowa) – 1) Tworzywo drzewne w postaci płyty, wytworzone przez sprasowanie pod wpływem temperatury, małych cząstek drewna, np. wióry drzewne, wióry strugane, trociny, wióry waflowe, wióry pasmowe i/lub inne cząsteczki lignocelulozowe np. paździerze lniane, paździerze konopne, bagassa z klejem. Najczęściej produkuje się płyty wiórowe jedno- lub trójwarstwowe. Cechy charakterystyczne płyty wiórowej • Gęstość płyty wiórowej: 600-680 kg/m3,• Gęstość wynosi 5 minut, a więc w tym czasie pokonujemy trasę i znajdujemy się na stacji „bufor przed linią do okleinowania” – czas postoju 240 minut. Podsumowując: ten etap naszej podróży trwa 5 minut, podczas gdy postoju 240 minut.
Drugi etap podróży rozpoczyna się od stacji „urządzenie załadowcze elementów do linii do oklejania wąskich płaszczyzn”. Poruszamy się z przeciętną szybkością ok. 25 m/min, a więc trasę o długości ok. 60 m pokonujemy w czasie 2,4 min. Dojeżdżamy do stacji „bufor przed wiertarkamiWiertarki – są to obrabiarki do drewna o oznaczeniu DCW, które stanowią wyposażenie techniczne zakładów przemysłu drzewnego i pracują wyłącznie narzędziami o działaniu tnącym. Należą do grupy tzw. obrabiarek stałych, a więc takich maszyn, które ustawia się na fundamentach lub mocuje na ścianach budynku. Obrabiarki stałe do drewna – w tym wiertarki – dzieli się na grupy, podgrupy i typy.”, gdzie czeka na znowu postój ok. 240 min. Czas jazdy wynosi zatem 2,4 min., a czas postoju – 240 min.
Trzeci etap podróży rozpoczyna się od stacji „stół podawczy wiertarkiWiertarki – są to obrabiarki do drewna o oznaczeniu DCW, które stanowią wyposażenie techniczne zakładów przemysłu drzewnego i pracują wyłącznie narzędziami o działaniu tnącym. Należą do grupy tzw. obrabiarek stałych, a więc takich maszyn, które ustawia się na fundamentach lub mocuje na ścianach budynku. Obrabiarki stałe do drewna – w tym wiertarki – dzieli się na grupy, podgrupy i typy.” i trasę do stacji „bufor elementów meblowych przed linią do pakowania” pokonujemy w czasie 0,06 minuty i znowu postój ok. 240 min. I znowu: czas jazdy to 0,06 min., a czas postoju – 240 min.
Czwarty etap podróży rozpoczyna się od stacji „linia do pakowania elementów meblowych w paczki” o wydajności ok. 6 kartonów/minutę. Czas podróży wynosi zatem 1 min., po czym następuje znowu postój na stacji „magazyn wyrobów gotowych – ok. 14.400 minut (rotacja mebli na magazynie 10 dni). W podsumowaniu łączny czas podróży wynosi ok. 15.128 minut przy czasie samej jazdy 8,5 minut.
Czy chcielibyśmy podróżować taką koleją? A jeżeli nawet tak, to będąc klientem, chciałbym zapłacić jedynie za czas jazdy. Tak samo myśli każdy klient kupujący mebleMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I.,. Na nasze szczęście prawie wszyscy producenci mebli mają tę samą organizację produkcji i klient nie ma wyboru. Ale gdyby miał?
Oczywiście, produkcja seryjna ma sens dla wykonawstwa mebli kolekcyjnych, sprzedawanych w centrach handlowych. Dla odbiorców nie jest istotny czas trwania procesu produkcyjnegoProces produkcyjny – zespół czynności przetwarzania surowców, materiałów lub półfabrykatów w wyroby gotowe (np. meble). Proces produkcyjny obejmuje czynności począwszy od pobrania surowców lub materiałów z magazynu, poprzez czynności technologiczne, transportowe, kontrolne, rejestracyjne itp., aż do przekazania gotowego wyrobu do magazynu. Podstawową częścią procesu produkcyjnego jest proces technologiczny. Ponadto w skład procesu produkcyjnego wchodzą procesy pomocnicze, jak proces magazynowania, transportu,, tylko termin dostawy. Stąd konieczność produkcji na magazyn, gdyż jest to najprostsza formuła wywiązania się producenta z zobowiązań w stosunku do klienta. Ale długi czas trwania cyklu produkcyjnego dużo kosztuje.
A co na to system szczupłej produkcji?
Bardzo ciekawym elementem w systemie szczupłej produkcji TPS jest tzw. strumień wartości. Jest to analiza kolejnych czynności w procesie produkcyjnymProces produkcyjny – zespół czynności przetwarzania surowców, materiałów lub półfabrykatów w wyroby gotowe (np. meble). Proces produkcyjny obejmuje czynności począwszy od pobrania surowców lub materiałów z magazynu, poprzez czynności technologiczne, transportowe, kontrolne, rejestracyjne itp., aż do przekazania gotowego wyrobu do magazynu. Podstawową częścią procesu produkcyjnego jest proces technologiczny. Ponadto w skład procesu produkcyjnego wchodzą procesy pomocnicze, jak proces magazynowania, transportu, i przyporządkowanie jej jednego z dwóch wartości tj. zysk i strata (z j. japońskiego muda). Zysk jest to pozycja, za którą zapłaci klient, strata natomiast to pozycja, której klient nie zapłaci, albo płaci bo musi.
Wg dr. inż. Jacka Rudnickiego z Instytutu Organizacji i Zarządzania Politechnika Wrocławska projektowanie strumienia wartości (mapowanie strumienia wartości) jest głównym narzędziem stosowanym w eliminacji strat i marnotrawstwa. Straty (muda) to działania lub przestoje, które nie dodają wartości do produktu. Straty dodają koszty i czas.
RodzajeRodzaj (genus) – 1) Jednostka taksonomiczna (systematyczna) w obrębie rodziny obejmująca grupę spokrewnionych gatunków o niektórych cechach wspólnych lub zbliżonych. Nazwa rodzajowa jest pierwszą z nazw łacińskich w binominalnej nomenklaturze. 2) Nazwa surowca drzewnego utworzona zgodnie z botaniczną nazwą gatunku lub rodzaju drzewa, z którego pochodzi. 3) W języku potocznym słowo „rodzaj" oznacza odmianę czegoś, wyróżnioną ze względu na jakieś strat:
- straty nadprodukcji,
- straty oczekiwania,
- straty przemieszczania (transportu),
- straty składowania,
- straty procesowe,
- straty powierzchni,
- straty zbędnych ruchów.
Strata jest symptomem problemu, a nie źródłem przyczyny problemu. Straty wskazują problemy w strumieniu wartości. Należy znajdować i usuwać przyczyny problemów.
Analiza strumienia wartości dla naszego procesu produkcyjnego wykazałaby, że system ten charakteryzuje się wszystkimi w/w rodzajami strat. Zakup kolejnych obrabiarek i urządzeń o coraz większej wydajności w zasadzie pogłębia jedynie wielkość w/w strat.
Co zatem zrobić, aby zmniejszyć koszty produkcji? Trzeba za wszelką cenę ograniczyć czasy przestojów na buforach i w magazynie wyrobów gotowych. Dzięki temu skrócimy czas przejazdu elementów przez cały proces produkcyjnyProces produkcyjny – zespół czynności przetwarzania surowców, materiałów lub półfabrykatów w wyroby gotowe (np. meble). Proces produkcyjny obejmuje czynności począwszy od pobrania surowców lub materiałów z magazynu, poprzez czynności technologiczne, transportowe, kontrolne, rejestracyjne itp., aż do przekazania gotowego wyrobu do magazynu. Podstawową częścią procesu produkcyjnego jest proces technologiczny. Ponadto w skład procesu produkcyjnego wchodzą procesy pomocnicze, jak proces magazynowania, transportu,.
Jak to zrobić? Postaram się Państwu zasugerować moją koncepcję, ale w następnych odcinkach.
TEKST: Piotr Domański
ZOBACZ TAKŻE: „Ligna” okiem fachowca, cz. 4
Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 9/2017