Rankingi

Jaka przyszłość czeka polskie firmy?

przyszłość firm, inwestycje, zatrudnianie pracowników

Jaka przyszłość czeka polskie firmy?

Efekty luzowania obostrzeń pojawiły się szybciej niż można się było tego spodziewać. Przedsiębiorcy już myślą o inwestycjach i zamierzają w najbliższym czasie zwiększyć zatrudnienie.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Łagodzenie kolejnych restrykcji stało się dla przedsiębiorców impulsem do tego, by jak najlepiej wykorzystać rosnącą konsumpcję.

Jakie są plany przedsiębiorców?

Rośnie liczba firm, które planują w najbliższym czasie zainwestować w swój rozwój. Jak wynika z 8. edycji badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej „KoronaBilans MŚP”, myśli o tym już blisko 18% przedsiębiorców. W poprzedniej edycji badania odsetek ten wyniósł 13%. Swoje środki najchętniej zainwestowałyby średnie przedsiębiorstwa (36,7%) oraz firmy z branży produkcyjnej (25,5%). Najmniej chętne są do tego się mikroprzedsiębiorstwa (81% negatywnych odpowiedzi) oraz przedstawiciele branży budowlanej (78,6%).

Najważniejsze wnioski z VIII edycji badania Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP”

• 17,6% firm planuje inwestycje w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Dotyczy to głównie średnich przedsiębiorców i branży produkcyjnej.
• 52,8% przedsiębiorców planujących inwestycje, dodatkowe środki chce przeznaczyć na nowy sprzęt i maszyny. Dotyczy to przede wszystkim małych firm (68%) i przedstawicieli sektora produkcyjnego (71,4%).
• O 7,3 pp. wzrósł odsetek firm, które planują w najbliższym czasie zatrudnienie nowych pracowników. Aktualnie myśli o tym 22% przedsiębiorców, głównie z średnich firm (43,3%) i branży budowlanej (46,4%).
• O 39,5 pp. spadł odsetek chętnych do organizacji szczepień dla pracowników w swojej firmie. Aktualnie chciałoby to zrobić niewiele ponad 30% przedsiębiorców. Przeciwko jest 52,8%  firm.
• Wśród przeciwników ponad połowa uważa, że decyzję o szczepieniu powinni podjąć sami pracownicy (52,2%), a prawie co czwarte przedsiębiorstwo (23,3%) ma za małą załogę, żeby zorganizować akcję szczepień w firmie.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

W co warto inwestować?

Z myślą o inwestycjach w ciągu najbliższych 3 miesięcy, ponad połowa firm zamierza kupić sprzęt lub maszyny. To główny cel inwestycji przedsiębiorstw od pierwszej edycji badania (kwiecień 2020 r.). Nowy sprzęt najchętniej pozyskają mali przedsiębiorcy (68%) oraz przedstawiciele sektora produkcyjnego (71,4%).

ZOBACZ TAKŻE: Inwestycje: od wzrostu do postu

Plany inwestycyjne firm są odpowiedzią na poprawiającą się koniunkturę i ożywienie gospodarcze wynikające z luzowania obostrzeń. Rosnąca liczba przedsiębiorców, którzy myślą o rozwoju, to z pewnością jeden z efektów tarcz antykryzysowych, które zapewniły firmom środki potrzebne do przeżycia. Planowane inwestycje wymagać będą jednak większych nakładów. Część z tych środków jest zamrożona w niezapłaconych fakturach i rachunkach. Dlatego nie można o nich zapomnieć ani czekać, aż kontrahent sam zapłaci. Zlecając windykację nieopłaconych faktur, przedsiębiorcy szybciej przywrócą do obiegu pieniądze, które zarobili i będą mogli je przeznaczyć właśnie na inwestycje, które do tej pory przekładali. A potrzeby jak widać są duże, bo oprócz najczęściej wskazywanych w badaniu maszyn i sprzętu, 17 % firm planuje zakup systemów IT, a ponad 13% myśli o remontach budowlanych oraz o nowych materiałach – mówi Jakub Kostecki, prezes Zarządu Kaczmarski Inkasso.

ZOBACZ TAKŻE: Wykorzystanie inteligentnej automatyzacji w procesie produkcji mebli

Najnowsza edycja „KoronaBilansu MŚP” pokazuje też, że od września rośnie odsetek firm otwartych na zatrudnianie nowych pracowników. W porównaniu z poprzednią edycją badania, odsetek ten wzrósł o ponad 7 pp. z 14,7% w lutym do 22% w maju. Nowych zatrudnionych można spodziewać się głównie w średnich przedsiębiorstwach, z których rekrutację pracowników planuje ponad 43%, oraz w firmach budowlanych. O zatrudnieniu nowych osób myśli blisko połowa z nich (46,4%). Większość firm, które planują nowe rekrutacje (71,2%), zamierza zwiększyć skład obecnej załogi najwyżej o 10%

Gdzie jest praca? Kto zatrudnia?

Zwolnienia dotychczasowych pracowników rozważa 8% firm, czyli w porównaniu z ostatnim badaniem odsetek ten nieznacznie spadł. W lutym 2021 r. takie plany miało bowiem 11% przedsiębiorstw. Najczęściej (41,7%) chodzi o uszczuplenie maksymalnie 10% załogi. Prawie 17% spośród firm, które planują to zrobić, chce zwolnić ponad połowę zespołu.

ZOBACZ TAKŻE: Ile zarabia pracownik produkcji?

Również dane GUS-u o sukcesywnie malejącym poziomie bezrobocia potwierdzają, że liczba przedsiębiorców nastawionych na zatrudnianie nowych osób rośnie. Firmy zdają sobie sprawę z tego, że w sytuacji, w której gospodarka powoli się odbudowuje, już za chwilę będą potrzebować większej załogi, żeby sprostać potrzebom rynku oraz rosnącej konsumpcji. Już teraz wiele branż nie nadąża z obsługą bieżących zamówień, dlatego większa otwartość przedsiębiorców na nowych pracowników nie powinna dziwić – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.