IWP startuje z 30. edycją Dobrego Wzoru
7 lipca, 2023 2023-07-14 15:17IWP startuje z 30. edycją Dobrego Wzoru
Instytut Wzornictwa Przemysłowego od lat konsekwentnie promuje przedstawicieli dobrego wzornictwa, wspierając tym samym prężny rozwój polskiej branży projektowej w kraju i za granicą. Jedną z jego najważniejszych inicjatyw jest Dobry Wzór – najstarszy polski konkurs wzorniczy. W tegorocznej, jubileuszowej edycji debiutuje nowa kategoria – Food Design.
Do konkursu przyjmuje się produkty i usługi dostępne na polskim rynku. Po wstępnej kwalifikacji będą one podlegały dwuetapowej ocenie. To doskonała okazja do zaprezentowania swoich koncepcji profesjonalnemu, interdyscyplinarnemu Jury, które oceni innowacyjność, estetykę, funkcjonalność i jakość wdrażanych rozwiązań. W tym gronie zasiadają eksperci reprezentujący Instytut Wzornictwa Przemysłowego, uznani projektanci oraz przedstawiciele instytucji gospodarczych.
Trudności ostatnich kilku lat wpłynęły również na branżę wzorniczą, stając się czasem licznych wyzwań i intensywnych zmian cywilizacyjnych. Starając się sprostać wymaganiom współczesnego świata, projektanci zaczęli tworzyć masowo nowe, funkcjonalne rozwiązania dostosowane do potrzeb dzisiejszego społeczeństwa.
Konkurs Dobry Wzór z nową kategorią
Idąc drogą nieustannego rozwoju branży projektowej, Instytut udoskonalił formułę konkursu. W tym roku można zgłaszać się w 14 kategoriach, w tym nowej, stworzonej we współpracy z Grzegorzem Łapanowskim: Food Design.
Nagrodą główną w konkursie jest szeroko rozpoznawalny znak Dobry Wzór. Ideą tego prestiżowego wyróżnienia jest promowanie dobrego i innowacyjnego wzornictwa kształtującego polski rynek i promującego najlepszy design, zarówno wśród ekspertów w branży, jak i użytkowników oraz potencjalnych klientów.
Kolejny raz IWP przyjmuje zgłoszenia również w ramach kategorii „Szczęśliwa Trzynastka”. To specjalna kategoria stworzona z myślą o początkujących twórcach i młodych producentach, którzy nie wdrożyli jeszcze swoich produktów do masowej produkcji.
Instytut Wzornictwa Przemysłowego celebruje trzy dekady Dobrego Wzoru
Dobry Wzór ma 30-letnią tradycję. W tym roku Instytut obchodzi okrągły jubileusz konkursu. Przez lata tytuł przyznawany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego otrzymały między innymi Pesa, Omnires, Lesovik, Kler, Tołpa czy Politechnika Warszawska. To tylko nieliczni nagrodzeni, którzy mogą pochwalić się niesamowitym warsztatem reprezentującym wzornictwo na najwyższym poziomie.
Finałowe projekty będą prezentowane na corocznej wystawie pokonkursowej w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Jak co roku powstanie także katalog Laureatów Dobry Wzór 2023, który jest dodatkowym źródłem promocji dla nagrodzonych produktów i usług.
Z okazji 30-lecia Dobrego Wzoru wystawie pokonkursowej będzie towarzyszyć wystawa retrospektywna.
Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 31 sierpnia 2023 roku przez formularz konkursowy dostępny na stronie konkursu Dobry Wzór.
Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 27 października 2023 roku w siedzibie IWP przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie.
Instytut Wzornictwa Przemysłowego może poszczycić się mianem jednej z najstarszych instytucji w Europie związanych z szeroko pojętym wzornictwem przemysłowym. Jest także jedyną w kraju instytucją o statusie jednostki naukowej oraz Centrum Badawczo-Rozwojowego. Posiada ponad 70-letnie doświadczenie w upowszechnianiu i zarządzaniu dizajnem oraz rozwojem nowego produktu, prowadzi projekty badawcze w zakresie wzornictwa i ergonomii. Naszym celem jest promowanie wzornictwa jako strategicznego kierunku innowacji polskiej i europejskiej gospodarki. Organizujemy wystawy i konkursy, na których prezentowane są innowacyjne produkty i dobre praktyki wzornicze. Wspieramy również rozwój i doskonalenie zawodowe młodych ludzi stawiających pierwsze kroki w zawodzie projektanta, m.in. poprzez coroczny Konkurs Young Design. Od przeszło 30 lat organizujemy także Konkurs Dobry Wzór – najstarszy polski konkurs wzorniczy promujący najlepiej zaprojektowane produkty i usługi dostępne na polskim rynku.