Meble na dzień dobry
18 marca, 2014 2024-05-27 12:53Meble na dzień dobry
Ponad sto zakładów meblarskich, które działają na terenie gminy i blisko 2 tysiące osób, które znajdują w nich zatrudnienie, to wystarczające powody, by za hasło promocyjne miasta uznać: Dobrodzień stolarstwem stoi.
Pierwsza wzmianka o działalności cechowej w mieście Dobrodzień pojawiła się w 1374 r. To rok, w którym przyznane zostały prawa miejskie. W bogatej historii, która sięga aż 1279 r., nazwa miejscowości bywała dokumentowana na wiele sposobów. Za pewnik uznano, że nawiązuje do zwyczajowego powitania „dzień dobry”.
W ciągu ostatnich 200 lat Dobrodzień stał się ważnym w kraju ośrodkiem produkcji mebli, a meblarstwo dobrodzieńskie zyskało ugruntowaną renomę nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
Skąd się biorą dobre pomysły
Wisienką na torcie meblarstwa dobrodzieńskiego jest działająca od kwietnia 2012 r. Dobroteka. Oprócz powierzchni handlowej znajduje się w niej galeria wystaw, a także największy w Polsce mebel relaksacyjny.
Klienci z regionu od zawsze przyjeżdżali tutaj po dobre meble – zaznacza Anna Bukartyk, marketing manager w Dobrotece. Właśnie te nawyki zakupowe chcieliśmy wykorzystać. Nieprzypadkowe jest też ulokowanie obiektu przy głównej trasie łączącej Opole z Częstochową. Kilka lat temu ruch przepływał przez centrum Dobrodzienia. Po wybudowaniu obwodnicy kierowcy nie mieli możliwości, by dowiedzieć się, że Dobrodzień jest miasteczkiem meblowym, postanowiliśmy to zmienić.
Dobrodzień odważnie w przyszłość
Dobroteka jest salonem meblowym, gdzie na powierzchni 2,8 tys. m2 eksponowane są przede wszystkim rodzime produkty. Swoją ofertę prezentują tutaj takie marki, jak Kler, Halupczok Kuchnie i Wnętrza, Meblonowak, Vero, Villa Coloniale i meble dziecięce Raffi – wymienia Anna Bukartyk.
Jednak obok funkcji biznesowych, Dobroteka łączy w sobie również inne, m.in. edukacyjną i badawczą. Powstaje tutaj swego rodzaju laboratorium – Apartament Przyszłości. Jest to przedsięwzięcie łączące naukowców, projektantów i producentów mebli. Apartament Przyszłości został pomyślany jako specjalistyczne pomieszczenie służące naukowemu badaniu produktów i postaw klientów wobec nowatorskich technologii, rozwiązań technicznych, preferencji wzorniczych oraz ergonomii produktów wyposażenia wnętrz. Apartament będzie miał formę mieszkalnego wnętrza, w pełni wyposażonego apartamentu, z częścią wypoczynkową, kuchenną, sypialnianą, z zamontowanym systemem kamer video i specjalnych czujników. Umożliwią one precyzyjne rejestrowanie i pomiar tych parametrów zachowań przebywających w nim konsumentów, które wskazują na ich stosunek do cech testowanych mebli i elementów wyposażenia wnętrz. Oprócz salonu sprzedaży mebli znajdują się tutaj także salonik historyczny, galeria wystaw artystycznych, specjalistyczna czytelnia, multimedialne audytorium, wzorcownia wyposażona w katalogi i próbniki, a także część przeznaczona na warsztaty artystyczne – dodaje.
W opinii Anny Bukartyk największym sukcesem Dobroteki jest zainicjowanie wielu przedsięwzięć związanych z dobrym projektowaniem. Dobry Tydzień Projektanta, Plener Rzeźbiarski czy Śląski Czerwiec Projektowy to inicjatywy, które już się rozpoczęły lub też rozpoczną w najbliższych miesiącach i będą w bardzo namacalny sposób promowały dobre projektowanie, dobre rzemiosło i dobre produkty – przekonuje Anna Bukartyk. Są to przedsięwzięcia aktywizujące środowisko lokalnych producentów mebli i otwierające nowe perspektywy współpracy na płaszczyźnie producent – projektant. Potrafiliśmy zainteresować swoimi działaniami uczelnie artystyczne, między innymi SP Wrocław, Katowice, Kraków, Poznań, a także Instytut Sztuki w Opolu, Zamek Cieszyn, Domar Wrocław, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej. Do wspólnych działań w tym zakresie zapraszamy również twórców z Czech, Słowacji i Węgier jako naturalnych partnerów skupionych w Grupie Wyszehradzkiej.
Targów reaktywacja
Na przełomie lutego i marca odbyła się 53. edycja targów w Dobrodzieniu, która zintegrowała działania sześciu największych punktów handlowych:
- Centrum Meblowego Agata,
- Dobroteki,
- Salonu Firmowego Bryłka,
- Pasażu Wnętrz Meblonowak,
- Salonu Firmowego Pyka,
- salonu TC Meble.
Ideę Targów Meblowych w Dobrodzieniu reaktywowano w 2012 r. Wcześniej targi były organizowane do roku 1990. Działających w Dobrodzieniu i okolicach meblarzy cieszy powrót do tego pomysłu. Decyzję chwalą m.in. przedstawiciele firmy DES, która w Dobrodzieniu zajmuje się produkcją mebli tapicerowanych. Wydarzenie nie tylko promuje dobrodzieńskie meblarstwo, integruje branżę, ale przede wszystkim przyciąga kupujących. Do Dobrodzienia przyjeżdżają z tej okazji m.in. inwestorzy budujący hotele i poszukujący mebli do ich wyposażenia.
W targach meblowych w Dobrodzieniu uczestniczy firma Lissy, znana z produkcji stołów bilardowych. Jako członek grupy handlowej Meble Dobrodzień wspólnie wynajmuje powierzchnie w salonach meblowych. Zbigniew Chawełka z firmy Lissy jest zdania, że szczególną cechą dobrodzieńskiego meblarstwa jest produkcja mebli pod zamówienie. Ponieważ potrzeby klientów są różne, od wielu lat dobrodzieńscy rzemieślnicy starają się sprostać największym wymaganiom klientów – podkreśla Zbigniew Chawełka. Obecnie Dobrodzień jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie można kupić solidne, dobrej jakości i w dobrym wzornictwie meble na wymiar. Wszystkie dobrodzieńskie firmy, niezależnie od obecnej wielkości mają korzenie w małych rodzinnych przedsiębiorstwach.
Jak mówi Zbigniew Chawełka wiele firm z Dobrodzienia nastawionych było w głównej mierze na rynek lokalny i na rynek krajowy. Załamanie sprzedaży na rynku krajowym w poprzednich latach wymusiło na wielu podmiotach działania proeksportowe, a także poszukiwanie nowych rynków zbytu – wyjaśnia Zbigniew Chawełka.
Dobra passo trwaj!
Z aktualnych danych, którymi dysponuje Urząd Miejski w Dobrodzieniu wynika, że w gmina Dobrodzień na dzień 31 stycznia br. ma wskaźnik bezrobocia 5,05%. Tymczasem stopa bezrobocia w całym powiecie oleskim na dzień 31 grudnia ub.r. wynosiła 10,3%. Wyraźnie widać dysproporcję pomiędzy danymi dotyczącymi gminy i powiatu, na korzyść gminy oczywiście.
Wszystkich atutów Dobrodzienia nie sposób wymienić. W tym roku planowana jest inauguracja wystawy pt. „Historia dobrodzieńskiego rzemiosła stolarskiego”. Na realizację tego projektu gmina Dobrodzień ma otrzymać dotację w wysokości 18.064 zł, co będzie stanowiło 80% kosztów. Na pewno fundamenty działalności wielu firm na tym terenie stanowią, ujęte w tematyce planowanej wystawy, tradycje rzemieślnicze. Nie bez znaczenia jest też bliskość rynku czeskiego. To w połączeniu z pomysłowością, solidnością, a także przemyślaną promocją, sprawia, że meblarstwo dobrodzieńskie było i jest na dobrej drodze do osiągania sukcesów.
Dobrodzień i historia rzemiosła*
- 1923 r. – Zakład stolarski Karla Jonczyka reklamował się jako pierwszy w Dobrodzieniu [Guttentag] z maszynami na prąd elektryczny.
- 1926 r. – Robert Kaczmarczyk zapoczątkował rodzinne tradycje stolarskie, już czwarte pokolenie prowadzi zakład stolarski.
- 1929 r. – Richard Koeppe był właścicielem Fabryki Mebli [Richard Koeppe Möbel Fabrik] – dużej firmy produkcyjno-handlowej przy Lublinitzer Straße w Dobrodzieniu [Guttentag].
- 1935 r. – Stefan Knop – kołodziej, założył warsztat stolarski w Ligocie Dobrodzieńskiej. Działalność w dziedzinie stolarstwa prowadzi tu trzecie pokolenie rodziny Knop.
- 1936 r. – Carl Grabinski – właściciel warsztatu stolarskiego w Dobrodzieniu [Guttentag] zapoczątkował czteropokoleniowe tradycje stolarskie w rodzinie Grabinski.
- 1950 r. – 1-ego lutego założono Dobrodzieńskie Zakłady Drzewne Przemysłu Terenowego na bazie przedwojennych fabryk mebli Johanna Koeppe i Roberta Marona.
- 1951 r. – W Dobrodzieniu utworzono Spółdzielnię Pracy Stolarzy Meblostyl. Powstała na bazie prywatnych zakładów stolarskich Roberta Jonczyka, Hermana Kasprzyka i Teodora Kubotha.
- 1968 r. – Powstała firma rodzinna Mebel Rust. Jej założycielem był Ernest Rust, natomiast obecnie firmą kieruje jego syn Marian Rust.
- 1973 r. – Piotr Kler założył w Dobrodzieniu firmę meblarską. W wyniku dynamicznego rozwoju oraz wielokrotnych przekształceń w styczniu 2002 r. powstała firma Kler SA.
- 1981 r. – 1-ego października utworzono Dobrodzieńskie Fabryki Mebli.
- 1978 r. – Norbert Pyka założył w Malichowie k. Dobrodzienia rodzinny zakład stolarski, który z biegiem czasu stał się firmą o międzynarodowym zasięgu.
- 1980 r. – Utworzenie (reaktywowanie) Cechu Rzemiosł Różnych w Dobrodzieniu. W tym czasie do Cechu należały 122 zakłady rzemieślnicze.
- 1993 r. – Janusz Lissy założył Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Lissy, które produkuje m.in. profesjonalne stoły bilardowe.
- 1995 r. – Jan Nowak założył rodzinną firmę meblarską Meblonowak. Firma świadczy usługi w zakresie produkcji, a także sprzedaży mebli klasycznych i stylizowanych.
*na podstawie materiałów Dobroteki.
TEKST: Anna Szypulska
Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 4/2014