Rankingi

Ekoprojektowanie w meblarstwie – czy branża odpowiada na rosnące zapotrzebowanie klientów na ekomeble?

2031486887

Ekoprojektowanie w meblarstwie – czy branża odpowiada na rosnące zapotrzebowanie klientów na ekomeble?

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej klienci sklepów meblowych coraz częściej zwracają uwagę na to czy dany produkt jest przyjazny środowisku: z jakich surowców został wytworzony, jakie jest ich pochodzenie, czy w procesie produkcji ogranicza się negatywne skutki dla środowiska, czy możliwy jest łatwy demontaż i naprawa produktu.

Aby dbałość o środowisko nie była jedynie marketingowym sloganem i nie ograniczała się tylko do wypełniania norm prawnych, konieczne jest holistyczne podejście do procesu rozwoju produktu i analiza decyzji podejmowanych w całym cyklu życia wyrobów. Taką perspektywę pozwala przyjąć ekoprojektowanie, które stawia sobie za cel redukcję wpływu produktu na środowisko w całym cyklu jego życia: od pozyskania surowca aż do jego końcowego zagospodarowania, uwzględniając przy tym pozostałe wymagania projektowe, takie jak funkcjonalność, trwałość, koszty, czas potrzebny na wdrożenie, estetyka, ergonomia i jakość.

Choć o ekoprojektowaniu mówi się w środowisku branżowym coraz częściej, to jednak wciąż nie wiemy do końca jak wygląda jego wdrażanie w praktyce polskich przedsiębiorstw: przed jakimi wyzwaniami stają i jakie są ich potrzeby w tym zakresie? Aby móc odpowiedzieć na te pytania Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Drewna realizuje projekt badawczy, którego celem jest zdiagnozowanie stopnia upowszechnienia ekoprojektowania, stosowanych metod i narzędzi oraz identyfikacja barier i stymulatorów jego wdrażania. Nie od dziś wiadomo, że bez wiarygodnych danych z rynku naukowcy są bezradni – wyniki badań i formułowane na ich podstawie rekomendacje tylko wtedy mają sens, jeśli odzwierciedlają realną sytuację w przedsiębiorstwach. Dlatego zapraszamy Państwa do udziału w badaniu poprzez wypełnienie krótkiej, w pełni anonimowej ankiety (nie powinno zająć to więcej niż 10 minut). Wypełniając ankietę przyczyniają się Państwo do podniesienia wiarygodności badań i ich lepszego dopasowania do Państwa potrzeb.

>> LINK DO ANKIETY

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Drewna to jedyna w kraju jednostka badawcza zajmującą się w sposób kompleksowy zagadnieniami przerobu drewna. Od 2019 roku Instytut jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu poprzez system wyzwań: w czasie do 15 dni roboczych proponujemy przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Zapraszamy do kontaktu przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ oraz w Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce.