Branża

Indywidualne podejście

Anna i Nikola Kowalcze, architektki, autorki bloga „Architekt na obcasach”.

Indywidualne podejście

Rozmowa z Anną i Nikolą Kowalcze, architektkami tworzącymi blog „Architekt na obcasach”.

Jak duży wpływ na aranżację garderoby ma płeć inwestora? Czym się różni projektowanie garderoby dla kobiety od planowania jej dla mężczyzny, albo dla obu płci?

W pracy nad projektem garderoby proces planowania wygląda tak samo jak w przypadku każdego innego projektu. Inwestor i jego potrzeby odgrywają tutaj kluczową rolę. Jego wiek, płeć, zawód, sposób spędzania wolnego czasu, a także wiele innych składowych mają bardzo duże znaczenie i ogromny wpływ na ostateczny wygląd realizacji. Takie projektowanie od początku pozwala na maksymalne dostosowanie rozwiązania do indywidualnych potrzeb. W przypadku garderoby płeć inwestora jest właśnie jednym z najważniejszych elementów.

Kobiety i mężczyźni mają różne potrzeby, noszą różne elementy garderoby, które wymagają różnych sposobów przechowywania. Kobieta będzie potrzebowała specjalnych wieszaków na sukienki i spódnice, odpowiednich półek na buty i torebki. W jej przypadku ważne będzie również wygospodarowanie odpowiedniego miejsca na dodatki, a czasem nawet kosmetyki. Zdarza się, że garderoba zamienia się w miejsce gdzie przygotowujemy się do wyjścia.

U mężczyzny na specjalne miejsce zasługują garnitury, spodnie potrzebują odpowiednich wieszaków. Czasem w męskiej szafie konieczne jest również wygospodarowanie miejsca na sprzęt sportowy. Torba na siłownię, rakieta do tenisa czy buty do biegania też przecież zajmują miejsce. Gdy natomiast garderoba ma być przeznaczona dla pary możemy ją w miarę możliwości podzielić i wygospodarować strefę dla pani i dla pana. Pamiętając przy aranżacji tych stref o powyższych uwagach, możemy również pójść inną drogą i zastosować rozwiązania uniwersalne. Łatwe do zmiany odpowiednie do wielu potrzeb.

A które rozwiązania aktualnie dostępne na rynku mogą w znaczący sposób zwiększyć funkcjonalność garderoby?

Rynek mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz w dzisiejszych czasach jest ogromny. Szeroki wybór pozwala na stworzenie rozwiązań na miarę. Indywidualne podejście do klienta i jego potrzeb, zapewnia komfort użytkowania w każdym calu. Zarówno jeśli mówimy o garderobie jako o pomieszczeniu, jak i o garderobie meblu, czyli szafie. Dzięki bardzo detalicznemu projektowaniu i zwracaniu uwagi na każdy szczegół, możemy całkowicie dostosować do naszych potrzeb rozmiar garderoby, jej kształt, formę, wygląd zewnętrzny oraz elementy wyposażenia wewnętrznego.

ZOBACZ TAKŻE: Pełna dyskrecja

Jeszcze w latach 90. XX wieku jedynym wyposażeniem szafy były drążki i półki, szczytem możliwości była szuflada, a garderoba istniała tylko w sferze marzeń. Dzisiaj sukienki, spodnie, spódnice czy płaszcze mają oddzielnie dedykowane rozwiązania. Różne rodzaje obuwia przechowuje się w różny sposób. Osobne miejsca projektuje się na torebki, kapelusze czy biżuterię. Pojawiają się specjalne dostosowane wieszaki na krawaty czy paski. Projektanci szaf i rozwiązań do garderoby dbają nie tylko o funkcjonalność, ale także o jakość rozwiązań i ich design. Zapewniają to wysokiej klasy materiały i tkaniny wykończeniowe, mechaniczne rozwiązania i najnowsze technologie, a nawet oddzielnie projektowane oświetlenie. Wszystkie te składowe pozwalają na zaprojektowanie pięknej i bardzo funkcjonalnej garderoby, dostosowanej do naszych potrzeb.

Jakie błędy są najczęściej popełniane przy tworzeniu garderoby i planowaniu jej wnętrza?

Indywidualne tworzenie garderoby i dostosowywanie wszystkiego do potrzeb klienta otwiera wiele możliwości aranżacji tego wyjątkowego miejsca. Jednak wykorzystanie ich nieumiejętnie, może również przynieść dokładnie odwrotny skutek. Gdy nie poznamy dokładnie swoich potrzeb, rób zrobimy to nieumiejętnie może okazać się, że stracimy bardzo dużo cennego miejsca. Inna zmorą projektantów garderób jest inspirowanie się filmami, eleganckimi butikami czy pięknymi zdjęciami. Takie garderoby zawsze wyglądają zachwycająco. Każda torebka ma swoją półkę, każda para butów swoje miejsce, a sukienki czy garnitury ułożone są według klucza kolorystycznego. To oczywiste, że i nas takie miejsca inspirują. Jednak w przypadku garderoby funkcjonalność trzeba przedłożyć nad piękno. Wygląd to nie wszystko. Bardzo często pomieszczenie, którym dysponujemy ma znacznie mniejsze rozmiary niż to ze zdjęcia i w dodatku inne proporcje.

Jak uniknąć tych błędów?

Żeby uniknąć pomyłek i błędów oraz być faktycznie zadowolonym z inwestycji, trzeba bardzo rzeczowo podejść do tematu. Potrzebujemy trochę czasu, przyda się też kartka i ołówek. Gdy już je znajdziemy musimy przemyśleć dwie rzeczy. Po pierwsze, to jakie elementy i w jakiej ilości chcemy przechowywać w naszej garderobie. Czy tylko ubrania, czy może sprzęt sportowy, walizki, biżuterię? Analiza tego co mamy w naszej szafie pozwoli nam na chłodno skalkulować, czego bardziej potrzebujemy i dostosować do tego wewnętrzne rozwiązania.

Po drugie, przemyśleć należy proces przygotowywania się do wyjścia. Jakie czynności wykonujemy i w jakiej kolejności? Czy potrzebny jest wieszak na zdejmowane z siebie ubranie, czy przygotowujemy je wcześniej i też potrzebujemy specjalnego miejsca? Może potrzebne będzie krzesło lub stolik na przybory, albo nawet toaletka, aby wygodnie wykonać makijaż. Pamiętajmy również o dobrym oświetleniu oraz o lustrze, elementy te bardzo często są pomijane.

W przypadku szafy, lustro może zastąpić jej drzwi. Jednak w garderobie konieczne jest wygospodarowanie przestrzeni na lustro. Zaoszczędzimy sobie stresu i biegania do innego pomieszczenia każdego poranka. Gdy jednak zaprojektowanie garderoby jest zbyt skomplikowane i chcemy uniknąć błędów, należy to zadanie zlecić profesjonaliście.

Dziękuję za rozmowę.

ROZMAWIAŁA: Anna Szypulska

Wywiad został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 12/2014