Newsroom

Są nowe dane GUS, branża meblarska przeciera oczy

Najnowsze dane GUS zaskoczyły wszystkich, branża meblarska nie kryje zdziwienia.

Są nowe dane GUS, branża meblarska przeciera oczy

W październiku br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 4,7% w porównaniu z październikiem ub.r. – tak dobrych danych nie spodziewał się chyba nikt. Podczas gdy premier i minister finansów zdążyli już odtrąbić sukces, branża meblarska nie kryje zdziwienia.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

25 listopada Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, które wstrząsnęły opinią publiczną. Opozycja szuka przyczyn w zmianach personalnych, jakich dokonał premier. Kilka dni temu Donald Tusk odwołał bowiem prezesa Głównego Urzędu Statystycznego Dominika Rozkruta. Rządzący widzą to zupełnie inaczej i nie ukrywają radości z tego, że polska gospodarka przyspiesza. Czy po zapoznaniu się z najnowszymi danymi GUS branża meblarska też ma powody do optymizmu?

Statystyki GUS „rozwaliły system”

Najważniejsza informacja to ta, iż w ubiegłym miesiącu produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 4,7% w porównaniu z październikiem ub.r. Wtedy notowała ona wzrost o 2,0% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Natomiast w porównaniu z wrześniem br. produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 10,0%.

W okresie styczeń–październik br. produkcja sprzedana przemysłu była o 0,7% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku, kiedy notowano spadek o 1,8% w stosunku do porównywalnego okresu poprzedniego roku – poinformował GUS.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w październiku br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 3,9% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub.r. i o 4,6% wyższym w porównaniu z wrześniem br.

Wreszcie! W październiku według prognoz analityków produkcja miała wzrosnąć o 1,8%, a tymczasem mamy 4,7! I to mimo pogarszającej się wciąż sytuacji u naszych zachodnich sąsiadów – skomentował premier Donald Tusk.

Produkcja przemysłowa w górę o 4,7% r/r (wyraźnie powyżej oczekiwań analityków). Przetwórstwo przemysłowe rośnie aż o 5,0% r/r. Odbija zdecydowana większość sektorów. Odsezonowany indeks produkcji najwyżej w historii! Przyspieszamy – wtórował mu Andrzej Domański, minister finansów.

Na takie dane GUS czekała branża meblarska

Według wstępnych danych w październiku br., w stosunku do października ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 24 (spośród 34) działach przemysłu. Stało się tak m.in. w produkcji:

  • pozostałego sprzętu transportowego – o 36,5%,
  • komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 15,0%,
  • papieru i wyrobów z papieru – o 13,6%,
  • mebli – o 13,1%,
  • artykułów spożywczych – o 10,0%,
  • wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 8,2%,
  • wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 7,7%,
  •  pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 6,0%.

Jeszcze lepsze wyniki branża meblarska notuje w porównaniu z wrześniem 2024 r.

Wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) w październiku br. odnotowano w 30 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w:

  • wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 18,7%,
  • produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 16,4%,
  • mebli – o 16,3%,
  • pozostałego sprzętu transportowego – o 12,9%,
  • urządzeń elektrycznych – o 11,3%,
  • pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 10,9%,
  • chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 10,5%,
  • papieru i wyrobów z papieru – o 10,4%.

ZOBACZ TAKŻE: Dynamika spadków hamuje

Czy po wielu słabych miesiącach ktoś spodziewał się takich wzrostów w branży meblarskiej? W grudniowym wydaniu BIZNES.meble.pl ukaże się raport z wynikami po trzech kwartałach 2024 r. B+R Studio zauważyło co prawda, że spadki w III kw. były mniejsze niż w kwartałach pierwszym i drugim, ale wciąż były. W tej sytuacji najnowsze dane, które przedstawił GUS to nawet nie tyle pozytywne zaskoczenie, co potężne zaskoczenie.

Źródło danych: GUS.