Newsroom

Złe wieści z Niemiec – spadły obroty w handlu meblami

To trudny czas dla niemieckiej branży meblarskiej - w 2023 r. sprzedaż spadła o 4,3%.

Złe wieści z Niemiec – spadły obroty w handlu meblami

Branża meblarska w Niemczech ma coraz większe problemy. Sprzedaż mebli w 2023 r. spadła o kilka procent, a firmy płacą wysoką cenę za pogorszenie nastrojów konsumenckich.

Reklama
Banner targów IFFINA 2024 750x109 px

Według oficjalnych danych obrót niemieckiego przemysłu meblarskiego w ubiegłym roku wyniósł około 18 mld euro. To o 4,3% mniej niż rok wcześniej. Sprzedaż spadła zarówno na rynku krajowym (-4,6%), jak i w handlu zagranicznym (-3,6%). Eksport wyniósł 33,4% całkowitego obrotu.

Nasza branża od kilku miesięcy boryka się z niechęcią konsumentów do zakupów. Jej przyczyny upatrujemy w inflacji, załamaniu branży budowlanej, niepewności politycznej i kryzysach geopolitycznych. Słaby popyt szczególnie dotyka sektory mebli konsumenckich, a nie segmenty dóbr kapitałowych, takie jak wyposażenie biur i sklepów – informuje Jan Kurth, dyrektor generalny Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Meblarskiego (VDM/VHK).

Sprzedaż gwałtownie spadła w drugiej połowie roku

O ile sprzedaż w pierwszym półroczu 2023 r. była tylko o 0,2% niższa niż rok wcześniej, między innymi z powodu zaległości w zamówieniach, podwyżek cen i specjalnych efektów statystycznych, o tyle w drugiej połowie roku zanotowano gwałtowny spadek o 8,4%.

Obecna słabość rynku znajduje również odzwierciedlenie w naszych zamówieniach przychodzących, zebranych w ramach stowarzyszenia, które pod względem liczby sztuk na cały rok 2023 były średnio o około 11% niższe niż w roku poprzednim – mówi Jan Kurth.

Największe straty w ubiegłym roku odnotowano w segmencie „pozostałe meble”. Zaliczają się do niego także meble do salonu, jadalni i sypialni. Sprzedaż w tym dziale spadła o 12,6% do 5,6 mld euro w porównaniu z rokiem poprzednim. Spadki musieli zaakceptować także producenci materacy (-11,2% do 524 mln euro) i mebli tapicerowanych (-3,2% do ok. 1 mld euro). W przypadku mebli kuchennych odnotowano niewielki spadek o 0,3% do 6,2 mld euro. Wzrosty odnotowali natomiast producenci mebli biurowych (+2,6% do 2,3 mld euro). Powodów do narzekań nie mają też producenci mebli sklepowych i pozostałych mebli kontraktowych (+3,3% do 2,2 mld euro).

Spadki we wszystkich grupach mebli

W grudniu 2023 r. sprzedaż niemieckich producentów mebli była o 9,4% niższa od poziomu sprzed roku, który wyniósł 1,25 mld euro. Wszystkie grupy mebli – z wyjątkiem mebli sklepowych i pozostałych mebli kontraktowych – odnotowały spadki.

ZOBACZ TAKŻE: Co czeka eksport mebli z Polski?

Na początku 2024 roku sytuacja w zakresie zamówień pozostaje napięta – stwierdził Jan Kurth. Otoczenie rynkowe w dalszym ciągu stanowi wyzwanie. Oprócz słabej koniunktury konsumenckiej, branżę szczególnie niepokoi spowolnienie w budownictwie mieszkaniowym, które pilnie potrzebuje wsparcia politycznego. Dyrektor generalny Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Meblarskiego (VDM/VHK) widzi powody do ostrożnego optymizmu w spadku inflacji i w kluczowych obniżkach stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny w drugiej połowie roku.

Źródło: VDM.