Dom czy mieszkanie?
28 kwietnia, 2021 2023-04-04 13:26Dom czy mieszkanie?
Dom czy mieszkanie: na co decydują się Polacy, którzy rozważają kupno nieruchomości – inwestują w wolno stojący dom, czy wybierają mieszkanie w bloku?
Wpływ na ostateczną decyzję powinno mieć kilka czynników, takich jak możliwości finansowe, wielkość rodziny, odległość od miejsca pracy, czy czas dojazdu do szkoły, do której uczęszczają dzieci. O tym, czy polscy inwestorzy wybierają dom czy mieszkanie, mówi Michał Szymański, dyrektor działu sprzedaży Pracowni Architektury Wnętrz Decoroom: Wybierając pierwsze mieszkanie, często kierujemy się aspektami finansowymi i opieramy nasz wybór na bazie budżetu, którym aktualnie dysponujemy, nie biorąc pod uwagę tego, że nasze potrzeby mogą w przyszłości ewoluować. W mojej ocenie zmiany społeczne i nowoczesne podejście młodego pokolenia będą stymulowały rynek mieszkań na wynajem.
Dom czy mieszkanie pod klucz?
Główną zaletą wykończenia pod klucz, na którą zwraca uwagę Michał Szymański, jest aspekt kompleksowości. Odpowiedzialność jest wtedy skupiona u jednej firmy, takiej jak Decoroom, która zajmując się całością, zadba o szczegóły, jakie będą miały znaczenie na etapie prac wykończeniowych. Warto też wspomnieć, że przy takim systemie możemy dopasować wszystkie funkcje do swoich indywidualnych potrzeb. Architekt na wczesnym etapie może zaplanować m.in. gdzie znajdzie się stół, a co za tym idzie – na budowę zostanie przekazana precyzyjna informacja, w którym miejscu ma się znaleźć wypust do lampy, umieszczonej centralnie nad stołem. To tylko jeden przykład detalu, który ma bardzo duże znaczenie. W Decoroom oferujemy pełną usługę – od powstania koncepcji, poprzez jej realizację oraz zaprojektowanie i wykonanie mebli w zabudowie – informuje dyrektor działu sprzedaży pracowni.
Mimo początkowych obaw, sektor nieruchomości ma obecnie bardzo stabilną sytuację. Co prawda wzrost cen nieco spowolnił, ale cały czas obserwujemy tendencję zwyżkową. Co więcej, nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie ceny nieruchomości miały zacząć spadać. Michał Szymański, dyrektor działu sprzedaży Pracowni Architektury Wnętrz Decoroom.
Kryzys gospodarczy a rynek nieruchomości
Zdaniem Michała Szymańskiego pandemia i konieczność spędzania większej ilości czasu w domu zdecydowanie zmieniły rynek: Użytkownicy oczekują od swojego lokum więcej niż przed pierwszym lockdownem. Klienci wybierają mieszkania o podobnych powierzchniach, ale poszukują rozwiązań z oddzielną przestrzenią, która umożliwi pracę zdalną. Zdecydowanie rozwija się też rynek domów w zabudowie bliźniaczej i szeregowej z ogródkiem czy tarasem. Te elementy zawsze stanowiły wartość dodaną do nieruchomości, a w obecnej sytuacji pandemicznej i rynkowej można zaobserwować znaczący wzrost tego trendu. Inaczej zaczęto również postrzegać podmiejskie lokalizacje. Brak konieczności codziennych wizyt w biurze i praca zdalna zdecydowanie wpłynęły na zainteresowanie nieruchomościami w mniejszych miejscowościach znajdujących się w aglomeracji. Ciekawym zjawiskiem są też domki o powierzchni 35 m2, które dzięki uproszczonej procedurze można realizować bez pozwolenia na budowę. To świetna alternatywa dla wszystkich, których męczy konieczność spędzania wielu godzin w mieszkaniu.
Zobacz także: 7 wskazówek nt. współpracy z architektem.