Newsroom

RDLP w Poznaniu z FSC w oparciu o nowy standard

Lasy Państwowe już nie rezygnują z FSC, a wracają do certyfikacji, jednym z przykładów jest RDLP w Poznaniu.

RDLP w Poznaniu z FSC w oparciu o nowy standard

15 marca 2025 r. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu uzyskała certyfikat FSC. Jest to pierwszy podmiot, który podszedł do audytu na zgodność z nowym standardem FSC dla Polski opublikowanym 2 lipca 2024 r.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

W grudniu 2024 roku na terenie RDLP w Poznaniu miał miejsce audyt certyfikujący. W efekcie poznańska dyrekcja otrzymała certyfikat FSC w oparciu o nowy standard. Jest on ważny do 14 marca 2030 r.

Certyfikat nadawany jest na 5 lat. W tym czasie podmiot certyfikowany poddaje się co roku audytom prowadzonym przez niezależną jednostkę certyfikującą. Sprawdza ona zgodność prowadzonej gospodarki leśnej ze standardami FSC. Streszczenie raportu z audytu można znaleźć w publicznej bazie FSC.

6 regionalnych dyrekcji z certyfikatami

RDLP w Poznaniu dołączyła tym samym do grona zarządców lasów certyfikowanych w systemie FSC. W tej chwili certyfikatem dysponuje sześć regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, czyli:

  1. Białystok,
  2. Katowice,
  3. Poznań,
  4. Szczecin,
  5. Szczecinek,
  6. Zielona Góra.

Certyfikacja obejmuje również dwa Leśne Zakłady Doświadczalne (w Siemianicach i Murowanej Goślinie).

Certyfikat dla RDLP w Poznaniu zwiększa łączną powierzchnię lasów certyfikowanych w naszym kraju do 3,42 mln hektarów, co stanowi 37% wszystkich lasów w Polsce.

Nowy standard FSC – od ochrony po ekonomię

Certyfikacja gospodarki leśnej FSC w polskich lasach jest obecna od blisko 30 lat. Posiadanie certyfikatu FSC potwierdza, że dana organizacja wdrożyła standardy FSC. Ponadto informuje, że las jest zarządzany w sposób chroniący naturalny ekosystem i korzystny dla lokalnej społeczności oraz pracowników, a jednocześnie opłacalny ekonomicznie. Wdrożenie standardu potwierdzają coroczne audyty, które wykonują niezależne jednostki certyfikujące. Natomiast ich wyniki są dostępne w publicznej bazie FSC, co zwiększa transparentność działań prowadzonych przez zarządców certyfikowanych lasów.

Źródło: FSC Polska.