„Ligna” okiem fachowca, cz. 4
13 stycznia, 2018 2023-04-11 11:15„Ligna” okiem fachowca, cz. 4
Szanowni Państwo. Przepraszam za małą przerwę w moich przemyśleniach. Po prostu samo życie: planujemy, ale brak czasu. I znowu hasło „czas”, które jest obecne w naszych codziennych działaniach. Jeżeli zaplanujemy zbyt dużo do wykonania w danym czasie – to nie dotrzymamy terminów, a jak za mało – to nie zarobimy tyle, ile planowaliśmy. I jedno i drugie jest niewłaściwe.
Zanim jednak wrócę do poprzedniej tematyki związanej z możliwością ograniczenia czasów przestojów na buforach oraz zmniejszenia magazynów wyrobów gotowych, dzisiejsze spotkanie chciałbym poświecić takim tematom, jak planowanie produkcji oraz wydajność produkcji w zależności od wielkości serii.i.
Produkcja mebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., jest w końcu niczym innym jak formą zarabiania pieniędzy. Planowanie produkcji musi mieć swoje odzwierciedlenie w planowaniu wpływów finansowych oraz finansowaniu kosztów. Jest bardzo dobrze, kiedy na zakończenie każdego okresu obrachunkowego wynik zamyka się liczbą dodatnią w podliczeniu pieniędzy na rachunku firmy. Wtedy taka działalność ma sens.
Wszystkie nasze działania zawarte są w pewnej jednostce czasu. Stąd też nie można planować i wykonywać produkcji bez zwracania uwagi na czas realizacji zleceń, bo z terminami związane są daty wpływu pieniędzy. Stąd też prawidłowe planowanie produkcji musi być związane ze znajomością finansów firmy i ciągłą ich kontrolą.
W obecnych czasach nie tylko koszty produkcji mają znaczenie, ale również terminy realizacji zleceń. Aby jednak ustalić właściwy czas wykonania zlecenia musimy w swojej firmie uporządkować wiele zagadnień związanych z czasem, np.:
- Czas przygotowania dokumentacji konstrukcyjno-technologicznej (istotne szczególnie w firmach produkujących mebleMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., kontraktowe).
- Czas zakupu materiałów.
- Czas wykonania produkcji dla określonych procesów technologicznychProces technologiczny – część procesu produkcyjnego, podczas której zmienia się kształt, postać, wymiary lub własności elementów (surowców, materiałów, półfabrykatów), których przeznaczeniem jest wejście w skład gotowego wyrobu (np. mebla). Źródło: Strumiński J., Dolny S., Cegiel E. (1984), Technologiczne projektowanie zakładów mechanicznej obróbki drewna. Część I Zagadnienia ogólnoprojektowe i technologiczne, Skrypty Akademii Rolniczej w Poznaniu (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), Poznań. i wielkości serii.
- Czas zapakowania i wysyłki produktów.
Największym problemem jest oczywiście pkt 3, szczególnie w fabryce mebli produkującej meble z różnych materiałów drzewnych w kilkunastu procesach technologicznychProces technologiczny – część procesu produkcyjnego, podczas której zmienia się kształt, postać, wymiary lub własności elementów (surowców, materiałów, półfabrykatów), których przeznaczeniem jest wejście w skład gotowego wyrobu (np. mebla). Źródło: Strumiński J., Dolny S., Cegiel E. (1984), Technologiczne projektowanie zakładów mechanicznej obróbki drewna. Część I Zagadnienia ogólnoprojektowe i technologiczne, Skrypty Akademii Rolniczej w Poznaniu (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), Poznań..
Aby to uzyskać niezbędne jest rozpisanie każdego procesu technologicznegoProces technologiczny – część procesu produkcyjnego, podczas której zmienia się kształt, postać, wymiary lub własności elementów (surowców, materiałów, półfabrykatów), których przeznaczeniem jest wejście w skład gotowego wyrobu (np. mebla). Źródło: Strumiński J., Dolny S., Cegiel E. (1984), Technologiczne projektowanie zakładów mechanicznej obróbki drewna. Część I Zagadnienia ogólnoprojektowe i technologiczne, Skrypty Akademii Rolniczej w Poznaniu (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), Poznań. na operacje produkcyjne, transportowe i magazynowe. Produkcyjne mogą również zawierać tzw. czas technologiczny np. schnięcia lakierowanych powierzchni. Istotnym elementemElement mebla – 1) Pojedynczy, podstawowy składnik konstrukcji mebla. Może być wykonany z jednego materiału lub z kilku różnych materiałów trwale ze sobą połączonych. Łączenie materiałów może prowadzić do uzyskania po stosownej obróbce elementu w postaci bryły (np. klejenie warstwowe) lub elementu w formie warstwowej z pustymi przestrzeniami (np. płyta komórkowa). Zazwyczaj do uzyskania elementu wymagane jest pełne spektrum produkcyjne dla czasu realizacji zlecenia jest również wielkość serii produkcyjnej.
Przykład. Matematyczna symulacja procesu produkcji mebli z płyty wiórowejPłyta (płyta wiórowa) – 1) Tworzywo drzewne w postaci płyty, wytworzone przez sprasowanie pod wpływem temperatury, małych cząstek drewna, np. wióry drzewne, wióry strugane, trociny, wióry waflowe, wióry pasmowe i/lub inne cząsteczki lignocelulozowe np. paździerze lniane, paździerze konopne, bagassa z klejem. Najczęściej produkuje się płyty wiórowe jedno- lub trójwarstwowe. Cechy charakterystyczne płyty wiórowej • Gęstość płyty wiórowej: 600-680 kg/m3,• Gęstość melaminowanej dla prostych trzech operacji technologicznych:
- cięcie płytPłyta (płyta wiórowa) – 1) Tworzywo drzewne w postaci płyty, wytworzone przez sprasowanie pod wpływem temperatury, małych cząstek drewna, np. wióry drzewne, wióry strugane, trociny, wióry waflowe, wióry pasmowe i/lub inne cząsteczki lignocelulozowe np. paździerze lniane, paździerze konopne, bagassa z klejem. Najczęściej produkuje się płyty wiórowe jedno- lub trójwarstwowe. Cechy charakterystyczne płyty wiórowej • Gęstość płyty wiórowej: 600-680 kg/m3,• Gęstość na formatki: 2 pilarki kątowe panelowe,
- okleinowanie wąskich płaszczyzn: 1 automatyczna linia CNCCentra obróbcze sterowane numerycznie – to obrabiarki sterowane wg programu zapisanego na nośniku informacji bez możliwości ingerencji i ewentualnej zmiany programu w trakcie realizacji. Sterowanie to stosuje się do wytwarzania zdefiniowanych przedmiotów geometrycznych, tzn. takich, które podlegają opisowi cyfrowemu na bazie rysunku technicznego lub modelu CAD. Aktualnie w przemyśle dominuje system sterowania komputerowego. Komputer przechowuje w pamięci program obróbczy, którego z przestawianymi agregatami za pomocą osi,
- wiercenie otworów technologicznych: 2 przelotowe wiertarkiWiertarki – są to obrabiarki do drewna o oznaczeniu DCW, które stanowią wyposażenie techniczne zakładów przemysłu drzewnego i pracują wyłącznie narzędziami o działaniu tnącym. Należą do grupy tzw. obrabiarek stałych, a więc takich maszyn, które ustawia się na fundamentach lub mocuje na ścianach budynku. Obrabiarki stałe do drewna – w tym wiertarki – dzieli się na grupy, podgrupy i typy. CNC przestawiane na osiach z pojedynczo wywoływanymi wrzecionami.
Ogólna charakterystyka produkcji:
- wielkość serii: 50 brył mebli,
- średnia liczba elementówElement mebla – 1) Pojedynczy, podstawowy składnik konstrukcji mebla. Może być wykonany z jednego materiału lub z kilku różnych materiałów trwale ze sobą połączonych. Łączenie materiałów może prowadzić do uzyskania po stosownej obróbce elementu w postaci bryły (np. klejenie warstwowe) lub elementu w formie warstwowej z pustymi przestrzeniami (np. płyta komórkowa). Zazwyczaj do uzyskania elementu wymagane jest pełne spektrum produkcyjne meblowych w mebluMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I.,: 12 szt.,
- liczba elementów meblowych tworzących serię: 600 szt.,
- liczba elementów meblowych takich samych wymiarowo i kolorystycznie: 75 szt.,
- wielkość serii jednakowych elementów pod względem wymiarów i kolorów: wieńce (2 szt. na mebelMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I.,, 100 szt. na serię), boczki (2 szt. na mebel, 100 szt. na serię), półkiPółka – 1) luźno ułożony element płytowy poziomy do układania różnych przedmiotów. 2) W języku potocznym słowo „półka" oznacza też pewien poziom (np. „półka cenowa", „półka jakościowa" itp.). Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. (3 szt. na mebel, 150 szt. na serię), frontyFront meblowy – 1) element / podzespół, który stanowi zewnętrzne ograniczenie konstrukcji mebla. Jest najczęściej tym, co użytkownik widzi bezpośrednio, zatem składają się na niego powierzchnie frontowe. Bardzo często decyduje o finalnym efekcie estetycznym mebli, np. w przypadku mebli kuchennych. Fronty to najczęściej takie elementy / podzespoły (konstrukcja ramowo-płycinowa), jak drzwi czy czoła szuflad. Z czego wykonane są fronty? Mogą (2 szt. na mebel, 100 szt. na serię), cokołyCokół – podzespół składający się przynajmniej z trzech połączonych ze sobą listew cokołowych, stanowiący rodzaj podstawy w meblach skrzyniowych. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. (1 szt. na mebel, 50 szt. na serię).
Podsumowując zatem, widać, że wydajność poszczególnych gniazd technologicznych dla większych serii jest znacznie większa niż dla serii mniejszych:
- dla gniazda pilarek panelowych składającego się z 2 szt. wydajność dla serii 50 brył meblowych wynosi 9.792 elementów na zmianę, a dla serii 30 brył meblowych jest to 8.160 elementów na zmianę.
- dla automatycznej linii do okleinowania wąskich płaszczyzn wydajność dla serii 50 brył meblowych wynosi 9.562 elementów na zmianę, a dla serii 30 brył meblowych jest to 6.863 elementów na zmianę,
- dla gniazda przelotowych wiertarekWiertarki – są to obrabiarki do drewna o oznaczeniu DCW, które stanowią wyposażenie techniczne zakładów przemysłu drzewnego i pracują wyłącznie narzędziami o działaniu tnącym. Należą do grupy tzw. obrabiarek stałych, a więc takich maszyn, które ustawia się na fundamentach lub mocuje na ścianach budynku. Obrabiarki stałe do drewna – w tym wiertarki – dzieli się na grupy, podgrupy i typy. CNC składającego się z 2 szt. wydajność dla serii 50 brył meblowych wynosi 12.553 elementów na zmianę, a dla serii 30 brył jest to 9.325 elementów na zmianę.
A więc jak widać są to istotne różnice dla określonego stałego układu obrabiarek w procesie produkcyjnymProces produkcyjny – zespół czynności przetwarzania surowców, materiałów lub półfabrykatów w wyroby gotowe (np. meble). Proces produkcyjny obejmuje czynności począwszy od pobrania surowców lub materiałów z magazynu, poprzez czynności technologiczne, transportowe, kontrolne, rejestracyjne itp., aż do przekazania gotowego wyrobu do magazynu. Podstawową częścią procesu produkcyjnego jest proces technologiczny. Ponadto w skład procesu produkcyjnego wchodzą procesy pomocnicze, jak proces magazynowania, transportu,, który powinno się uwzględniać w procesie planowania produkcji a może nawet w procesie wielkości udzielanych klientom rabatów.
Na dzisiaj to wszystko.
TEKST: Piotr Domański
Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 1/2018