Zasady sprzedaży drewna i certyfikaty – temat powrócił
24 stycznia, 2023 2023-01-25 8:23Zasady sprzedaży drewna i certyfikaty – temat powrócił

Zasady sprzedaży drewna i certyfikaty – temat powrócił
Edward Siarka spotkał się z przedstawicielami pracodawców branży drzewnej i NSZZ „Solidarność” regionu podlaskiego. Głównymi tematami rozmów były zasady sprzedaży drewnaDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska, i certyfikacja w Lasach Państwowych.
Na spotkanie, w którym obok wiceministra Edwarda Siarki, wzięli udział również przedstawiciele Lasów Państwowych, przybyli przedsiębiorcy reprezentujący pracodawców branży drzewnej i NSZZ „Solidarność” regionu podlaskiego. Pod dyskusję poddano zasady sprzedaży drewna w Lasach Państwowych i certyfikację. Rozmawiano też o transgranicznym przemieszczaniu odpadów drzewnych w ramachRama – 1) Podzespół składający się z połączonych ramiaków, spełniających funkcję nośną dla poduchy tapicerskiej, także w podstawie lub korpusie mebla; w meblach giętych może ją stanowić element gięty o obwodzie zamkniętym. Jakie są rodzaje ram? W zależności od spełnianej funkcji rozróżnia się ramy: tapicerską, wieńcową, drzwiową itp. 2) Też: część urządzenia mechanicznego składająca się z listew i prętów połączonych państw członkowskich Unii Europejskiej.
ZOBACZ TAKŻE: Sprzedaż drewna w 2023 roku – co się zmieni?
Powierzchnia lasów oraz ich zasobność wzrasta. Jest to efekt odpowiedzialnego podejścia do gospodarki leśnej – powiedział podczas spotkania, które odbyło się 18 stycznia w Warszawie, Edward Siarka, Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa
Z komunikatu podsumowującego rozmowy, opublikowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wynika, że nie tylko zasady sprzedaży drewna były jednym z głównych wątków dyskusji. Ważnym tematem okazała się też certyfikacja drewna.
Jak podkreślał wiceminister Edward Siarka, w krajach, gdzie gospodarka leśna oraz przerób drewna stanowią poważną gałąź gospodarki narodowej, dominującym jest certyfikat PEFCPEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes – Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej) – największa na świecie międzynarodowa, pozarządowa organizacja non-profit zajmująca się certyfikacją leśnictwa oraz poświęcona promocji zrównoważonej gospodarki leśnej. PEFC to również system wybierany przez właścicieli lasów o małej powierzchni, w tym stanowiących własność rodzin i wspólnot gruntowych. Do tej pory ponad 15 tys. firm uzyskało. Jest to wiodący, powszechny i niepodważany w całej Europie i na świecie systemem certyfikacji lasów i produktów pochodzenia drzewnego. Wszystkie regionalne dyrekcje Lasów Państwowych posiadają certyfikat PEFC potwierdzający prowadzenie zrównoważonej i odpowiedzialnej społecznie gospodarki leśnej – czytamy w podsumowaniu, które przygotował resort.
W trakcie spotkania omówione zostały też kwestie transgranicznego przemieszczania odpadów drzewnych na terenie UE. Rozmawiano również o rozstrzygnięciach dla niektórych instalacji w zakresie uznania odpadów powstających w procesie przetwarzania drewna za produkt uboczny, ograniczeniach w przyznawaniu certyfikatów CO2 za spalanie pełnowartościowego drewna, przeniesieniu obowiązku pochłaniania CO2 przez LULUCF (skrót od ang.: land use, land use change and forestry) na Lasy Państwowe i poziomie pozyskania drewna w kolejnych latach.