Wartość produkcji sprzedanej mebli w lipcu to katastrofa
25 sierpnia, 2023 2023-08-25 11:36Wartość produkcji sprzedanej mebli w lipcu to katastrofa
Na podstawie danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny B+R Studio ocenia lipiec jako katastrofalny miesiąc dla branży meblarskiej, która w opinii ekspertów znajduje się w głębokim kryzysie.
Najnowsza publikacja „Biuletyn Statystyczny”, wydana przez Główny Urząd Statystyczny, w opinii B+R Studio przyniosła wiele interesujących informacji. Niestety większość była zdecydowanie pesymistyczna. Według ekspertów najważniejszą z nich była wartość produkcji sprzedanej mebli w lipcu 2023 roku. Okazała się ona rekordowo niska. Ważną informacją jest też wartość produkcji sprzedanej w 2022 roku dla pełnej zbiorowości firm.
Główny Urząd Statystyczny nie pozostawia złudzeń
Według danych GUS-u wartość produkcji sprzedanej mebli w lipcu 2023 roku wyniosła zaledwie 3 915,9 mln złotych. W stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego przełożyło się to na spadek o 11,5%. W tym miejsce trzeba dodać, że ostatni raz miesięczną wartość produkcji sprzedanej mebli poniżej 4 mld złotych odnotowano w styczniu 2021 roku. Dodatkowo trzeba pamiętać, że od tego czasu wiele wydarzyło się w kwestii inflacji, co czyni wynik lipcowy jeszcze gorszy, niż wygląda – zauważa B+R Studio.
Drugą, równie ważną liczbą opublikowaną przez GUS była wartość produkcji sprzedanej mebli dla pełnej zbiorowości firm w 2022 roku. Według B+R Studio warto w tym miejscu umieścić krótkie wyjaśnienie.
GUS w ramach publikacji „Biuletyn Statystyczny” przedstawia dane dotyczące miesięcznej wartości produkcji sprzedanej mebli, sumarycznie dla firm dużych, średnich i małych. Dane te nie obejmują jednak firm mikro. Wartość produkcji sprzedanej dla pełnej zbiorowości firm za dany rok są publikowane nie wcześniej, niż na początku drugiej połowy roku następnego i tak stało się również teraz. GUS udostępnił dane dotyczące wartości produkcji sprzedanej za 2022 roku z uwzględnieniem firm mikro i warto porównać tą liczbę nie tylko z wynikiem z 2021 roku, ale również z poczynionymi przez B+R Studio prognozami z końca ubiegłego roku – podkreśla B+R Studio.
W 2022 roku branża meblarska urosła o 10,3%
Jak informują eksperci B+R Studio, według danych GUS-u wartość produkcji sprzedanej w 2022 roku wyniosła 68,124 mld złotych. Oznacza to, że cała branża meblarska urosła w stosunku do 2021 roku aż o 10,3%.
Nowo przedstawiona liczba jest również interesująca z perspektywy B+R Studio, które pod koniec 2022 roku dokonało prognozy wyżej wymienionej wartości na potrzeby flagowego raportu „Polskie Meble Outlook 2023”. Zgodnie z nią wartość produkcji sprzedanej dla pełnej zbiorowości firm w 2022 roku miała wynieść 68,5 mld złotych. Różnica pomiędzy wartością GUS-u wyniosła zatem zaledwie 0,55%, co po raz kolejny udowadnia wysoką celność prognoz B+R Studio publikowanych w ramach raportu „Polskie Meble Outlook” na ponad pół roku przed danymi oficjalnymi – zauważa B+R Studio.
W opinii ekspertów z B+R Studio lipiec 2023 był wręcz tragiczny z perspektywy polskiej branży meblarskiej.
ZOBACZ TAKŻE: W branży meblarskiej nie jest już tak kolorowo
Oczywiście na obronę tej sytuacji można dodać, że był to sam środek sezonu wakacyjno-urlopowego. Wiele zakładów produkcyjnych mocno ograniczyło działalność lub nawet ją tymczasowo wygasiło. Jest to jednak tylko niewielka okoliczność łagodząca, która nie zmienia faktu, że branża meblarska znajduje się w głębokim kryzysie. Na pocieszenie pozostaje wspomnieć, że wewnętrze analizy B+R Studio wskazują, że następne miesiące zaczną przynosić poprawę i nie powinniśmy być świadkami „kolejnego lipca”, czego z pewnością wszyscy sobie życzymy – puentuje B+R Studio. Eksperci zachęcają do zapoznania się z danymi i prognozami dla polskiej branży meblarskiej w raportach:
- „Polskie Meble Outlook 2023”,
- „Rynek materacy w Polsce”,
- „Rynek mebli skrzyniowych do mieszkań”.