Newsroom

Przemysł drzewny i branża meblarska w obliczu transformacji

Przed jakimi wyzwaniami stoją obecnie przemysł drzewny i branża meblarska? Tego dowiedzą się uczestnicy targów DREMA 2023.

Przemysł drzewny i branża meblarska w obliczu transformacji

W dniach 12-15 września, podczas targów DREMA 2023 w Poznaniu, spotkają się liderzy branży, a teren Międzynarodowych Targów Poznańskich zamieni się w arenę innowacyjnych technologii, kreujących nowe trendy w przemyśle drzewnym i meblarskim.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA to czołówka wystaw światowych w branży obróbki drewna. Jako jedyne wydarzenie w Polsce zyskały rekomendację federacji EUMABOIS. Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć roboty oraz zaawansowane systemy oszczędzające energię i surowce. Publiczność zainteresują z pewnością widowiskowe pokazy, prezentujące maszyny w ruchu oraz udział w praktycznych warsztatach, zawodach i panelach dyskusyjnych.

Poznańska DREMA łączący bogatą ofertę wiodących firm z branży z energią spotkań. Wymianę wiedzy i pomysłów umożliwiają liczne pokazy i konferencje, odbywające się w tej samej przestrzeni. To wizytówka polskiego przemysłu drzewnego i meblarskiego oraz arena do nawiązywania i podtrzymywania międzynarodowych relacji biznesowych.

ZOBACZ TAKŻE: Jak przetrwać w trudnych czasach?

Przemysł drzewny i branża meblarska – perspektywy rozwoju

W dobie kryzysu wiele firm szuka oszczędności, nie rezygnując jednocześnie z dalszego rozwoju. Czy można te dwa elementy zintegrować ze sobą? Wrześniowe spotkanie będzie platformą dyskusji na temat problemów, z jakimi muszą mierzyć się firmy działające w branży obróbki drewna.

Przedsiębiorstwa stoją obecnie przed takimi wyzwaniami, jak:

 • braki kadrowe,
 • deficyt surowców,
 • problemy z dostawami,
 • zwiększenie wydajności poprzez zastosowanie automatyzacji i robotyzacji procesów produkcji.

Targi będą również miejscem wymiany doświadczeń dotyczących wykorzystania rozwiązań digitalizacji i nowoczesnych narzędzi przez polskich oraz globalnych liderów. Ekspertami na temat przeciwdziałania aktualnym problemom, mającą praktyczny wymiar.

Żeby sprawnie funkcjonować w branży i  nadążać za realiami gospodarczymi, rodzime firmy  muszą się rozwijać i inwestować w innowacje, wykorzystując popyt na polskie meble. Dlatego w celu zwiększenia konkurencyjności, zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym, warto wdrażać do produkcji nowe technologie, podnoszące komfort pracy, wzrost wydajności i elastyczności wytwarzania – wyjaśnia Andrzej Półrolniczak, dyrektor targów DREMA.

DREMA DZIECIOM angażuje przemysł drzewny i branżę meblarską w pomoc Ukrainie

Podczas tegorocznych targów DREMA 2023 zorganizowana zostanie 16. odsłona pokazowej produkcji mebli na żywo. Po raz kolejny odbędzie się ona pod hasłem DREMA Dzieciom dla Ukrainy. Celem przedsięwzięcia jest prezentacja najnowszych technologii produkcji mebli z wykorzystaniem zautomatyzowanych i zrobotyzowanych procesów. Wyprodukowane w Poznaniu meble dziecięce trafią do najbardziej potrzebujących dzieci z domów dziecka na terenie Ukrainy. DREMA DZIECIOM to akcja charytatywna organizowana przez Stowarzyszenie Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna DROMA, Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Grupę MTP. Udział w niej bierze wielu partnerów. Firmy dostarczają niezbędne materiały, maszyny i narzędzia. Studenci natomiast odpowiadają za cały etap produkcji na terenie pokazowej fabryki mebli na żywo.

Plan produkcyjny zakłada wytworzenie 100 zestawów mebli do pokoju dziecięcego. W skład zestawu wejdą między innymi: łóżko z materacem, szafa/regał do przechowywania. Przy produkcji mebli planowana jest prezentacja najnowszych rozwiązań związanych z automatyzacją i robotyzacją procesów technologicznych wpisujących się w „Przemysł 4.0”.

Produkcja obejmie:

 • proces obróbki płyt meblowych,
 • oklejanie wąskich płaszczyzn,
 • uszlachetnianie powierzchni elementów drewnianych,
 • montaż i segregację okuć,
 • pakowanie podzespołów i elementów,
 • przygotowanie do wysyłki w tym logistyki magazynowej.

Akcja DREMA Dzieciom to działania nie tylko promocyjne dla partnerów. Pokazowa produkcja mebli to arena praktycznych umiejętności dla studentów i przede wszystkim szlachetny cel.

Kongres Meblarski „Polskie Meble – Konkurencyjna Polska”

Przedstawicieli sektora meblarskiego z pewnością zainteresuje VIII już edycja Ogólnopolskiego Kongresu Meblarskiego „Polskie Meble – Konkurencyjna Polska”. Jest to coroczne wydarzenie organizowane przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli. Wskazuje ono kierunki zmian w branży, nadchodzące wyzwania, a także najlepiej dopasowane do nich strategie. Na kongresie spotykają się managerowie zarówno z czołowych przedsiębiorstw meblarskich, jak i z młodych, dynamicznych firm. Łączy ich zainteresowanie efektywnym rozwijaniem biznesu. Podczas kongresu, uważanego za najważniejsze spotkanie branży meblarskiej, wybrzmią ważne i aktualne tematy dla branży meblarskiej.

 1. Konkurencja z producentami z Azji na rynkach zagranicznych – eksperci omówią zagrożenia płynące dla eksportu polskich mebli ze strony producentów azjatyckich. Podsuną również wskazówki, gdzie szukać realnych przewag konkurencyjnych nad nimi. Czy stawiać, a jeżeli tak to w jakim stopniu, na design, jakość, certyfikację, ekologię czy markę?
 2. Digitalizacja i automatyzacja w polskiej branży meblarskiej na tle świata – automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych i logistycznych to przyszłość branży meblarskiej. Na kongresie uczestnicy posłuchają o tym, jak wygląda jej wdrażanie w firmach. Dowiedzą się też, jak wykorzystać digitalizację w marketingu i sprzedaży oraz budowaniu relacji z klientami.
 3. Strategie na trudne czasy – przykłady firm i marek, które opierają się recesji. Uczenie się na cudzych sukcesach może nas samych do nich przybliżać. Podczas spotkania słuchacze przekonają się, że wyzwania są jednocześnie szansami, które odpowiednio szybko zauważone i wykorzystane dają impuls do wzrostu.

Przemysł drzewny i branża meblarska odkryją trendy na 2024 rok

Wydawnictwo Faktor w kooperacji z organizatorami targów DREMA przygotowuje wystawę TRENDY 2024. Będzie to przestrzeń specjalna, na której firmy prezentować będą rozwiązania techniczne, trendy wzornicze oraz bestsellery w obszarze akcesoriów, materiałów i półproduktów. Celem wystawy TRENDY 2024 jest wykreowanie twórczego miejsca spotkań i ekspozycji najnowszego wzornictwa m.in. płyt, tkanin czy okuć. Komponenty meblowe w nowej, atrakcyjnej formule ponownie pojawią się na targach, wzbudzając zainteresowanie wśród firm stolarskich i meblowych. Wśród zgłoszonych firm są już m.in.: Akces Plast, Niemann, Starprings, Amix, Anno tech, Star, Bimak. Ekspozycja TRENDY 2024 będzie dopełnieniem dla prezentowanych na targach DREMA maszyn i technologii obróbki drewna.

Rosnące koszty surowców, zerwane łańcuchy dostaw, ochrona środowiska, inflacja – to tylko niektóre wyzwania branży drzewnej i meblarskiej, które dotykają zarówno duże zakłady produkcyjne,  jak i mikroprzedsiębiorstwa. Współpracując z naszymi wystawcami, stowarzyszeniami branżowymi oraz partnerami medialnymi tak aranżujemy przestrzeń wystawienniczą i tworzymy program wydarzeń, żeby  targi DREMA wytyczały kierunki rozwoju branży i w sposób kompleksowy prezentowały najnowsze światowe rozwiązania technologiczne i techniczne. Targi DREMA są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku, a jednocześnie miejscem, gdzie najnowsze trendy w branży drzewno-meblarskiej będą na „wyciągnięcie ręki” – podkreśla dyrektor targów DREMA.

Zaprezentowane tematy to tylko część zagadnień, które pojawią się na targach DREMA. Oczywiście nie zabraknie stałych punktów programu: Strefy Parkietu wraz z warsztatami parkieciarskimi, Poligonu Umiejętności i demonstracji lakierniczych, pokazowej ostrzarni narzędzi DREMA Tools, Strefy Czystego Powietrza, wystawy eksponatów konkursowych Wyczarowane z Drewna oraz XXII Mistrzostw Polski We Wbijaniu Gwoździ, strefy narzędziowej Tools Saloon. Program bieżącej edycji targów będzie sukcesywnie aktualizowany na stronie internetowej wydarzenia. Międzynarodowe targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu drzewnego i Meblarskiego DREMA odbędą się w dniach 12-15 września 2023 roku, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.