Rankingi

Eksport mebli w czasach kryzysu – 2 ważne kierunki

Kierunki eksportu z Polski w analizie B+R Studio Tomasz Wiktorski.

Eksport mebli w czasach kryzysu – 2 ważne kierunki

Jakie są najpopularniejsze kierunki eksportu mebli z Polski w dobie kryzysu? B+R Studio Tomasz Wiktorski wskazuje na jeden rynek w Unii Europejskiej i jeden poza UE.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Pozycja Polski, jako jednego z największych eksporterów na świecie, to wielokrotnie podkreślane przez ekspertów osiągnięcie. Meble z naszego kraju trafiają każdego roku na rynki ponad 100 krajów. Natomiast oczywiste jest to, że najpopularniejszymi kierunkami, w których największy udział ma eksport z Polski są państwa bliskie geograficznie i jednocześnie kulturowo.

Kluczowymi odbiorcami są przede wszystkim kraje Europy Zachodniej, dla których polskie meble to synonim wysokiej jakości w rozsądnej cenie. Znajdują się wśród nich dwie największe gospodarki starego kontynentu, czyli Niemcy oraz Wielka Brytania. Eksport mebli z Polski w 2022 roku, tylko do tych dwóch krajów, wyniósł sumarycznie ponad 5 649 mld euro. Stanowiło to niemal 41,5% całości polskiego eksportu mebli pod względem wartości, co sprawia, że warto przyjrzeć się tym krajom dokładniej.

Eksport z Polski do Niemiec

Nie jest żadną tajemnicą, że największym partnerem dla polskiej branży meblarskiej są Niemcy. Według danych Eurostatu wartość eksportu mebli do naszego zachodniego sąsiada w 2022 roku wyniosła około 4 727 mln euro. To przełożyło się na 34,7% udziału w całkowitym eksporcie.

Jakie produkty z Polski cieszyły się największą popularnością wśród niemieckich odbiorców? Oto trzy najbardziej popularne grupy produktowe:

  1. meble tapicerowane,
  2. meble do salonu i jadalni
  3. elementy meblowe.

Wartość eksportu wymienionych grup mebli do Niemiec wyniosła odpowiednio 1 500 mln euro, 988 mln euro i 866 mln euro. Łącznie stanowiło to 71% całości eksportu z Polski do naszych zachodnich sąsiadów w 2022 roku.

Eksport do Wielkiej Brytanii

Drugim partnerem Polski w zakresie eksportu, który wzięli pod lupę eksperci B+R Studio Tomasz Wiktorski, była Wielka Brytania. To kraj zajmujący trzecią pozycję wśród największych odbiorców polskich mebli. Jednak różnice w wartości eksportu wobec plasujących się na miejscach 2. i 4. Czechach i Francji były w 2022 roku minimalne. Wyniosły bowiem mniej niż 2%. Zgodnie z danymi Eurostatu, w 2022 roku do Wielkiej Brytanii zostały wyeksportowane meble o wartości 922 mln euro. Stanowiło to 6,8% całości eksportu mebli z Polski. Podobnie jak w przypadku Niemiec, najchętniej sprowadzanymi z Polski grupami produktów przez odbiorców z Wielkiej Brytanii (choć w innej kolejności) były meble tapicerowane, elementy meblowe oraz meble do salonu i jadalni. Ich wartość wyniosła odpowiednio 323 mln euro, 203 mln euro i 178 mln euro. Łącznie stanowiło to 76,4% całości eksportu do Wielkiej Brytanii w 2022 roku.

Skłoniło nas to do dogłębniejszej analizy rynków Niemiec i Wielkiej Brytanii oraz stworzenia dwóch nowych raportów: „Najwięksi dystrybutorzy mebli w Niemczech” oraz „Najwięksi dystrybutorzy mebli w Wielkiej Brytanii”. W opracowaniach zawarto analizę obecnej sytuacji na rynku meblarskim tych krajów oraz listy największych firm zajmujących się dystrybucją mebli wraz z danymi finansowymi. Wszystko to opatrzyliśmy zdjęciami przykładowych i najpopularniejszych w ich ofercie mebli do salonu, jadalni, sypialni czy kuchni. Dzięki tak przeprowadzonej analizie można dowiedzieć się, którzy dystrybutorzy w Niemczech i Wielkiej Brytanii osiągają największe przychody, za pośrednictwem jakich kanałów prowadzą sprzedaż i jak prezentuje się ich oferta pod kątem cenowym i stylistycznym – wymienia B+R Studio Tomasz Wiktorski.

Raporty „Najwięksi dystrybutorzy mebli w Niemczech” i „Najwięksi dystrybutorzy mebli w Wielkiej Brytanii” dostarczają eksporterom niezbędnej wiedzy. Pozwalają ocenić, czy meble produkowane przez polskich producentów mebli są zbieżne z gustami tamtejszych konsumentów.

Wartość eksportu mebli z Polski

B+R Studio Tomasz Wiktorski zaznacza, że analiza eksportu z Polski do Niemiec i Wielkiej Brytanii dotyczy oficjalnych danych z 2022 roku.

Dziś mamy początek 2024 roku i w związku z tym dodatkowo przyjrzeliśmy się cząstkowym danym wartości eksportu mebli do wspomnianych krajów za 2023 rok. Na ich podstawie oszacowaliśmy, że wartość eksportu mebli do Niemiec w 2023 roku wyniosła 4 934 mln euro, co przełożyło się na wzrost w stosunku do 2022 roku 4,4%. W przypadku Wielkiej Brytanii szacunkowa wartość eksportu wyniosła 902 mln euro i był to niewielki spadek, wynoszący 2,2%. Udział tych krajów w całości eksportu wyniósł odpowiednio 36,2% do Niemiec i 6,6% do Wielkiej Brytanii – informuje B+R Studio Tomasz Wiktorski.

Szacunkowe dane za 2023 rok ujawniają przede wszystkim zauważalny wzrost eksportu do Niemiec. Według B+R Studio Tomasz Wiktorski nietrudno też dostrzec relatywnie bardzo niewielki spadek wyniku Wielkiej Brytanii. Dla porównania eksport z Polski do Szwecji spadł o ponad 10,7%. Co to według ekspertów oznacza? Są oni zdania, że w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej branża meblarska zarówno po stronie dostawców, jak i odbiorców, również w 2023 roku utrzymywała swoje skupienie na zdecydowanie największych partnerach.

ZOBACZ TAKŻE: W branży meblarskiej jest źle, ale stabilnie

Analiza, którą przygotowało B+R Studio Tomasz Wiktorski, powstała na podstawie raportów „Najwięksi dystrybutorzy mebli w Niemczech” i „Najwięksi dystrybutorzy mebli w Wielkiej Brytanii”. Eksperci wzięli również pod uwagę najnowsze szacunki.

Źródło: B+R Studio Tomasz Wiktorski