Jakie kolory w nowoczesnym przedpokoju?
1 września, 2022 2023-01-31 13:30Jakie kolory w nowoczesnym przedpokoju?

Jakie kolory w nowoczesnym przedpokoju?
Sylwia Gulewicz-Wysocka, architekt Galerii Wnętrz Domar we Wrocławiu o urządzaniu nowoczesnego przedpokoju i o tym, jakie kolory tam dominują.
Przedpokój – pomimo tego, że go nie doceniamy – od zawsze był wizytówką domu czy mieszkania. Jak w nim zatem przechować obuwie czy okrycia wierzchnie? Najlepiej – zgodnie z najnowszymi trendami – by były one ukryte. Nowoczesne przedpokoje są bowiem zabudowane – najczęściej od góry do dołu.
Aby zabudowa nas nie przytłaczała, stawiamy na jasne kolory lub na lustra, jednocześnie unikając podziału frontówFront meblowy – 1) element / podzespół, który stanowi zewnętrzne ograniczenie konstrukcji mebla. Jest najczęściej tym, co użytkownik widzi bezpośrednio, zatem składają się na niego powierzchnie frontowe. Bardzo często decyduje o finalnym efekcie estetycznym mebli, np. w przypadku mebli kuchennych. Fronty to najczęściej takie elementy / podzespoły (konstrukcja ramowo-płycinowa), jak drzwi czy czoła szuflad. Z czego wykonane są fronty? Mogą. W efekcie od góry do dołu utrzymujemy jedną, ciągłą, najczęściej jasną powierzchnię – może to być płaszczyzna lustrzana, drewnianaDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska,, z połyskiem lub też z paneli szklanych, czyli lacobel. Z przedpokoi w większości znikają odkryte wieszaki, a jeżeli się pojawiają – to przyjmują formę artystyczną. Przykładem takiego rozwiązania jest wieszak-drzewo.
ZOBACZ TAKŻE: Przedpokój: nasza wizytówka
W nowoczesnych przedpokojach dominuje jasna kolorystyka i jasna przestrzeń. W tradycyjnej wersji, gdzie zabudowa przyjmuje ciemne kolory – zdecydowanie rozjaśniamy przedpokój, wykorzystując lustra, elementyElement mebla – 1) Pojedynczy, podstawowy składnik konstrukcji mebla. Może być wykonany z jednego materiału lub z kilku różnych materiałów trwale ze sobą połączonych. Łączenie materiałów może prowadzić do uzyskania po stosownej obróbce elementu w postaci bryły (np. klejenie warstwowe) lub elementu w formie warstwowej z pustymi przestrzeniami (np. płyta komórkowa). Zazwyczaj do uzyskania elementu wymagane jest pełne spektrum produkcyjne jasnej tapety lub białą sztukaterię. Niezależnie od stylu, który wybierzemy, w przedpokoju potrzebne jest także siedziskoSiedzisko – zespół lub podzespół tapicerowany służący do siedzenia. Jak jest zbudowane siedzisko? Siedzisko najczęściej zbudowane jest z kilku warstw tapicerskich:
• warstwy podtrzymującej,
• warstwy sprężystej lub warstwy sprężynującej,
• warstwy wyściełającej,
• warstwy pokryciowej.
Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia., przydatne po to, by ubrać buty – szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Stąd pojawia się pufaPuf (z fr.) – całkowicie miękko tapicerowany taboret, zwykle okrągły, obity skórą lub dekoracyjnymi tkaninami. Często ozdobiony bogatą pasmanterią w postaci sznurów, tasiemek, frędzli itp. Powstał we Francji ok. połowy XIX wieku pod wpływem mody orientalnej. Rozpowszechnił się wtedy szczególnie w Europie i Ameryce. Źródło: Grzeluk I. (1998), Słownik terminologiczny mebli, Ośrodek dokumentacji zabytków. Ministerstwo Kultury i Sztuki., lub też inny rodzajRodzaj (genus) – 1) Jednostka taksonomiczna (systematyczna) w obrębie rodziny obejmująca grupę spokrewnionych gatunków o niektórych cechach wspólnych lub zbliżonych. Nazwa rodzajowa jest pierwszą z nazw łacińskich w binominalnej nomenklaturze. 2) Nazwa surowca drzewnego utworzona zgodnie z botaniczną nazwą gatunku lub rodzaju drzewa, z którego pochodzi. 3) W języku potocznym słowo „rodzaj" oznacza odmianę czegoś, wyróżnioną ze względu na jakieś miejsca do siedzenia. Może być ono wydzielone z przestrzeni szafySzafa – szafa (z niem.), armaria (z łac.); mebel o konstrukcji skrzyniowej, jedno- lub wieloczęściowy, przeważnie w kształcie prostopadłościanu z drzwiami lub żaluzjami, czasami z szufladami u dołu lub u góry, wewnątrz z półkami lub wieszakiem. Jakie są rodzaje szaf? W zależności od przeznaczenia powstało wiele odmian o różnorodnych konstrukcjach (a mianowicie konstrukcji wieńcowej, konstrukcji stojakowej oraz konstrukcji oskrzyniowej), rozmiarach,, bywa tapicerowane – nawet wraz z przylegającą ścianą – oraz wyposażone w kilka wieszaczków.
Więcej w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 9/2022