Newsroom

Słodko-gorzki początek roku w branży meblarskiej

B+R Studio Tomasz Wiktorski podsumowało początek roku 2024 w branży meblarskiej.

Słodko-gorzki początek roku w branży meblarskiej

B+R Studio Tomasz Wiktorski przedstawiło podsumowanie stycznia. Jaki był pierwszy miesiąc 2024 roku i co to oznacza dla branży meblarskiej w Polsce?

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

B+R Studio Tomasz Wiktorski wielokrotnie podkreślało, że rok 2023 był rokiem spadków w branży meblarskiej. Prognozy, które opracowali eksperci na potrzeby raportu „Polskie Meble Outlook 2024” wskazywały, że początek 2024 roku również nie będzie łaskawy dla polskich meblarzy. Wynikało z nich, że na poprawę będzie trzeba jeszcze poczekać.

Jaki był styczeń 2024 roku według B+R Studio Tomasz Wiktorski?

Na przełomie lutego i marca Główny Urząd Statystyczny opublikował pierwsze oficjalne dane statystyczne podsumowujące wyniki m. in. polskiej branży meblarskiej. B+R Studio Tomasz Wiktorski przeanalizowało, czy sprawdził się przewidywany przez ekspertów scenariusz.

Według najnowszych danych GUS-u wartość produkcji sprzedanej mebli w styczniu 2024 roku wyniosła 4 864,7 mln złotych. Dla porównania w styczniu 2023 roku wartość ta wyniosła 5 231,2 mln złotych, a zatem mówimy o spadku wynoszącym aż 7% r/r. Wynik ze stycznia 2024 roku prezentuje się lepiej, dopiero gdy zestawimy go z wartością produkcji sprzedanej mebli z poprzedzającego go grudniem 2023 roku (4 403,7 mln złotych), który ze względu na okres świąteczno-sylwestrowy zwyczajowo jest jednym z najsłabszych miesięcy roku. W takim przypadku odnotowano wzrost wynoszący 10,5% – informuje B+R Studio.

Od spadku wartości produkcji sprzedanej mebli r/r jeszcze większy jest spadek w ujęciu ilościowym. W tym przypadku pojawił się jeden wyjątek. Wolumen produkcji jest bowiem badany w podziale na cztery grupy mebli opisanych kolejno jako:

  • meble do siedzenia o konstrukcji głównie drewnianej (w tym meble przekształcalne w miejsca do spania),
  • meble drewniane, w rodzaju stosowanych w kuchni,
  • meble drewniane, w rodzaju stosowanych w sypialni,
  • meble drewniane, w rodzaju stosowanych w pokojach stołowych i salonach.

Według oficjalnych danych, które podał GUS, w styczniu 2024 roku mebli z powyższych grup wyprodukowano kolejno:

  • 1.130 tys. sztuk (spadek 16% r/r),
  • 243 tys. sztuk (wzrost o 4,7% r/r),
  • 501 tys. sztuk (spadek o 5% r/r),
  • 2.606 tys. sztuk (spadek o 19% r/r).

ZOBACZ TAKŻE: To był trudny czas dla polskiej branży meblarskiej

Podsumowując, pierwsze oficjalne dane statystyczne dotyczące wartości i wolumenu produkcji opublikowane przez GUS potwierdzają prognozy analityków.

Początek 2024 roku jest kontynuacją tego, co widzieliśmy przez niemal cały 2023 rok i utwierdza nas w przekonaniu, że na oznaki poprawy musimy poczekać do drugiej połowy roku, a na odbicie w pełnym tego słowa znaczeniu dłużej, bo do roku przyszłego. Więcej interesujących danych i prognoz dla polskiej branży meblarskiej można znaleźć w najnowszej edycji flagowego raportu B+R Studio „Polskie Meble Outlook 2024” – przypominają eksperci.

Źródło: B+R Studio Tomasz Wiktorski