Najlepsze projekty w konkursie Paradyż Designers
7 kwietnia, 2024 2024-04-07 22:28Najlepsze projekty w konkursie Paradyż Designers
Trzecia edycja organizowanego przez Ceramikę Paradyż międzynarodowego konkursu Paradyż Designers dobiegła końca. Kim są laureaci?
Zakończyła się trzecia odsłona Paradyż Designers pod patronatem ArchDaily. Była to pierwsza edycja na skalę międzynarodową. Głównym zadaniem w konkursie Paradyż Designers było zaprojektowanie przestrzeni lub produktu w formie grafiki 3D z zastosowaniem spieków wielkoformatowych TRI-D.
Jury pod przewodnictwem Jürgena Mayera H., wybrało najlepsze projekty zgłoszone z całego świata. Laureaci zaprezentowali nieszablonowe i odważne podejście do projektowania przestrzeni i produktów z wykorzystaniem spieków wielkoformatowych TRI-D.
Uczestnicy mogli zgłosić swoje projekty do trzech kategorii. Zmierzyli się w kategoriach: Głównej, Projekt studencki oraz Specjalnej z podziałem na zastosowanie spieków TRI-D: Produkt, Outdoor i Wnętrze.
Do konkursu przesłano niemal tysiąc prac z całego świata. Natomiast do drugiego etapu obrad jury zostały wyłonione najlepsze projekty uczestników z wielu krajów. Byli wśród nich m.in. reprezentanci Polski, Hiszpanii, Włoch, Ukrainy, Malezji, RPA, USA, Egiptu, Indonezji, Nigerii i Turcji.
Kapituła w konkursie Paradyż Designers?
Nadesłane projekty oceniło jury w składzie:
- Jürgen Mayer H. (Przewodniczący Jury, architekt i artysta, założyciel pracowni J. MAYER H.),
- David Basulto (architekt, założyciel i redaktor naczelny ArchDaily),
- Didier F. Faustino (architekt i artysta, Dyrektor Mesarchitecture studio),
- Agnieszka Kalinowska-Sołtys (architektka, Prezeska SARP, partner i członek zarządu APA Wojciechowski),
- Oskar Zięta (architekt, projektant procesów, artysta i założyciel firmy Zieta),
- Ewa P. Porębska (architektka, krytyczka architektury),
- Szymon Hanczar (architekt, wykładowca akademicki ASP we Wrocławiu, założyciel hanczar studio),
- Przemo Łukasik (architekt, założyciel pracowni medusagroup),
- Magdalena Federowicz-Boule (architektka, Prezes i Dyrektor kreatywna Tremend),
- Jo Jurga (architektka, badaczka przestrzeni, wykładowczyni),
- Aldona Chudzicka (Dyrektor ds. rozwoju produktu Ceramika Paradyż),
- Alek Pluta (architekt, zwycięzca II edycji konkursu Paradyż Designers, założyciel Nomadd Studio).
Kuratorem merytorycznym Paradyż Designers był Marcin Szczelina. To krytyk i kurator architektury, znany również jako twórca i redaktor naczelny magazynu Architecture Snob.
Nagrody w trzeciej edycji konkursu przyznane
W kategorii Głównej, przeznaczonej dla architektów i projektantów wnętrz, jury wyłoniło trzech laureatów.
I główną nagrodę 10 tys. euro, a także wyjazd do Mediolanu zdobył Selcuk Kismir z pracowni Fabric.a z Turcji.
II nagroda główna o wartości 5 tys. euro, jak również wyjazd na iSaloni 2024 trafiła do Mostafy Salema z Egiptu.
III główną nagrodę – 3 tys. euro i bilet na targi w Mediolanie dostała Polka – Agata Gała z pracowni blank studio.
O trzy nagrody w kategorii Projekt studencki walczyli także studenci kierunków architektonicznych i artystycznych z całego świata.
I nagrodę za Projekt studencki, czyli 2 tys. euro i wyjazd na targi w Mediolanie zdobył Piotr Hańderek z Polski. Jest on studentem Politechniki Krakowskiej na kierunku Architektura.
Druga nagroda w kategorii Projekt studencki o wartości 1 tys. euro, a także wyjazd na targi Salone del Mobile 2024 została przyznana Szczepanowi Zalewskiemu z Polski, studentowi Wydziału Architektury na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Trzecią nagrodę w kategorii Projekt studencki w postaci wyjazdu na targi Salone del Mobile 2024 otrzymał Ohireme Uanzekin z Nigerii, student Heriot-Watt University Dubai na kierunku Architektura.
Nagrody specjalne
Jury przyznało również nagrody w kategorii Specjalnej. Kapituła szczególną uwagę zwracała przede wszystkim na zastosowanie spieków TRI-D jako produkt oraz wewnątrz i na zewnątrz budynków (jako część małej architektury).
W kategorii Specjalnej – Produkt – nagrodę o wartości 1 000 EURO oraz wyjazd na targi Salone del Mobile 2024 przyznano Małgorzacie Niedzielskiej z pracowni Niedzielska architektura z Polski.
W kolejnej kategorii Specjalnej, czyli Outdoor, nagrodę o wartości 1 tys. euro oraz wyjazd na targi Salone del Mobile 2024 zdobył Mostafa Salem z Egiptu. To laureat wyróżniony również drugą nagrodą w kategorii Głównej.
Nagrodę w kategorii Specjalnej – Wnętrze – 1 tys. euro, a także wyjazd na targi w Mediolanie otrzymały dwie laureatki. To Marta Żebrowska-Wojczuk i Weronika Król z pracowni mow.design studio z Polski.
Uroczyste wręczenie nagród w konkursie Paradyż Designers odbędzie się w maju w Warszawie. O szczegółach wydarzenia poinformuje niebawem organizator.