Newsroom

Są już skutki braku surowców do produkcji mebli

brakuje surowców do produkcji mebli, rosną ceny surowców w przemyśle meblarskim

Są już skutki braku surowców do produkcji mebli

Sytuacja w niemieckim meblarstwie jest coraz bardziej napięta. W maju dostępność materiałów ponownie się pogorszyła, a wąskie gardło wymusiło na producentach mebli trudne decyzje.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Na globalnym rynku mebli podaż nie nadąża za popytem. Boleśnie odczuwają to niemieccy meblarze, którzy z powodu zachwianych łańcuchów dostaw musieli zawiesić produkcję. Wiele fabryk miało w maju przestoje. Tymczasem nic nie zapowiada poprawy w tej kwestii i czerwiec również może być trudnym miesiącem dla światowego meblarstwa.

ZOBACZ TAKŻE: Czy zabraknie surowców do produkcji mebli?

W ostatnim badaniu przeprowadzonym przez Stowarzyszenie Niemieckiego Przemysłu Meblarskiego (VDM) około 70% ankietowanych producentów mebli stwierdziło, że dostępność materiałów w maju 2021 roku ponownie się pogorszyła w porównaniu z poprzednim miesiącem. W międzyczasie w około połowie przedsiębiorstw produkcja została ograniczona z powodu wąskich gardeł materiałowych, a w wielu przypadkach wstrzymana – stwierdza Jan Kurth, dyrektor generalny Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Meblarskiego (VDM) na podstawie przeprowadzonej ankiety.

Problemy z materiałami = zamknięte fabryki?

Jak informuje VDM, w maju nasiliły się wąskie gardła w dostawach prawie wszystkich surowców. Obecnie najbardziej brakuje elementów metalowych i okuć. W odniesieniu do tych grup produktów prawie 80% uczestników badania skarży się na niedobory. W przypadku płyt wiórowych około 70% firm zgłasza napiętą sytuację w zakresie zaopatrzenia. Występują również ogromne niedobory płyt MDF i HDF, pianki tapicerskiej, komponentów elektronicznych i materiałów opakowaniowych. Brakuje również pokrowców z tkaniny i skóry.

Które materiały i komponenty do produkcji mebli podrożały najmocniej?

W drugim kwartale 2021 roku odnotowano wzrostowy trend cenowy dla ważnych produktów. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2021 roku najbardziej wzrosły ceny płyt wiórowych, pianek tapicerskich, materiałów opakowaniowych oraz części metalowych, okuć i elementów funkcjonalnych – wynika z badania. Kolejne podwyżki cen zostały zapowiedziane dla producentów mebli na trzeci kwartał 2021 roku. Silne i szybkie wzrosty cen produktów wywierają ogromną presję na naszą branżę i znacząco zmieniają podstawy kalkulacji – komentuje Jan Kurth.

ZOBACZ TAKŻE: Jak pandemia zmienia Niemcy?

Sytuacja stała się napięta również dla producentów mebli z litego drewna. Jak informuje Christian Langwald, kierownik statystyk VDM/VHK, na podstawie kolejnej ankiety, prawie 60% firm krytykuje, że dostawcy nie dotrzymują terminów dostaw określonych w umowie. Producenci mebli z litego drewna narzekają na wzrost cen, szczególnie w przypadku dębu. Jednak również buk, orzech i drewno miękkie zdrożały w porównaniu z rokiem ubiegłym.