Newsroom

Branża meblarska wobec zmian w łańcuchach dostaw

Jan Kurth, dyrektor generalny VDM, o zmianach w łańcuchach dostaw, z którymi muszą liczyć się przedsiębiorcy z branży meblarskiej i cały niemiecki przemysł meblarski.

Branża meblarska wobec zmian w łańcuchach dostaw

Stowarzyszenia meblarskie w Niemczech przedstawiły koncepcję branżową odnośnie prawa dotyczącego łańcucha dostaw. Poradnik zawiera szczegółową pomoc i szablony dla branży meblarskiej.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Ustawa o należytej staranności w łańcuchu dostaw (LkSG) weszła w życie w Niemczech dokładnie rok temu – 1 stycznia 2023 r. Formułuje one obszerne wymagania dla zainteresowanych przedsiębiorstw. Muszą one podjąć różnorodne środki, aby odpowiednio przestrzegać obowiązków w zakresie należytej staranności w łańcuchach dostaw. Dotyczy to takich obszarów, jak prawa człowieka czy ochrony środowiska.

W jakim stopniu zmiany w łańcuchach dostaw obejmują branżę meblarską?

Stowarzyszenia meblarskie wraz z Niemieckim Stowarzyszeniem Jakości Mebli (DGM) i Niemieckim Instytutem Technologii Mebli (DIM) ukończyły kompleksową koncepcję branżową. Ma ona wspierać branżę meblarską w prawidłowym stosowaniu prawa i utrzymać wysiłek w akceptowalnych ramach.

Koncepcja branżowa skutecznie obejmuje wszystkie elementy LkSG i poprzez odpowiednie szablony i rekomendacje umożliwia szybkie, stabilne procesowo i zgodne ze standardami branżowymi wdrożenie w firmach, choć zajmie to trochę czasu – mówi Jan Kurth, dyrektor generalny Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Meblarskiego (VDM/VHK).

Reakcja organu nadzorczego, Federalnego Urzędu ds. Ekonomii i Kontroli Eksportu (BAFA), na naszą koncepcję była niezwykle pozytywna – informuje Jochen Winning, dyrektor zarządzający DGM.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

W ramach koncepcji przewodnik wyjaśnia wymagania prawne i wynikającą z nich realizację dla firm z branży meblarskiej, które są bezpośrednio i pośrednio objęte prawem, a także udostępnia szereg szablonów – np. do analizy ryzyka – i rekomendacji. Spółki z główną siedzibą lub oddziałem w Niemczech i liczbą pracowników w Niemczech wynoszącą co najmniej 3 tys. osób (od 1 stycznia 2023 r.) lub co najmniej 1 tys. osób (od 1 stycznia 2024 r.) podlegają bezpośrednio LkSG. Dlatego w niemieckiej branży meblarskiej tylko kilka firm podlega bezpośredniemu zakresowi prawa.

Stowarzyszenia meblarskie zalecają jednak również wdrożenie koncepcji branżowej przedsiębiorstwom pośrednio dotkniętym. Z perspektywy dostawców do firm, które podlegają temu prawu bezpośrednio, LkSG ma dla nich również ogromne znaczenie. Dzięki nowej koncepcji branżowej, przedsiębiorstwa pośrednio dotknięte regulacjami mogą odpowiednio i skutecznie wdrożyć wymagania LkSG. To sprawia, że ​​indywidualne porozumienia – na przykład z branżą meblarską – stają się przestarzałe.

W ten sposób nasz przemysł w pełni wywiązuje się ze swoich obowiązków. Sprzedawcy detaliczni mogą polegać na swoich niemieckich dostawcach – mówi Kurth.

ZOBACZ TAKŻE: Spada eksport polskich mebli do Niemiec

Koncepcja zostanie udostępniona firmom członkowskim stowarzyszeń meblarskich, a następnie stopniowo wdrażana. Po zakończeniu konsultacji odpowiednie informacje będą wysyłane do partnerów handlowych.