Newsroom

Więcej mebli skrzyniowych, mniej tapicerowanych

Hala produkcyjna w fabryce mebli.

Więcej mebli skrzyniowych, mniej tapicerowanych

Najwyższy wzrost wolumenu produkcji w styczniu odnotowano w meblach drewnianych, w rodzaju stosowanych w pokojach stołowych i salonach. Spadki nie ominęły kuchni i mebli tapicerowanych.

Reklama
Banner targów IFFINA 2024 750x109 px

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny w publikacji „Produkcja ważniejszych wyrobów przemysłowych w styczniu 2021 r.” w dziale Meble zanotowano wzrost produkcji mebli drewnianych, stosowanych w pokoju stołowym lub salonie (o 29,1%).

Tego rodzaju mebli wyprodukowano 3 592 tys. sztuk wobec 2 782 tys. sztuk w styczniu 2020 roku (dynamika 1,29) – podaje B+R Studio.

Meble drewniane, w rodzaju stosowanych w sypialni stanowią druga grupę mebli, których w styczniu 2021 roku wyprodukowano więcej w porównaniu do stycznia 2020 roku, według GUS nastąpił wzrost o 6,1%.

Gdzie najwyższe spadki?

Publikacja wydana przez GUS wskazuje na trzy spadki, z których najwyższy dotyczy mebli do siedzenia z drewnianą ramą (o 18,5%). W styczniu 2021 wyprodukowano również mniej mebli drewnianych, stosowanych w kuchni (o 14,3%), i mniej mebli do siedzenia przekształcalnych w miejsca do spania (o 9,0%).

Jak wygląda porównanie do grudnia 2020 roku?

Z danych udostępnionych przez GUS wynika, że w porównaniu do miesiąca poprzedzającego, czyli do grudnia 2020 roku, w dziale Meble zwiększyła się produkcja mebli drewnianych, stosowanych w pokoju stołowym lub salonie (o 23,8%).

Tutaj również nie obyło się bez spadków. W dziale Meble zanotowano spadek produkcji (w stosunku do grudnia 2020 r.) m.in.: mebli do siedzenia przekształcalnych w miejsca do spania (o 10,1%), mebli do siedzenia, z drewnianą ramą (o 9,9%), mebli drewnianych, stosowanych w kuchni (o 7,2%), mebli drewnianych, stosowanych w sypialni (o 4,0%).

W komentarzu B+R Studio do styczniowych danych pojawia się teza, że produkcja mebli skrzyniowych od kilku miesięcy idzie pełną parą, a mebli do siedzenia, w tym tapicerowanych, produkuje się mniej i wniosek, że do tego stanu przyczynia się ograniczony dostęp do materiałów oraz wzrost ceny pianek do produkcji mebli tapicerowanych.