Branża

Kuchnia w czerni: moc możliwości

Mirella Kobylarska, główny architekt i współwłaścicielka sopockiego Studia Estima.

Kuchnia w czerni: moc możliwości

Mirella Kobylarska, główny architekt i współwłaścicielka sopockiego Studia Estima, o tym, czym jest kuchnia w czerni.

Reklama
Banner 750x100 px targi CIFF 2024

Kuchnia w czerni jest świetną propozycją dla osób poszukujących wysmakowanych rozwiązań w aranżacji wnętrz. Może być minimalistyczną scenografią stanowiącą tło dla gwiazd sceny kuchennej. Wyobraźmy sobie np. wysoką zabudowę w tle a przed nią wyspę, nad którą zawieszony jest miedziany lub złoty okap w formie okazałej lampy. Ciemne tło doskonale wydobędzie z metalu jego ciepło i blask. To wyśmienita sceneria zarówno do gotowania, jak i podziwiania.

Czarna kuchnia koresponduje z salonem nawiązującym swoim stylem do art déco. Razem z kryształowymi lampami i drewnianymi elementami w nasyconych barwach, takimi jak orzech włoski, podkreśli wielkomiejski szyk w mieszkaniu w kamienicy. To propozycja dla osób lubiących luksusowe, eleganckie wnętrza. Czerń świetnie też sprawdzi się w lofcie, zaznaczając jego postindustrialny charakter. Będzie wspierać dialog faktur i wzorów, ułatwi połączenie nowoczesności z przemysłowymi obiektami charakterystycznymi dla loftów. Będzie flirtem nowego ze starym.

Gdzie sprawdzi się kuchnia w czerni?

Kuchnia w czerni znakomicie sprawdzi się w przestronnym wnętrzu. Tutaj śmiało możemy postawić na czarny „total look”. Nie jest jednak tak, że czerń zarezerwowana jest jedynie dla dużych przestrzeni. Czarna zabudowa odnajdzie się też w małych pomieszczeniach, jeśli zastosujemy ją we fragmencie lub przełamiemy innym kolorem. Możemy np. przykryć czarne szafki stojące jasnym blatem i tym samym, jasnym kolorem wypełnić płaszczyznę między blatem a szafkami górnymi – uzyskamy w ten sposób wrażenie głębi i powiększymy optycznie przestrzeń.

ZOBACZ TAKŻE: Ciemna strona kuchni

Projektując kuchnię w czerni należy pamiętać o właściwym oświetleniu. Powinno ono odpowiednio doświetlić strefę roboczą, zapewniając wygodę w użytkowaniu kuchni, ale też korespondować z kolorem mebli, podkreślać go i wydobywać jego głębię. Bardzo istotne przy decyzji o wyborze kuchni w czerni jest też postawienie na wysokiej jakości materiały wykończeniowe. Tutaj nie ma kompromisów. Warto postawić na fronty z matowego szkła na aluminiowej ramie, lakier naniesiony tak, że odbicie w nim przypomina odbicie w lustrze lub lakier satynowy stwarzający wrażenie pokrycia jedwabiem. Dzięki zastosowaniu tych wskazówek uczynimy z kuchni serce domu.