Rankingi

Za nami gala finałowa konkursu Paradyż Designers

Gala finałowa konkursu Paradyż Designers.

Za nami gala finałowa konkursu Paradyż Designers

22 maja 2024 r., w prestiżowych wnętrzach Reduty Banku Polskiego w Warszawie, odbyła się gala finałowa konkursu Paradyż Designers. W tych wyjątkowych okolicznościach zostały wręczone statuetki za najlepsze projekty.

Po raz kolejny wydarzenie stało się przede wszystkim prawdziwym świętem kreatywności i talentu. Ponad 150 gości wspólnie celebrowało sukces laureatów konkursu, reprezentujących międzynarodową społeczność projektantów i architektów. Gala finałowa konkursu Paradyż Designers zgromadziła czołowych architektów, projektantów wnętrz, dziennikarzy, partnerów i przyjaciół marki.

Zadaniem trzeciej edycji było stworzenie przestrzeni lub produktu z wykorzystaniem spieków kwarcowych TRI-D Ceramiki Paradyż. Nieszablonowe prace i ich autorów nagrodzono w trzech kategoriach: Głównej, Projekt studencki oraz Specjalnej z podziałem na zastosowanie spieków TRI-D: Produkt, Outdoor i Wnętrze.

Kreatywne wyzwania od Paradyż Designers

Konkurs Paradyż Designers, organizowany przez Ceramikę Paradyż, stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzach polskich architektów. Na tegoroczną, trzecią już edycję, wpłynęło prawie tysiąc oryginalnych, wizjonerskich projektów specjalistów w dziedzinie architektury i designu. Fakt, że stajemy się społeczeństwem globalnym, wpłynął na decyzję, że w tym roku konkurs miał międzynarodowy charakter. Natomiast skala wydarzenia umożliwiła lepsze poznanie trendów, poziomu i sposobów pracy architektów w krajach innych niż Polska. Gala finałowa konkursu Paradyż Designers rozpoczęła się uroczystym przywitaniem gości i występem skrzypaczki Patrycji Piekutowskiej. Zabrała ona gości w fascynującą muzyczną podróż po światowych stolicach. Dzięki jej interpretacjom, publiczność poczuła elegancję wiedeńskich sal koncertowych, zgiełk nowojorskich ulic, jak również romantyzm paryskich bulwarów.

Po występie prowadząca galę Dorota Gardias zaprosiła na scenę członków jury, wybitnych architektów i designerów. Podzielili się oni swoimi spostrzeżeniami na temat konkursu, a także poziomu prezentowanych w tym roku prac. W dyskusji wzięli udział m.in.:

  • David Basulto, założyciel ArchDaily,
  • Magdalena Federowicz-Boule, założycielka pracowni Tremend,
  • Szymon Hanczar z hanczarstudio,
  • dr Joanna Jurga,
  • Aldona Chudzicka, reprezentująca Ceramikę Paradyż.

Gala finałowa konkursu Paradyż Designers

Natomiast kulminacyjnym punktem wieczoru było nagrodzenie laureatów konkursu. Każdy z projektów wyróżniał się nie tylko estetyką, ale również funkcjonalnością i innowacyjnym zastosowaniem spieków kwarcowych TRI-D. Zwycięzcy otrzymali prestiżowe statuetki z rąk Piotra Tokarskiego, prezesa Zarządu Ceramiki Paradyż oraz Pawła Bąka, dyrektora generalnego ds. komercjalizacji i członka Zarządu. Laureaci otrzymali także atrakcyjne nagrody finansowe, które pozwolą na wspieranie dalszego rozwoju ich kariery zawodowej. W kwietniu marka zdążyła już zaprosić zwycięzców na Salone del Mobile, by wspólnie odkrywać nowe ścieżki rozwoju oraz inspiracje. Nad bogatym programem pobytu w Mediolanie czuwał kurator merytoryczny konkursu Marcin Szczelina, krytyk architektury, założyciel Architecture Snob.

Jury, pod przewodnictwem Jürgena Mayera H., wybrało najlepsze projekty zgłoszone z całego świata. Wszystkie prezentowały nieszablonowane i odważne podejście do projektowania przestrzeni.

Najlepsze projekty z całego świata

Pierwsze miejsce w kategorii głównej zdobył Selcuk Kismir z pracowni Fabric.a z Turcji. Architekt otrzymał nagrodę pieniężną o wartości 10 tys. euro oraz wyjazd na prestiżowe targi Salone del Mobile 2024. Druga nagroda (5 tys. euro) i wyjazd na targi Salone del Mobile 2024 przypadła Mostafie Salemowi z Egiptu. Trzecia nagroda, czyli 3 tys. euro, a także wyjazd na targi Salone del Mobile 2024 zostały przyznane Agacie Gała z pracowni blank studio z Polski.

W kategorii Projekt Studencki, I nagroda (2 tys. euro) i wyjazd na targi Salone del Mobile 2024 przypadła Piotrowi Hańderkowi, studentowi Politechniki Krakowskiej na kierunku Architektura. Natomiast druga nagroda (1 tys. euro) i wyjazd na targi Salone del Mobile 2024 trafiła do Szczepana Zalewskiego, studenta Wydziału Architektury na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Z kolei trzecia nagroda, w postaci wyjazdu na targi Salone del Mobile 2024, przypadła Ohireme Uanzekinowi z Nigerii, studentowi Heriot-Watt University Dubai na kierunku Architektura.

W Kategorii Specjalnej – Najlepszy Produkt – (1 tys. euro) i wyjazd na iSaloni odebrała Małgorzata Niedzielska z pracowni Niedzielska architektura. Nagroda za Najlepsze Wykorzystanie na Zewnątrz (1 tys. euro) i wyjazd do Mediolanu trafiły do Mostafy Salema z Egiptu. Nagrodę za Najlepsze Wykorzystanie Wnętrza (1 tys. euro) i wyjazd na targi Salone del Mobile 2024 odebrały Marta Żebrowska-Wojczuk i Weronika Król z pracowni mow.design studio.

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze projekty w konkursie Paradyż Designers

Po części oficjalnej, goście i laureaci mieli okazję do networkingu, wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Wśród gości gali pojawiła się m.in. projektantka mody Gosia Baczyńska, która od lat współpracuje z Ceramiką Paradyż. Gala finałowa konkursu Paradyż Designers okazała się być nie tylko okazją do uhonorowania najlepszych projektantów, ale również inspirującym wydarzeniem. Organizatorzy już teraz zapowiadają kolejną edycję konkursu, zachęcając wszystkich kreatywnych twórców do wzięcia w nim udziału. Partnerem konkursu był portal ArchDaily.